Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki kurs złota w 2023

Rok 2022 był dość intensywny dla kursu złota. Zainteresowanie tym surowcem zdecydowanie wzrastało, do czego przyczyniła się postępująca inflacja, kryzys gospodarczy oraz przede wszystkim pogłębiający się konflikt Rosji z Ukrainą. Wybuch wojny był najbardziej gorącym okresem dla złota, jego cena wystrzeliła wtedy do poiomu ponad 2000 dolarów za uncję. Nie bez przyczyny kruszec ten nazywany jest najpewniejszą lokatą utrzymującą wartość pieniądza i w tym roku właśnie taką rolę dla wielu z nas spełniał. Warto jednak teraz się zastanowić, czy co przyniesie nowy rok dla cennego kruszcu.

 

 

Cena złota w 2023: czy to się opłaca? Czy warto teraz inwestować w złoto?

Reklama

Prognozy dla złota na nowy rok są bardzo pozytywne. Według analityków uncja złota może wzrosnąć do prawie 2000 dolarów, a nawet sięgać 4000 USD za uncję. Swoje domniemania eksperci opierają o prawdopodobne łagodzenie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną, które pomoże umocnić pozycję złota. Dodatkowym czynnikiem służącym wzrostowi jego kursu mogłoby być wycofanie polityki „zero-covid” w Chinach, które z całą pewnością poruszyłoby rynkami surowców, ze względu na uwolnienie, wstrzymanego na jakiś czas, chińskiego popytu. Ciężko również liczyć w najbliższym czasie na zakończenie wojny między Rosją a Ukrainą, a wręcz spodziewamy się zaostrzenia sytuacji i w efekcie wplątania w niego innych krajów, zwłaszcza europejskich. A jak wiadomo nie od dziś, wszelkie problemy i kryzysy gospodarcze, dodatkowo napędzają wzrost kursu złota.

Zobacz także: Cena złota wystrzeliła w górę! Kurs jest najwyżej od pół roku

 

Notowania kursu złota XAG/USD

Źródło: stooq

Reklama

 

Jak inwestować w złoto? Spółki wydobywcze, złoto fizyczne, ETFy na złoto

Do wyboru mamy różne możliwości, poprzez które możemy inwestować w złoto. Pierwszym i powszechnie znanym sposobem jest po prostu zakup surowca w postaci fizycznej, czyli np. złotej sztabki lub złotych monet. Jedynym minusem jest kwestia znalezieniu odpowiedniego miejsca do przechowywania i zabezpieczenia naszego 'skarbu'. Problem ten znika jeżeli zdecydujemy się na bardziej pośredni sposób, a mianowicie na inwestycję w ETF-y (poprzez różne platformy inwestycyjne), których kurs silnie powiązany jest z ceną złota lub poprzez kontrakty terminowe, czyli niejako kupując dokument potwierdzający nasz zakup. Dodatkowo jest opcja zakupu akcji lub obligacji spółek wydobywających złoto, warto jednak przed zawarciem transakcji dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej.

 

Spółki wydobywcze warte uwagi:

  • Agnico Eagle Mines (AEM)
  • Kirkland Lake Gold (KL)
  • Newmont Corp. (NEM)
  • SSR Mining (SSRM)
  • Barrick Gold Corp.
  • Kinross Gold Corp.
  • Wheaton Precious Metals Corp. (WPM)

 

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Prognozy dla złota i srebra na 2023 rok – FXMAG zapytał analityków o perspektywy dla metali szlachetnych

Czytaj więcej