Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Załamuje się trend wzrostowy na rynku ropy Brent, do rekordu ze stycznia zabrakło jednego dolara

|
selectedselectedselected
Załamuje się trend wzrostowy na rynku ropy Brent, do rekordu ze stycznia zabrakło jednego dolara  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Brent wraca poniżej 85 USD/b po osiągnięciu 88,1 USD/b, poziomu najwyższego od stycznia; rynkowi ciążą dane z Chin. Trend wzrostowy na rynku surowca, wsparty cięciami wydobycia w gronie OPEC+, zakończył się 10 sierpnia. Tego dnia notowania Brenta dotarły do 88,1 USD/b; jednego dolara poniżej tegorocznego szczytu z 23 stycznia.

Napływ kiepskich danych z Chin, świadczących o postępującym hamowaniu drugiej gospodarki świata, zaczął coraz mocniej ciążyć inwestorom na mocno wykupionym rynku (+23% od tymczasowego dołka 71,6 USD/b z 28 czerwca) i sprowadził notowania surowca poniżej 85 USD/b w drugiej dekadzie miesiąca. Podczas sesji 23 sierpnia ceny Brenta obniżyły się do 81,9 USD/b; w niecałe dwa tygodnie straciły prawie 7%.

Załamuje się trend wzrostowy na rynku ropy Brent, do rekordu ze stycznia zabrakło jednego dolara  - 1Załamuje się trend wzrostowy na rynku ropy Brent, do rekordu ze stycznia zabrakło jednego dolara  - 1

 

W H2’23 OPEC oraz IEA spodziewają się solidnych fundamentów rynkowych, mediany prognoz cen Brenta wynoszą 80-84 USD/b. Zarówno OPEC jak i Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) spodziewają się solidnych fundamentów rynkowych w drugiej połowie roku. Zdaniem IEA w przypadku utrzymania przez kartel celów produkcyjnych zapasy surowca będą topniały w Q3 i Q4’23 w tempie odpowiednio 2,2 mln b/d oraz 1,2 mln b/d, co zwiększy ryzyko dalszych wzrostów cen. W przyszłym roku obie organizacje spodziewają się wzrostu globalnego popytu: OPEC, kolejny miesiąc z rzędu, w skali 2,25 mln b/d; IEA o 1 mln b/d po rewizji w dół o 150 tys. b/d w porównaniu z lipcowymi szacunkami.

Reklama

 

Według ankiety rynkowej, opublikowanej przez Reutersa ostatniego dnia lipca, mediany prognoz średniej ceny Brenta w Q3 i Q4’23 wynoszą odpowiednio 80 USD/b oraz 84,2 USD/b. Konsensus względem 2023 roku obniżył się przez miesiąc z 83,03 USD/b do 81,95 USD/b. Mediana prognoz przyszłorocznej ceny surowca wynosi 83,67 USD/b. W wymienionych przedziałach czasowych prognozy mieściły się w zakresie 70-100 USD/b.

Zobacz także: Polska biurokracja pokonała Niemców! Spółka z GPW jednak nie zniknie z giełdy, a wszystko dzięki... tempu pracy urzędu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama