Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestowanie w mieszkania przestaje się opłacać. “Coraz gorsza stopa zwrotu. Gdzie tu logika?" - uważa Kuba Midel

|
selectedselectedselected

Inwestowanie w mieszkania na wynajem staje się mniej opłacalne. Taki wniosek wyciągnąć można z ostatniego nagrania znanego inwestora Kuby Midela. Czy dane z rynku nieruchomości potwierdzają taki stan rzeczy? Wygląda na to, że tak. 

Inwestowanie w mieszkania przestaje się opłacać. “Coraz gorsza stopa zwrotu. Gdzie tu logika?" - uważa Kuba Midel
Kuba Midel
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy czynsze najmu mieszkań podążały za cenami nieruchomości?
  • Czy inwestowanie w mieszkania na wynajem faktycznie stało się mniej opłacalne?
  • Czy wzrost cen nieruchomości jest korzystny dla inwestorów na rynku najmu?

 

 

Coraz gorsza stopa zwrotu z najmu mieszkań - “Gdzie tu logika, gdzie tu sens?”

Na rynku nieruchomości w Polsce w ciągu ostatnich lat działo się wiele. Wciąż najważniejszy jest jednak jeden parametr: ceny mieszkań. Te znacznie wzrosły w ciągu ostatnich lat.

Czy czynsze najmu podążały za cena mieszkań? Z ostatniej wypowiedzi znanego inwestora nieruchomościowego, Kuby Midela, wynika, że nie.

Ceny w ciągu ostatnich dwóch lat mocno podskoczyły, a i standard wykończenia poszedł do przodu. Inwestorzy będą musieli zadowolić się niższą stopą zwrotu, a najemcy wysoką jakością wnętrz. Kto będzie zwycięzcą, a kto przegranym w tej grze? - czytamy w opisie nagrania udostępnionego na kanale YouTube Kuby Midela.

W niedawno opublikowanym nagraniu, Kuba Midel zasugerował, że wynajem stał się mniej opłacalny dla inwestorów, którzy przygotowują lub oferują mieszkania w rynku najmu:

Coraz gorsza stopa zwrotu. - stwierdził Kuba Midel w nagraniu.

Zgadza się, i tak będzie. - potwierdził Michał Jesionowski, inwestor na rynku nieruchomości.

Te mieszkania są drogie, pół miliona za kawalerkę, a 2 tys. PLN miesięcznie (czynszu najmu) od miesięcy. Gdzie tu logika, gdzie tu sens?” - zapytał Kuba Midel.

Rynek najmu jest jaki jest. Widzimy, że jest coraz cięższy. O inwestora trzeba walczyć. - stwierdził Michał Jesionowski.

 

“Mieszkanie musi się wyróżniać. Nie może to być mieszkanie “po taniości”. Na rynku tych mieszkań jest bardzo dużo. Czasami warto zainwestować te 500-800 PLN więcej, żeby zamortyzować to w dłuższym czasie” - stwierdził Michał Jesionowski.

 

Czytaj również: Największy kryzys rynku nieruchomości od dziesięcioleci. Sprzedaż lokali spadła o 70% a inwestorzy zagraniczni uciekają

 

Dane mówią prawdę: czy inwestowanie w mieszkania na wynajem stało się mniej opłacalne?

Reklama

Czy dane z rynku nieruchomości potwierdzają spostrzeżenia Kuby Midela i Michała Jesionowskiego? Wygląda na to, że tak. Jak wynika z ostatnich danych portalu Otodom za kwiecień, ceny najmu mieszkań w Polsce wzrosły w mniejszym stopniu niż stopa inflacji za ten miesiąc.

W kwietniu stopa inflacji CPI w Polsce wyniosła 2,4% rdr, oszacował Główny Urząd Statystyczny. Tymczasem, ceny ofertowe najmu rok do roku wzrosły o 2%, wynika z danych opracowanych przez Otodom. Dane te dotyczą miast wojewódzkich i są oparte na cenach ofertowych.

Zatem, stopa wzrostu cen najmu przeciętnego mieszkania w Polsce była niższa od stopy inflacji.

Średnia stawka ofertowa najmu mieszkania w miastach wojewódzkich w kwietniu 2024 roku wyniosła 3480 zł i była niższa o nieco ponad 0,5% względem poprzedniego miesiąca. Co ważne, odnotowano również 1,5% spadek średniej kwoty najmu za mkw. Wciąż w ujęciu rocznym średnia stawka pozostaje wyższa, ale już tylko o 2%. To niemal tyle, co poziom inflacji. Kwiecień był kolejnym miesiącem, który przyniósł ze sobą stabilizację cenową na rynku. - czytamy w raporcie Otodom.

