Reklama
WIG81 412,34-0,45%
WIG202 411,43-0,48%
EUR / PLN4,31-0,08%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,53+0,10%
GBP / PLN5,04-0,09%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX17 118,12+0,29%
FT-SE7 662,51-0,73%
CAC 407 812,09+0,22%
DJI38 502,89-0,16%
S&P 5004 965,24-0,21%
ROPA BRENT82,69+0,11%
ROPA WTI77,51+0,36%
ZŁOTO2 023,13-0,06%
SREBRO22,82-1,13%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w Kanadzie - znamy decyzję! Jak reaguje kurs dolara kanadyjskiego (CAD)?

Agnieszka Patyk | 17:58 25 październik 2023

Stopy procentowe w Kanadzie - znamy decyzję! Jak reaguje kurs dolara kanadyjskiego (CAD)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Bank Kanady zdecydował się nie podnosić stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Gospodarka światowa widocznie spowalnia, a w Kanadzie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że wcześniejsze podwyżki osłabiają aktywność gospodarczą i łagodzą presję cenową. 

 

  • BoC prognozuje powrót inflacji do poziomu 2% pod koniec 2025 r. 
  • Bank centralny dostrzega skutki wcześniejszych podwyżek. 
  • W szerszej perspektywie analitycy patrzą na dolara kanadyjskiego pozytywnie. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Stopy procentowe w Kanadzie utrzymane!

Bank postąpił zgodnie z oczekiwaniami rynku, pozostawiając stopy na poziomie 5%. Najnowsze projekcje pokazują, że wzrost gospodarczy będzie nadal słaby w pierwszych miesiącach przyszłego roku, po czym ponownie przyspieszy pod koniec 2024 r.

"Istnieje coraz więcej dowodów na to, że wcześniejsze podwyżki stóp procentowych osłabiają aktywność gospodarczą i łagodzą presję cenową" - przekazano w komunikacie.  

 

Zobacz również: Ten kraj walczy prawdopodobnie z największą bańką na rynku nieruchomości na świecie i nikt o tym nie mówi - twierdzi ekspert

Reklama

 

Duży wpływ na gospodarkę Kanady ma napływ ludności, co łagodzi presję na rynku pracy w niektórych sektorach, zwiększając popyt na rynku nieruchomości i konsumpcję. Ponadto szereg wskaźników sugeruje, że relacja podaży i popytu w gospodarce zbliżają się obecnie do równowagi. Inflacja CPI charakteryzowała się w ostatnich miesiącach sporą zmiennością. We wrześniu odnotowano wzrost o 3,8% r/r. Wskaźnik powraca do celu niemalże w tym samym czasie co w letniej projekcji sprzed kilku miesięcy, ale ścieżka krótkoterminowa jest wyższa ze względu na ceny energii i inflację bazową.

"Na rynku pracy wzrost liczby miejsc w ostatnim czasie był niższy niż wzrost siły roboczej, a liczba wolnych miejsc pracy w dalszym ciągu spadała. Rynek pracy pozostaje jednak trudny, a presja płacowa utrzymuje się" - skomentowano. 

Kolejne posiedzenie zaplanowano na 6 grudnia. 

 

Zobacz również: Inflacja w Kanadzie - jak reaguje kurs dolara kanadyjskiego CAD?

 

Jak reaguje dolar kanadyjski?

Reklama

Dolar kanadyjski widocznie stracił po publikacji decyzji. 

“Ostatnia podwyżka stóp procentowych Banku Kanady, z 4,75 do 5 proc., została dokonana w lipcu. Rynek nie zakładał, by na dzisiejszym posiedzeniu możliwy był ruch stóp. W ostatnim czasie kanadyjski rynek pracy imponował siłą, ale ceny hamowały mocniej od oczekiwań. Z tego względu możliwy jest łagodny wydźwięk posiedzenia, który uderzy w dolara kanadyjskiego. USD/CAD jeszcze przed decyzją zbliżał się do 1,38, testując październikowe maksima. Ich przebicie może potencjalnie otwierać drogę do marcowego szczytu 1,3860. W szerszym horyzoncie na kanadyjską walutę patrzymy jednak dość pozytywnie i w prognozach walutowych Cinkciarz.pl zakładamy stopniowe wymazywanie rozpoczętych w lipcu wzrostów USD/CAD” - komentuje dla FXMAG Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

 

Zobacz równieżKurs dolara kanadyjskiego - prognozy. Walutę surowcową czeka konkretne umocnienie! Zobacz, co mówią najlepsi analitycy

 

Notowania CAD/USD - YTD

Źródło: TradingView

 

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej