Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy warto kupować złoto? Cena kruszcu rośnie przez geopolitykę

|
selectedselectedselected
Czy warto kupować złoto? Cena kruszcu rośnie przez geopolitykę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czynniki geopolityczne mogą przesądzić o sile złota w kolejnych tygodniach. Czy ostatnie wzrosty doprowadzą w końcu do przebicia ważnej bariery 2 tys. USD za uncję kruszcu?

 

 

  • Od czasu ataku Hamasu na Izrael cena uncji złota wzrosła o ponad 8%.
  • Banki centralne kupiły w I połowie roku 387 ton kruszcu. 
  • Jak będzie się kształtować cena w kolejnych tygodniach? 
  • Czy Król Metali ma szansę wyjść na rekordowe poziomy cenowe?

 

Reklama

 

Cena złota pójdzie w górę? Są podstawy 

Umocnienie się złota o 160 USD na uncji w ciągu dwóch tygodni sprawiło, że kurs pokonał kilka ważnych poziomów oporu. Król Metali wyszedł na najwyższy pułap cenowy od 13 tygodni. 

“Mimo iż reakcja rynku energii na wojnę Izraela z Hamasem jest jak dotąd umiarkowana, biorąc pod uwagę trudności w wycenie ryzyka faktycznego zakłócenia dostaw, rynek złota w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykazał wzrost o około 160 USD. Podkreśla to, że traderzy i inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni - nie tylko krajobrazem geopolitycznym, ale także amerykańską polityką fiskalną i tym, czy niedawny skok zarówno realnych, jak i nominalnych rentowności doprowadzi do „jakiegoś” przełomu” - komentują analitycy Saxo Banku. 

 

Zobacz również: Cena surowca najwyższa od 40 lat! "Jest na wagę złota"

Reklama

 

Notowania XAU/USD - YTD

Źródło: TradingView 

 

“Dostępne dane branżowe z pierwszych dwóch kwartałów 2023 r. pokazują, że popyt na złoto jest na rekordowym poziomie” - skomentował Ruth Crowell, dyrektor generalny Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA). 

Reklama

 

 

Kiedy poziom 2 tys. USD zostanie przebity? 

Na podstawie analiz strategów ANZ Bank możliwe jest przebicie poziomu 2 tys. USD. Dalsza reakcja rynku zależy od zbliżającego się końca cyklu stóp procentowych Fed. Warto przypomnieć, że 1 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), podjęta zostanie decyzja ws. dalszego kształtowania polityki pieniężnej. Według ANZ wojna ma w dalszym ciągu napędzać wzrost. 

Należy również wspomnieć o wysokim popycie na rynku fizycznym, zarówno ze strony banków centralnych, jak i konsumentów. Od kilku tygodni na rynku pojawia się natomiast niecodzienne zjawisko. XAU zyskuje wraz z dolarem amerykańskim. 

Reklama

“Presji popytowej na notowania złota sprzyjają obawy o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Złoto przez wielu inwestorów jest traktowane jako tzw. bezpieczna przystań dla kapitału, dlatego obecny wzrost awersji do ryzyka przyciąga ich m.in. na rynek kruszcu. O sile kupujących na rynku złota świadczy fakt, że notowania tego metalu rosną nawet mimo umocnienia amerykańskiego dolara, które dla wyceny kruszcu jest niekorzystne” - komentuje Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ. 

Z raportu ekonomistów HSBC wynika, że złoto może w krótkim okresie pozostać w defensywie, chyba że pojawi się ważny impuls geopolityczny. Według nich silniejsze wzrosty mają utrzymać się w 2024 r. 

 

Zobacz również: Cena metalu mocno w dół! A znany bank prognozuje… wielką hossę

 

Reklama

 

“Rosnące ryzyko geopolityczne i handlowe odgrywają coraz większą rolę wspierającą ceny złota, co powoduje wzrosty, które prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie w 2024 r” - komentują w najnowszej analizie analitycy HSBC. 

Analitycy Saxo przedstawiają dwa wykresy, które pokazują dylemat rynku, kiedy cena złota rosła wraz z rekordowymi rentownościami amerykańskich obligacji

“Warto zauważyć, że łączne udziały w funduszach giełdowych (ETF) opartych na kruszcu nadal spadają, a ponieważ ta ważna część „papierowego” rynku nadal znajduje się w trybie sprzedaży, ostatnie odbicie było jeszcze bardziej imponujące. Zarządzający aktywami skupiają się na sile gospodarczej Stanów Zjednoczonych, rosnących rentownościach obligacji i opóźnionych szczytowych stopach procentowych jako powodach, dla których nie angażują się na tym etapie” - komentuje Ole Hansen, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej Saxo Banku.

Reklama

 

Zobacz również: Upadek gazowego imperium

 

Złoto a rentowność obligacji USA - zależności 

Źródło: Saxo/Bloomberg 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej