Cena surowca najwyższa od 40 lat! "Jest na wagę złota"

Producenci czekolady mają poważny problem. Kakao jest najdroższe od ponad 4 dekad. Pogodowe zakłócenia odbijają się na plantacjach, windując ceny kluczowych surowców.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
W tym tygodniu ceny kakao wzrosły do najwyższego poziomu od 44 lat. Rośnie światowy popyt, głównie w Azji, a towarzyszy mu ograniczona podaż w Afryce Zachodniej. Złe warunki atmosferyczne obniżają rentowność plantacji.
Cocoa Makes History ????: Cocoa prices jump to highest price in more than 44 years pic.twitter.com/DBflIpxwGD
— Barchart (@Barchart) October 23, 2023
Cena kakao z dostawą w grudniu wzrosła na giełdzie w Nowym Jorku do 3786 USD za tonę metryczną, najwyższego poziomu od stycznia 1979 r. To więcej niż w 2011 r., gdy miała miejsce wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Warto przypomnieć, że ceny, jakie otrzymują farmerzy w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej są ustalane odgórnie przez władze. Mają one uwzględniać rosnące koszty produkcji. Te dwa państwa odpowiadają za ⅔ światowej podaży.
El Niño dewastuje afrykańskie plantacje. Susza w Afryce Zachodniej negatywnie wpływa na uprawę surowca. Szacuje się, że obecne zbiory będą nawet o 25% mniejsze.
W ujęciu historycznym najwyższe ceny kakao obserwowano w latach 70. XX wieku, a w 1977 r. cena osiągnęła poziom 5379 USD za tonę w lipcu 1977 r.
Ceny kakao rosną nawet szybciej niż cukru. Producenci słodyczy, w tym gigant Mondelez International przewidują, że wpływ wysokich cen będzie widoczny na rynku dopiero w 2024 r. Przedstawiciele Rady ds. Kawy i Kakao (CCC) poinformowali, że będą przeciwstawiać się próbom obniżenia składek rynkowych. To odpowiedź na żądania światowych koncernów do zrewidowania wysokich cen.
“W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy sprzedaż kontraktów eksportowych na sezon 2024/25 po aktualnej cenie rynkowej, ale międzynarodowe koncerny zwróciły się do nas z żądaniem zmniejszenia różnicy w pochodzeniu, która od wielu miesięcy wynosi już zero” - przekazał w wypowiedzi dla agencji Reutera Yves Brahima Kone, dyrektor generalny Rady ds. Kawy i Kakao (CCC).
Źródło: TradingView
Kakao daje kilka możliwości inwestycyjnych. Benchmarkiem cenowym są kontrakty futures na nowojorskiej giełdzie ICE (CC). Jeden kontrakt odpowiada 10 tonom metrycznym surowca. Można zdecydować się również na instrumenty pochodne z rynku OTC. Kontrakty różnicowe dostępne na platformach brokerów CFD.
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję