Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zanim wkroczymy do sfery realnej, ostatnie komentarze inflacyjne

|
selectedselectedselected
Zanim wkroczymy do sfery realnej, ostatnie komentarze inflacyjne | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś ostatni w tym miesiącu komentarz do inflacji. Oglądamy najnowsze dane o inflacji bazowej (nie zaskoczyły). W kalendarzu publikacje z drugiej ligi. Dopiero jutro zanurzymy się w polską sferę realną.

Dziś w Europie można zwrócić uwagę na dane z przemysłu. Eurostat opublikuje wynik produkcji przemysłowej w strefie euro (dopiero za luty). Poznaliśmy już marcowe PPI z Niemiec (+30,9% r/r) i z Czech (24,7% r/r). W USA kontynuacja danych z rynku nieruchomości, tym razem czas na dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w marcu. Zaplanowane są też wystąpienia przedstawicieli Fed (Daly i Evans). Dzień zakończy się publikacją Beżowej Księgi Fed.

 

Inflacja bazowa w marcu wzrosła do 6,9%

Choć poziomy inflacji bazowej robią wrażenie, niektóre miary wykazują już symptomy zmęczenia ciągłymi wzrostami. To naszym zdaniem dobry sygnał. Jest prawdopodobne, że kończy się okres gwałtownego dostosowania cen względnych do szoków energetycznych (sam szok żywnościowy jeszcze się nie skończył). Presja wynikająca z domkniętej luki popytowej nie wystarczy, aby utrzymać wzrosty inflacji bazowej na poziomie 1% miesięcznie (pokazywaliśmy to już oglądając inflacje w regionie). Przed nami jeszcze kilka miesięcy wysokiej inflacji bazowej w ujęciu rocznym. Później zacznie opadać.

Zobacz także: Inflacja bazowa w marcu: 6,9%

 

Dostępny jest nowy raport miesięczny

Reklama

Wojna nie była do tej pory widoczna w twardych danych. Albo alternatywnie: to co było widoczne, zostało tymczasowo przykryte świetnymi wynikami przemysłu i konsumpcją uchodźców. Celujemy więc w bardzo dobry I kwartał PKB (7,1% r/r). Tego samego nie można powiedzieć o inflacji. Odczyt marcowy to ewidentnie wojenne spiętrzenie cen. Sama inflacja bazowa wzrosła dużo bardziej umiarkowanie. Rozpoczynamy uważniejsze monitorowanie polityki fiskalnej, głównie pod kątem zadłużenia (i jego struktury), a także kosztów jego obsługi.

Zobacz raport: Kwiecień 2022

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama