Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy warto kupować złoto? Cena kruszcu rośnie przez geopolitykę

|
selectedselectedselected
Czy warto kupować złoto? Cena kruszcu rośnie przez geopolitykę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czynniki geopolityczne mogą przesądzić o sile złota w kolejnych tygodniach. Czy ostatnie wzrosty doprowadzą w końcu do przebicia ważnej bariery 2 tys. USD za uncję kruszcu?

 

 

  • Od czasu ataku Hamasu na Izrael cena uncji złota wzrosła o ponad 8%.
  • Banki centralne kupiły w I połowie roku 387 ton kruszcu. 
  • Jak będzie się kształtować cena w kolejnych tygodniach? 
  • Czy Król Metali ma szansę wyjść na rekordowe poziomy cenowe?

 

Reklama

 

Cena złota pójdzie w górę? Są podstawy 

Umocnienie się złota o 160 USD na uncji w ciągu dwóch tygodni sprawiło, że kurs pokonał kilka ważnych poziomów oporu. Król Metali wyszedł na najwyższy pułap cenowy od 13 tygodni. 

“Mimo iż reakcja rynku energii na wojnę Izraela z Hamasem jest jak dotąd umiarkowana, biorąc pod uwagę trudności w wycenie ryzyka faktycznego zakłócenia dostaw, rynek złota w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykazał wzrost o około 160 USD. Podkreśla to, że traderzy i inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni - nie tylko krajobrazem geopolitycznym, ale także amerykańską polityką fiskalną i tym, czy niedawny skok zarówno realnych, jak i nominalnych rentowności doprowadzi do „jakiegoś” przełomu” - komentują analitycy Saxo Banku. 

 

Zobacz również: Cena surowca najwyższa od 40 lat! "Jest na wagę złota"

 

Notowania XAU/USD - YTD

czy warto kupowac zloto cena kruszcu rosnie przez geopolityke grafika numer 1czy warto kupowac zloto cena kruszcu rosnie przez geopolityke grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView 

 

“Dostępne dane branżowe z pierwszych dwóch kwartałów 2023 r. pokazują, że popyt na złoto jest na rekordowym poziomie” - skomentował Ruth Crowell, dyrektor generalny Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA). 

 

 

Kiedy poziom 2 tys. USD zostanie przebity? 

Na podstawie analiz strategów ANZ Bank możliwe jest przebicie poziomu 2 tys. USD. Dalsza reakcja rynku zależy od zbliżającego się końca cyklu stóp procentowych Fed. Warto przypomnieć, że 1 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), podjęta zostanie decyzja ws. dalszego kształtowania polityki pieniężnej. Według ANZ wojna ma w dalszym ciągu napędzać wzrost. 

Reklama

Należy również wspomnieć o wysokim popycie na rynku fizycznym, zarówno ze strony banków centralnych, jak i konsumentów. Od kilku tygodni na rynku pojawia się natomiast niecodzienne zjawisko. XAU zyskuje wraz z dolarem amerykańskim. 

“Presji popytowej na notowania złota sprzyjają obawy o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Złoto przez wielu inwestorów jest traktowane jako tzw. bezpieczna przystań dla kapitału, dlatego obecny wzrost awersji do ryzyka przyciąga ich m.in. na rynek kruszcu. O sile kupujących na rynku złota świadczy fakt, że notowania tego metalu rosną nawet mimo umocnienia amerykańskiego dolara, które dla wyceny kruszcu jest niekorzystne” - komentuje Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ. 

Z raportu ekonomistów HSBC wynika, że złoto może w krótkim okresie pozostać w defensywie, chyba że pojawi się ważny impuls geopolityczny. Według nich silniejsze wzrosty mają utrzymać się w 2024 r. 

 

Zobacz również: Cena metalu mocno w dół! A znany bank prognozuje… wielką hossę

 

Reklama

 

“Rosnące ryzyko geopolityczne i handlowe odgrywają coraz większą rolę wspierającą ceny złota, co powoduje wzrosty, które prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie w 2024 r” - komentują w najnowszej analizie analitycy HSBC. 

Analitycy Saxo przedstawiają dwa wykresy, które pokazują dylemat rynku, kiedy cena złota rosła wraz z rekordowymi rentownościami amerykańskich obligacji

“Warto zauważyć, że łączne udziały w funduszach giełdowych (ETF) opartych na kruszcu nadal spadają, a ponieważ ta ważna część „papierowego” rynku nadal znajduje się w trybie sprzedaży, ostatnie odbicie było jeszcze bardziej imponujące. Zarządzający aktywami skupiają się na sile gospodarczej Stanów Zjednoczonych, rosnących rentownościach obligacji i opóźnionych szczytowych stopach procentowych jako powodach, dla których nie angażują się na tym etapie” - komentuje Ole Hansen, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej Saxo Banku.

 

Zobacz również: Upadek gazowego imperium

 

Złoto a rentowność obligacji USA - zależności 

Reklama

czy warto kupowac zloto cena kruszcu rosnie przez geopolityke grafika numer 2czy warto kupowac zloto cena kruszcu rosnie przez geopolityke grafika numer 2

Źródło: Saxo/Bloomberg 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama