Czy warto kupować złoto? Cena kruszcu rośnie przez geopolitykę

Czynniki geopolityczne mogą przesądzić o sile złota w kolejnych tygodniach. Czy ostatnie wzrosty doprowadzą w końcu do przebicia ważnej bariery 2 tys. USD za uncję kruszcu?
Umocnienie się złota o 160 USD na uncji w ciągu dwóch tygodni sprawiło, że kurs pokonał kilka ważnych poziomów oporu. Król Metali wyszedł na najwyższy pułap cenowy od 13 tygodni.
“Mimo iż reakcja rynku energii na wojnę Izraela z Hamasem jest jak dotąd umiarkowana, biorąc pod uwagę trudności w wycenie ryzyka faktycznego zakłócenia dostaw, rynek złota w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykazał wzrost o około 160 USD. Podkreśla to, że traderzy i inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni - nie tylko krajobrazem geopolitycznym, ale także amerykańską polityką fiskalną i tym, czy niedawny skok zarówno realnych, jak i nominalnych rentowności doprowadzi do „jakiegoś” przełomu” - komentują analitycy Saxo Banku.
Źródło: TradingView
“Dostępne dane branżowe z pierwszych dwóch kwartałów 2023 r. pokazują, że popyt na złoto jest na rekordowym poziomie” - skomentował Ruth Crowell, dyrektor generalny Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA).
#Gold's normal negative correlation to the dollar and US bond yields continue to collapse, highlighting the current support for #XAU as an alternative investment amid rising financial risks as yields surge and investors worry about developments in the MidEast (Chart: Bloomberg) pic.twitter.com/jVhzAiveDL
— Ole S Hansen (@Ole_S_Hansen) October 26, 2023
Na podstawie analiz strategów ANZ Bank możliwe jest przebicie poziomu 2 tys. USD. Dalsza reakcja rynku zależy od zbliżającego się końca cyklu stóp procentowych Fed. Warto przypomnieć, że 1 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), podjęta zostanie decyzja ws. dalszego kształtowania polityki pieniężnej. Według ANZ wojna ma w dalszym ciągu napędzać wzrost.
Należy również wspomnieć o wysokim popycie na rynku fizycznym, zarówno ze strony banków centralnych, jak i konsumentów. Od kilku tygodni na rynku pojawia się natomiast niecodzienne zjawisko. XAU zyskuje wraz z dolarem amerykańskim.
“Presji popytowej na notowania złota sprzyjają obawy o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Złoto przez wielu inwestorów jest traktowane jako tzw. bezpieczna przystań dla kapitału, dlatego obecny wzrost awersji do ryzyka przyciąga ich m.in. na rynek kruszcu. O sile kupujących na rynku złota świadczy fakt, że notowania tego metalu rosną nawet mimo umocnienia amerykańskiego dolara, które dla wyceny kruszcu jest niekorzystne” - komentuje Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ.
Z raportu ekonomistów HSBC wynika, że złoto może w krótkim okresie pozostać w defensywie, chyba że pojawi się ważny impuls geopolityczny. Według nich silniejsze wzrosty mają utrzymać się w 2024 r.
Gold is silently breaking out all around the world...
— Katusa Research (@KatusaResearch) October 19, 2023
**Making a new record high in Australian Dollars.
**New record high in Chinese Yuan
**Nearing all time highs in Canadian Dollars
**Nearing all time highs in Great Britain Pound
All eyes are on the benchmark USD gold price… pic.twitter.com/meq7lDr7og
“Rosnące ryzyko geopolityczne i handlowe odgrywają coraz większą rolę wspierającą ceny złota, co powoduje wzrosty, które prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie w 2024 r” - komentują w najnowszej analizie analitycy HSBC.
Analitycy Saxo przedstawiają dwa wykresy, które pokazują dylemat rynku, kiedy cena złota rosła wraz z rekordowymi rentownościami amerykańskich obligacji.
“Warto zauważyć, że łączne udziały w funduszach giełdowych (ETF) opartych na kruszcu nadal spadają, a ponieważ ta ważna część „papierowego” rynku nadal znajduje się w trybie sprzedaży, ostatnie odbicie było jeszcze bardziej imponujące. Zarządzający aktywami skupiają się na sile gospodarczej Stanów Zjednoczonych, rosnących rentownościach obligacji i opóźnionych szczytowych stopach procentowych jako powodach, dla których nie angażują się na tym etapie” - komentuje Ole Hansen, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej Saxo Banku.
Źródło: Saxo/Bloomberg
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję