Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota w 2024 roku przebije 2200 USD? Nowe prognozy

|
selectedselectedselected
Cena złota w 2024 roku przebije 2200 USD? Nowe prognozy | FXMAG INWESTOR
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Cena złota pod koniec 2023 r. była rekordowa. Niepewność gospodarcza sprzyja wzrostowi, co może być silnym bodźcem również w tym roku. 

 

  • Ile może wynieść cena złota w 2024 roku?
  • Co będzie warunkować stawki rynkowe? 
  • Czy pozycja kruszcu będzie zależna od sytuacji w USA?

 

Reklama

 

Cena złota w 2024 roku - nowe prognozy 

Według prognoz firmy badawczej BCA Research cena uncji złota może kształtować się na poziomie 2200 USD jeszcze w tym roku. To czynniki takie, jak utrzymująca się inflacja, ryzyko geopolityczne i popyt banków centralnych mogą przesądzić o wzroście. 

Pozycja kruszcu ma rosnąć w miarę upływu kolejnych miesięcy. Wszystko za sprawą opinii, która wskazuje, że to wciąż dobre zabezpieczenie przed inflacją. 

 

Zobacz również: Cena metalu wzrosła o 40%. Co dalej - prognoza na 2024

 

Analitycy BCA Research spodziewają się wzrostu do poziomu 2200 USD, a wszystko za sprawą czynników wspierających podwyższone ceny złota w nowym roku. Punktem wyjścia prognozy jest założenie, że Rezerwa Federalna będzie obniżać stopy procentowe znacznie wolniej, niż oczekują tego rynki. Obecnie bank centralny miał zasygnalizować 3 obniżki. Narzędzie CME FedWatch Tool śledzące potencjalne ruchy instytucji pokazuje, że inwestorzy spodziewają się spadku stopy do końca roku poniżej 4,00%.

Reklama

 

Notowania XAU/USD - 5 lat

Źródło: TradingView 

 

Pozycja kruszcu wzrośnie nawet bez recesji 

Ekonomiści BCA wierzą, że Stany Zjednoczone nie znajdą się w recesji, nawet gdy aktywność gospodarcza widocznie osłabnie. Wyznaczony cel 2% ma być jednak trudny do osiągnięcia w nadchodzących kwartałach, dlatego złoto pozostanie zabezpieczeniem przed inflacją, co ma warunkować jego atrakcyjność. 

Reklama

“Płace wzrosły po pandemii. W efekcie gospodarstwa domowe odnotują wzrost siły nabywczej, czyli wzrosną realne dochody do dyspozycji. Powinno się to utrzymać w krótkiej perspektywie, nawet jeśli liczba bezrobotnych przypadająca na jedno wolne miejsce pracy wydaje się powracać do poziomu sprzed pandemii ze wskaźników prawie dwukrotnie większych niż przed pandemią Covid-19” - uważają eksperci. 

 

Zobacz również: Amerykańska polityk zarobiła rekordową sumę na rynku! W co zainwestowała?

 

Jako potencjalne czynniki mogące przesądzać o pozycji złota, analitycy wciąż wskazują niepewność gospodarczą. Ta nie zniknie w 2024 r., co po raz kolejny nada kruszcowi renomę “bezpiecznej przystani”. 

“Napięcia na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej oraz na morzach wschodnich i południowochińskich pozostają podwyższone i będą rosnąć. To także stwarza ryzyko inflacji, ponieważ wojny trwają i rośnie perspektywa szerszych starć” - komentują eksperci. 

 

Zobacz również: Niesamowita prognoza dla złota: kurs może wystrzelić do nawet 35 000 USD, potrzebne są jednak odpowiednie okoliczności

 

Reklama

Ostatnim czynnikiem, który może wspierać ceny złota w nadchodzącym roku będzie utrzymująca się polaryzacja globalnych sił. Wyodrębnienie Wschodu i Zachodu ma sprzyjać zakupom złota przez banki centralne. 

"Po zaskakująco dobrych wynikach w 2023 r. widzimy dalszy wzrost cen w 2024 r., napędzany trzema czynnikami: pogonią za dynamiką funduszy hedgingowych, bankami centralnymi kontynuującymi skup fizycznego złota w stałym tempie, a także ponownym popytem ze strony inwestorów w fundusze ETF" - skomentował dla agencji Reutera Ole Hansen, dyrektor ds. strategii surowcowej Saxo Banku. 

A jak sytuacja wygląda z perspektywy analizy technicznej? Nasz grudniowy wywiad z Tomaszem Gessnerem, analitykiem Tavex, również przedstawia obiecujące perspektywy.

 

Zobacz również: Kurs złota przebije historyczne maksima – uważa Tomasz Gessner [WYWIAD]

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej