Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku – opinie członków RPP, analityków i ekspertów. Zdania są podzielone

Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku – opinie członków RPP, analityków i ekspertów. Zdania są podzielone | FXMAG INWESTOR
freepik.com / NBP / Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku – opinie członków RPP, analityków i ekspertów
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Główna stopa utknęła na poziomie 6,75% i może tam zostać aż do końca 2023 roku - to jest bardzo prawdopodobny scenariusz wedle wielu ekspertów.

Stopy procentowe od października 2022 roku pozostają na niezmienionym poziomie 6,75%. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie podała oficjalnej informacji o zakończeniu cyklu podwyżek.

Oczywiście, kredytobiorcy - ale także przedsiębiorcy oraz inwestorzy - zastanawiają się, czy RPP wróci do podnoszenia stóp w 2023 roku? Co będzie decydowało o dalszych losach stóp?

Postanowiliśmy zebrać głosy ekspertów i analityków oraz członków RPP. Oto one.

Reklama

 

Gabriela Masłowska (RPP): „Obniżka stóp w 2023 r. jest możliwa, jeśli inflacja obniży się radykalne”

Obniżka stóp procentowych w 2023 roku mogłaby nastąpić w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji – powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska w rozmowie z PAP.

„Myślę, że z pewną ostrożnością, ale już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 roku. Obniżka stóp procentowych w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć. Obniżka stóp w 2023 roku mogłaby być w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji” – napisała Masłowska w artykule opublikowanym na stronie Radia Maryja.

Zobacz również: Czy w 2023 roku czekają nas obniżki stóp procentowych?

  

Paweł Mucha (członek zarządu NBP): „Stopy będą tak długo wysokie, jak będzie to niezbędne dla utrzymania inflacji w ryzach”

W rozmowie z PR 1 Polskiego Radia na temat inflacji członek zarządu NBP Paweł Mucha przyznał, że jego zdaniem w przyszłym roku nastąpi znaczny jej spadek, a lata 2023-2024 mają być czasem, w którym zbliży się ona do celu inflacyjnego NBP. Zapytany o to, kiedy można się spodziewać obniżania oprocentowania kredytów, odpowiedział: „Apogeum wysokości wskaźnika WIBOR, jakie było, to był październik i listopad, teraz są nieco niższe wartości. Jak to się będzie kształtowało, zależy od sytuacji w przyszłym roku. Stopy będą tak długo wysokie, jak będzie to niezbędne dla utrzymania inflacji w ryzach.”

Zobacz również: Inflacja w Polsce w 2023 roku: co dalej?

Reklama

  

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego: „RPP obniży stopy procentowe w IV kwartale 2023 r.”

Zdaniem ekonomistów PIE, RPP zacznie obniżać stopy już w IV kwartale 2023, a na początek skala obniżek będzie niewielka. „Cykl obniżek będzie kontynuowany w 2024 r. wraz ze spadającą inflacją. Szanse na wznowienie cyklu podwyżek są niewielkie […] a RPP jest pogodzona ze wzrostem inflacji do ok. 20% w lutym. […] Generalnie na kolejnych decyzjach ws. stóp proc. zaważy szybkość spadku inflacji w II kwartale” – stwierdzili ekonomiści PIE.

Zobacz również: Rynek IPO – USA 2022. Najsłabszy rok debiutów na Wall Street od 1990!

  

Polska – główna stopa procentowa (linia niebieska, skala lewa) na tle inflacji

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Ekonomiści PKO BP: „Stopy NBP w 2023 już nie wzrosną”

Pod koniec 2023 roku RPP rozpocznie powolny cykl obniżek stóp procentowych, dojdzie do dwóch obniżek po 25 pb. – zakładają ekonomiści PKO BP. Będzie to reakcja na wyraźny spadek inflacji CPI poniżej 10% r/r oraz spowolnienie gospodarcze. Oczywiście, jeśli pojawi się silna recesja, może ona przyspieszyć obniżki stóp.

Zobacz również: Polityka pieniężna RPP: nie ma gwarancji spadku inflacji do celu NBP

 

Marcin Mazurek (główny ekonomista mBanku): „Stopa referencyjna w 2023 roku pozostanie na poziomie 6,75%”

Zdaniem Mazurka, na początku roku pojawią się kłótnie w RPP i w takim impasie Rada przetrwa cały 2023 rok. W opinii głównego ekonomisty mBanku, do obniżek stóp może dojść dopiero w 2024 roku. W jego opinii, musiałyby zdarzyć się duże szoki gospodarcze, aby główna stopa powróciła do poziomu 0-1,5%.

Zobacz również: Sytuacja gospodarcza Polski na tle krajów UE jest bardzo dobra – przekonuje prezes NBP Adam Glapiński

 

Ekonomiści Banku Pekao: „RPP nie będzie już podwyższać stóp procentowych”

Reklama

Eksperci Pekao podkreślają, że RPP uważa, iż obecny poziom stóp jest wystarczający, by sprowadzić inflację do celu w 2025 roku. Wskazują, że RPP będzie się obawiała, iż podwyżki odbiją się negatywnie na wzroście gospodarczym, więc takowych nie będzie.