 

Reklama

Tabela: Przeciętne ceny czynszu najmu mieszkań w poszczególnych miastach Polski - dane Otodom za kwiecień 2024 (ceny ofertowe)

Źródło: Raport Otodom.

 

Spoglądając na wykres przygotowany przez Otodom widać, że czynsze wynajmu w Polsce spadały w od grudnia 2023 roku.
 

Reklama

Wykres: Średnia cena ofertowa najmu w miastach wojewódzkich

Źródło: Raport Otodom.

 

Jednocześnie, mieszkania w Polsce bardzo mocno podrożały w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z danych przygotowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że 7 największych miastach w Polsce ceny mieszkań w I kwartale 2024 roku wzrosły przeciętnie o 19,2% rok do roku. Są to ceny transakcyjne: Ceny nieruchomości w Polsce znów wystrzeliły

Zatem, gdy czynsze najmu wzrosły o 2% (według Otodom), mieszkania podrożały o ponad 19%. To raczej niekorzystna sytuacja dla osób inwestujących w mieszkania na wynajem.

Reklama

Z jednej strony, wzrost cen mieszkań może być korzystny dla firm inwestujących w nieruchomości na wynajem. Przecież wartość posiadanych nieruchomości rośnie, co zwiększa majątek firmy.

Jednak z drugiej strony, wyższe ceny mieszkań utrudniają zakup nowych nieruchomości, co może ograniczyć możliwości dalszego inwestowania w kolejne mieszkania.

Wyższe koszty zakupu mogą zmniejszać stopę zwrotu z inwestycji lub wydłużać horyzont inwestycyjny. W skrócie: inwestowanie może stać się mniej opłacalne.

 

Zobacz również: Ceny mieszkań i czynsze znów wystrzeliły w Wielkiej Brytanii. Powodem bezprecedensowa fala imigracji

 

Jaka jest sytuacja inwestorów w mieszkania na wynajem?

Reklama

Co w takim razie powinny zrobić osoby, które inwestują w mieszkania na wynajem? W ostatnim nagraniu Kuby Midela na YouTube, inwestor Michał Jesionowski przedstawił swoje obecne podejście:

To wszystko to jest maraton. To nie jest sprint, to inwestowanie w nieruchomości. To częste powiedzenie na rynku. Być może są lepsze inwestycje, które dadzą szybszy zwrot. Ale to jest maraton, czyli patrzenie na 5, 10, 15, 20, 30 lat do przodu… - stwierdził inwestor.

 

W ocenie Michała Jesionowskiego w niedługiej przyszłości nastąpi jakaś konsolidacja rynku, z czym zgodził się również Kuba Midel.

 

Warto szykować takie mieszkanie, warto je przygotować w standardzie premium, bo jeżeli wyjdzie duży gracz zagraniczny, duży deweloper inwestujący w nieruchomości i inwestujący w najem i zrobi konsolidację rynku, bo ta konsolidacja rynku będzie. - zaznaczył Michał Jesionowski.

To oznacza po prostu fundusze. Wejdzie fundusz i powie: dajemy panu 10 mln PLN za 20 mieszkań. Albo Pan je odda w przyszłości nam taniej albo drożej, bo to są różne zawirowania wiborowo-kredytowo-giełdowe, ale mówi, że to jest kwestia czasu. - wtórował mu Kuba Midel.

Mali gracze, czy nawet fundusz będzie miał do wyboru czy samemu przejść przez cały proces, to kilkadziesiąt czy kilkaset mieszkań, a chodzi nawet o kilka tysięcy czy kilkanaście miesięcy w skali Łodzi, województwa i całej Polski, czy porozmawiać z takimi osobami jak Ty. Mieszkanie, które już na Ciebie zarobiło, przepracowało kilka lat i jest cały czas świeże i wygląda dobrze. Być może będzie wymagało drobnych poprawek, ale będziesz mógł je ‘skaszować’ gdzieś dalej. I to jest biznes” - podsumował Michał Jesionowski.

 

Zobacz również: Katastrofalny kryzys mieszkaniowy w europejskim państwie. Polski rząd popełnia te same błędy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej