Reklama
WIG81 412,34-0,45%
WIG202 411,43-0,48%
EUR / PLN4,31-0,08%
USD / PLN3,99-0,07%
CHF / PLN4,53+0,10%
GBP / PLN5,04-0,09%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX17 118,12+0,29%
FT-SE7 662,51-0,73%
CAC 407 812,09+0,22%
DJI38 506,91-0,15%
S&P 5004 963,49-0,24%
ROPA BRENT82,55-0,06%
ROPA WTI77,37+0,18%
ZŁOTO2 023,43-0,05%
SREBRO22,81-1,17%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognoza - dolar kanadyjski (CAD). Cena tego towaru odegra kluczową rolę

Przemysław Tabor | 13:33 29 październik 2023

Kurs dolara kanadyjskiego (prognoza): cena tego towaru odegra kluczową rolę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Dolar kanadyjski ma przed sobą perspektywy dużego umocnienia, uważają progności wielkich banków inwestycyjnych. Wysoka cena pewnego towaru może przełożyć się na rajd waluty. Dodatkowo, wsparcie zapewnić ma jastrzębi bank centralny.

 

  • Dolar kanadyjski nie skorzystał jeszcze z wyższych cen ropy w odpowiedzi na napięcia na Bliskim Wschodzie, uważają analitycy MUFG
  • Bank Kanady przerwał podwyżki stopy procentowej, ale to chyba jeszcze nie koniec procesu zacieśniania polityki
  • Jakie są prognozy dla dolar kanadyjskiego?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

 

Napięcia na Bliskim Wschodzie zwiększyły szansę umocnienia CAD

Dolar kanadyjski skorzystał na napięciach na Bliskim Wschodzie. Od rozpoczęcia konfliktu między Hamasem a Izraelem kanadyjska waluta umocniła się o około 1,2% w stosunku do dolara amerykańskiego.

Reklama

Innym głównym czynnikiem wpływającym na dolara kanadyjskiego była ropa naftowa. Odbicie ceny tego towaru było znaczące w ostatnich tygodniach, ale nie przełożyło się w pełni na CAD:

“Jednak wyższa cena ropy naftowej nie zapewniła jeszcze większego wsparcia dla walut związanych z ropą naftową, czyli CAD i NOK. - skomentowali analitycy MUFG.

 

Kurs ropy naftowej Brent

TradingView Chart

TradingView Chart
 

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Dolar kanadyjski w trakcie w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie poruszał ściśle za cenami ropy, jak bywało wcześniej. Zeszłoroczne wyniki sugerują, że waluta ta mogłaby osiągać lepsze wyniki. Zapewne stałoby się tak, gdyby konflikt na Bliskim Wschodzie rozszerzył się i wywołał gwałtowny wzrost cen ropy.

“CAD umocnił się o 8,5% w stosunku do ważonego w równych proporcjach koszyka innych walut G10 w ciągu pierwszych 7 miesięcy ubiegłego roku, co było częściowo spowodowane konfliktem na Ukrainie, w wyniku którego cena ropy naftowej w okresie od marca do lipca 2022 roku przekroczyła 100 USD za baryłkę” - zauważyli analitycy MUFG.

“CAD może początkowo skorzystać, jeśli konflikt na Bliskim Wschodzie rozszerzy się, a cena ropy wzrośnie powyżej 100 USD za baryłkę. Perspektywy polityki BoC nie są jednak tak korzystne, więc potencjał wzrostowy powinien być mniejszy niż w ubiegłym roku” - dodali.

Reklama

 

Czytaj również: Cena surowca wystrzeli o 70%? Globalna recesja, inflacja i nowe mocarstwo w wojnie

 

Jastrzębi bank centralny wspierał walutę

Dolar kanadyjski w zeszłym roku radził sobie dobrze, bo Bank Kanady agresywnie zacieśniał politykę pieniężną.