Ich zdaniem, aby Rada pozostała jastrzębia, ścieżka inflacji musiałaby być w najbliższych miesiącach wyraźnie wyższa, od zakładanej w listopadowej projekcji makroekonomicznej NBP. Tymczasem taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, a inflacja będzie spadać począwszy od marca 2023 i osiągnie jednocyfrowy poziom pod koniec roku – zakładają ekonomiści Banku Pekao.

Zobacz również: Recesji w Polsce nie będzie, a stopy pozostają bez zmian

 

Ekonomiści BNP Paribas: „Stopy w 2023 roku nie zmienią się”

Analitycy BNP Paribas uważają, że stopy procentowe pozostaną bez zmian w 2023 roku na poziomie 6,75%, a RPP pozostanie przez cały rok w trybie czuwania (wait-and-see). Wskazują, że tak jak twierdził prezes NBP Adam Glapiński, dla dalszych decyzji RPP ważna będzie marcowa projekcja inflacyjna i jeśli ona potwierdzi, że inflacja zaczyna spadać, to nie będzie dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Ich zdaniem, stopy zaczną spadać w Polsce w 2024 roku.

Zobacz również: Stopy procentowe w Polsce: pojawiło się istotne ryzyko dla naszej prognozy

 

Ekonomiści Banku Millennium: „Prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek oprocentowania radyklanie spadło”

Reklama

W opinii ekonomistów Banku Millennium, mogło już dojść do zakończenia cyklu podwyżek stóp w Polsce, na co wpływ miały m.in. rządowe zapowiedzi konsolidacji fiskalnej, oraz umocnienie złotego w IV kwartale 2022. Przypominają oni, że po poprzednich cyklach zacieśniania polityki przez RPP obniżka stóp procentowych pojawiała się średnio około 8 miesięcy po ostatniej podwyżce, ale tym razem przestrzeń do obniżki może się pojawić nieco później, bo około 12-14 miesięcy po ostatniej podwyżce. „Termin pierwszej obniżki oprocentowania obarczony jest wysoką niepewnością, niemniej z dużym przekonaniem można założyć, że rok 2024 będzie okresem wyraźnego łagodzenia warunków monetarnych" - podkreślili ekonomiści Banku Millennium w swoim raporcie.

Zobacz również: Stopy procentowe RPP w grudniu 2022. Poziom docelowy jest już blisko 

 

Ekonomiści Banku BOŚ: „Pierwsza obniżka dopiero w 2024 r.”

Wedle analityków BOŚ Banku, główna stopa w 2023 roku nie zmieni się, bo RPP ma oczekiwanie dezinflacyjne. Z drugiej strony, ekonomiści BOŚ Banku nie oczekują obniżek stóp w 2023 roku, bo jednak inflacja pozostanie relatywnie wysoka, w okolicach 8% na koniec 2023 r. Pierwszy taki ruch, wedle ich prognozy, może mieć miejsce w I kwartale 2024.

Zobacz również: Polski fundusz obligacji z lokatą w nazwie brawurowo odrobił wielką stratę!

 

Ekonomiści Credit Agricole: „Do końca 2023 r. stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie”

„Brak istotnych zmian w grudniowym komunikacie RPP w porównaniu z komunikatem z listopada wskazuje, że wysoka inflacja ma dla Rady nadal znaczenie drugorzędne i głównym celem polityki pieniężnej jest niedopuszczenie do nadmiernego spowolnienia wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach. Treść komunikatu sugeruje wprawdzie, że Rada nie zamknęła cyklu zaostrzenia polityki pieniężnej, jednak prawdopodobieństwo powrotu przez Radę co cyklu podwyżek w najbliższych miesiącach pozostaje niskie. Silnym wsparciem dla takiej oceny jest fakt, iż grudzień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym RPP nie zdecydowała się na podwyżkę stóp mimo uporczywie wysokiego wskaźnika inflacji CPI, dalszego wzrostu inflacji bazowej po wyłączeniu nośników energii i żywności do szacowanego przez nas poziomu 11,3% r/r w listopadzie (najwyżej od stycznia 1999 r.) oraz listopadowej projekcji inflacji wskazującej na powrót inflacji w pobliże celu inflacyjnego RPP (2,5%) dopiero w drugiej połowie 2025 r.” – napisali analitycy Credit Agricole w raporcie.

Reklama

„Trzecia z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie […] jest spójna z naszą prognozą, zgodnie z którą do końca 2023 r. stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie. Podtrzymujemy ocenę, że oczekiwane przez nas silne spowolnienie wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach, w szczególności oczekiwana przez nas przejściowo ujemna roczna dynamika PKB w I kw. 2023 r., będą dla Rady kluczowym argumentem na rzecz nie podnoszenia stóp procentowych w najbliższych miesiącach” – dodali.

Zobacz również: Decyzja RPP odnośnie stóp procentowych – drzwi do podwyżek wciąż otwarte, ale

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej