Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Korona szwedzka: wszystko co powinieneś wiedzieć o SEK [historia korony szwedzkiej, nominały banknotów i monet szwedzkich]

|
selectedselectedselected
Korona szwedzka: wszystko co powinieneś wiedzieć o SEK [historia korony szwedzkiej, nominały banknotów i monet szwedzkich] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szwecja to kraj historycznie mocno powiązany z Polską. Wiele pokoleń naszych rodaków szukało szczęścia w tym kraju. Bałtyk przez wieki był barierą, która skutecznie umożliwiała ucieczkę od politycznych i historycznych zawirowań w Polsce.

Historia emigracji sięga XIX wieku, kiedy to azylu u naszych zamorskich sąsiadów szukali uczestnicy powstań listopadowego i styczniowego. Podobnie sytuacja wyglądała w okresie stanu wojennego, kiedy to wielu naszych rodaków traktowało królestwo szwedzkie, jako ziemie obiecaną. Wreszcie ostatnia fala emigrantów zarobkowych, która ruszyła na podbój krainy wikingów w czasie kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, a dla Polaków został otwarty szwedzki rynek pracy. Szacuje się, że obecnie w Szwecji przebywa około 90 tysięcy Polaków (dane według Statistiska Centralbyrån). Szwedzka korona jest więc walutą istotną z punktu widzenia dziesiątek tysięcy Polaków za granicą i ich rodzin, które nierzadko pozostały w kraju.

 

Nominały banknotów i monet szwedzkich

Szwedzką koronę określa kod walutowy SEK i symbol kr, funkcjonuje ona w systemie dziesiętnym, a w obiegu możemy spotkać następujące nominały monet:

Reklama

Oficjalnie szwedzka korona dzieli się jeszcze na 100 öre, ale te jednostki zdawkowe zostały wycofane z obiegu ze względu na zbyt wysokie koszty ich produkcji i funkcjonują jedynie w rozliczeniach elektronicznych.

Oprócz monet w Szwecji możemy natknąć się również na następujące banknoty:

Czytaj dalej na DobryKantor.pl

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


DobryKantor.pl

DobryKantor.pl

Kantor Internetowy DobryKantor.pl to solidny i godny zaufania partner biznesowy działający na rynku wymiany walut już od 2012 roku.


Reklama

Czytaj dalej