“Spowodowało to wtedy, że spready rentowności między Kanadą a innymi głównymi gospodarkami przesunęły się na korzyść silniejszego CAD. Bank Kanady rozpoczął swój cykl podwyżek stóp procentowych na początku ubiegłego roku i szybko podniósł stopy z poziomu 0,25% w lutym do już 2,50% w lipcu 2022 roku” - zauważyli analitycy MUFG.

Wygląda jednak na to, że Bank Kanady zakończył już podwyżki stopy procentowej. Na ostatnim posiedzeniu w tym tygodniu została ona utrzymana na poziomie 5%. Rynek wycenia obecnie tylko podwyżkę o 7 pb do grudnia.

Reklama

Niemniej, eksperci z Goldman Sachs uważają, że to może jeszcze nie być koniec działań Banku Kanady:

Ryzyko dodatkowych podwyżek jest wyższe niż ryzyko cięć ze strony BoC i nie bylibyśmy zaskoczeni widząc dodatkowe podwyżki w tym lub na początku przyszłego roku” 

“CAD może okazać się bardziej wrażliwy na jastrzębią niespodziankę w polityce Banku Kanady w najbliższym czasie” stwierdzili analitycy MUFG. - “Uważamy, że po tym roku kanadyjski rynek stopy procentowej obecnie zbyt nisko wycenia ryzyko obniżek stóp przez Bank Kanady. Wycenia się jedynie około -6 pb obniżek do końca przyszłego roku w porównaniu do -60 pb w przypadku Fed, mimo że kanadyjska gospodarka już teraz reaguje bardziej negatywnie na wyższe stopy niż amerykańska”

“Dane po ostatnim posiedzeniu Banku Kanady zmieniły narrację w Kanadzie: zatrudnienie wzrosło, wzrost płac przyspieszył, wskaźnik inflacji CPI odbił do 4,0%, a letnia sprzedaż detaliczna i odczyt PKB były solidne” - powiedzieli ekonomiści ING.

 

Czytaj również: Prognoza dla złotego: zdumiewające tezy analityków

Reklama

 

Prognoza dla dolara kanadyjskiego

“Rzeczywiście, CAD może skorzystać, jeśli BoC utrzyma jastrzębi ton. Jednak patrząc w przyszłość, słabszy dolar amerykański we wszystkich obszarach, biorąc pod uwagę intensywne luzowanie Fed, którego spodziewamy się w przyszłym roku, prawdopodobnie odegra większą rolę niż możliwość nowej podwyżki stóp BoC w przeciągnięciu kursu USD/CAD z powrotem do 1,30 USD” - stwierdzili progności z UniCredit.

Prognoza UniCredit zakłada umocnienie dolara kanadyjskiego. Według niej, kurs USD/CAD może spaść do 1,35 USD na koniec tego roku, a potem do 1,33 w połowie 2024 roku. W grudniu 2024, analitycy UniCredit zakładają nawet 1,30 USD.

 

Kurs dolara kanadyjskiego (USD/CAD)

Reklama

TradingView Chart

TradingView Chart
 

Źródło: tradingview.com

 

Kurs USD/CAD wzrósł dzięki sile dolara i wrażliwości loonie na wysokie rentowności papierów skarbowych” - podkreślili ekonomiści ING Think - “W przeciwieństwie do ostatniego razu, para ta nie jest wyraźnie przewartościowana, co oznacza, że potrzebna będzie niespodzianka ze strony Banku Kanady, poprawa ogólnego środowiska ryzyka inwestycyjnego lub odbicie cen ropy naftowej, aby powrócić do obszaru 1,32-1,34 USD do końca roku”

Eksperci z ING sądzą, że Bank Kanady dorzucić może jeszcze jedną podwyżkę stopy procentowej. Co więcej, ropa naftowa może wspomóc walutę. Cena towaru może wzrosnąć na fali eskalacji konfliktu w Izraelu.

Reklama

W rezultacie, ekonomiści ING prognozują podbicie USD/CAD do 1,32 USD w perspektywie trzech miesięcy, oraz nawet 1,25 za równy rok.

 

Zobacz także: Szwecja - mamy nowe dane. Jak reaguje kurs korony szwedzkiej?

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej