Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niezwykła prognoza dla gospodarki Wielkiej Brytanii! Stopy pójdą w górę, ale do jakiego poziomu

|
selectedselectedselected
Niezwykła prognoza dla gospodarki Wielkiej Brytanii! Stopy pójdą w górę, ale do jakiego poziomu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co prawda inflacja konsumencka będzie na Wyspach Brytyjskich spadać, ale presja płacowa pozostanie silna, co utrzyma inflację bazową na bardzo wysokim poziomie. W związku z tym, ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prognozę końcowej stopy procentowej w tym cyklu podwyżek do 5,25% we wrześniu (z 5% w sierpniu).

 

  • Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii do końca roku spadnie do okolic 4,7% - prognozuje Goldman Sachs.
  • Presja płacowa na Wyspach pozostanie silna.
  • W rezultacie inflacja bazowa wyniesie około 6% r/r pod koniec 2023 r.
  • Goldman Sachs podniósł prognozę końcowej stopy procentowej do 5,25% we wrześniu (z 5% w sierpniu).

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Sytuacja gospodarcza na Wyspach Brytyjskich nie jest różowa. Co prawda nie ma recesji, jak się powszechnie spodziewano, ale tamtejsza gospodarka jednak ma wiele problemów strukturalnych, oraz problem z wysoką inflacją, jak większość gospodarek obecnie.

Najnowsza prognoza Goldman Sachs odnoście inflacji i stóp procentowych w Wielkiej Brytanii jest niezwykle ciekawa, bo wykracza poza konsensus rynkowy.

Zobacz również: Brytyjska gospodarka ma poważne problemy. Może ją zmęczyć głęboka i długa recesja

 

Presja inflacyjna na Wyspach będzie większa, niż w USA czy UE

„Inflacja zaskoczyła mocno w kwietniu w Wielkiej Brytanii. Inflacja bazowa ponownie przyspieszyła do 6,8% r/r z 6,2% w marcu. Przyspieszenie sekwencyjnej inflacji bazowej było szeroko zakrojone” – wskazuje ekspert Goldman Sachs, Sven Jari Stehn.

„Patrząc w przyszłość, niższe ceny energii i zmniejszająca się presja na ceny żywności prawdopodobnie spowodują spadek inflacji zasadniczej, zapewne będzie to mocno widoczne w II połowie roku, przy czym do końca roku spadnie ona do okolic 4,7%. Oczekujemy również, że inflacja towarów spadnie, biorąc pod uwagę ciągłe łagodzenie ograniczeń podaży, chociaż w najbliższym czasie inflacja towarów prawdopodobnie pozostanie stabilna. Inflacja usługowa pozostanie bardzo stabilna, na poziomie około 5% w IV kwartale 2023 r. i około 4% w IV kwartale 2024 r.” – prognozuje analityk Goldman Sachs.

Reklama

Jak widać, prognozy Goldman Sachs odnośnie inflacji na Wyspach Brytyjskich nie są optymistyczne.

„Głównym tego powodem jest to, że spodziewamy się, iż presja płacowa pozostanie silna. Niedawno opublikowana analiza Bank Anglii pokazała, że inflacja jest głównym motorem silnego wzrostu płac, bo pracownicy starają się odzyskać poziom realnych dochodów sprzed wojny na Ukrainie. Tempo przywracania równowagi na rynku pracy jest zatem kluczowe dla średnioterminowych perspektyw wzrostu płac (i inflacji usług). Dane pokazują, że rynek pracy pozostaje napięty. Wskaźniki popytu na pracę - w tym wskaźniki wakatów i zatrudnienia - zaczęły słabnąć. Nasza analiza wskazuje, że gospodarstwa domowe skorzystają na niższej inflacji bazowej w kolejnych kwartałach, będzie więc widać stopniowe spowolnienie popytu na pracę oraz spadek presji na płace. Po stronie podaży pracy ostatnie dane wskazują na pewne odbicie w aktywności zawodowej. Nasza analiza sugeruje, że wskaźnik aktywności zawodowej pozostanie zasadniczo płaski” – tłumaczy Stehn.

Analitycy Goldman Sachs oczekują stopniowego przywracania równowagi na rynku pracy i spodziewają się, że wzrost płac spłaszczy się do około 3,5% w 2025 r., powyżej poziomów zgodnych z 2% inflacją.

„W rezultacie oczekujemy, że inflacja bazowa w Wielkiej Brytanii pozostanie bardzo wysoka i wyniesie około 6% r/r do końca tego roku i 3,3% r/r do końca 2024 roku. Nasze prognozy wskazują na znacznie silniejszą presję inflacyjną w Wielkiej Brytanii, niż w USA czy strefie euro” – stwierdza analityk GS.

Zobacz również: Gospodarka Wielkiej Brytanii jest w opałach! Co dalej z kursem funta brytyjskiego

 

Inflacja bazowa w Wlk. Brytanii – podstawowe dane

 niezwykla prognoza dla gospodarki wielkiej brytanii stopy pojda w gore ale do jakiego poziomu grafika numer 1niezwykla prognoza dla gospodarki wielkiej brytanii stopy pojda w gore ale do jakiego poziomu grafika numer 1

Reklama

Źródło: Goldman Sachs

 

Inflacja bazowa w najważniejszych krajach – porównanie

 niezwykla prognoza dla gospodarki wielkiej brytanii stopy pojda w gore ale do jakiego poziomu grafika numer 2niezwykla prognoza dla gospodarki wielkiej brytanii stopy pojda w gore ale do jakiego poziomu grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs

 

Bank Anglii podniesie stopy do 5,25%

W związku z takimi prognozami dla inflacji, Goldman Sachs podniósł prognozę końcowej stopy procentowej do 5,25% we wrześniu (z 5% w sierpniu).

Reklama

„Co prawda Bank Anglii sprawiał przez chwilę wrażenie, że jest niechętny dalszym podwyżkom, jednak utrzymująca się presja inflacyjna skłoni go do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Nasza nowa prognoza jest nieco poniżej bieżących wycen rynkowych, ale pozostaje powyżej najnowszego dostępnego konsensusu Bloomberga. Rynek widzi znaczne prawdopodobieństwo wzrostu stopy o 50 pb. w czerwcu i sierpniu, ale my widzimy przeszkody dla takiego tempa zacieśniania” – stwierdził Stehn.

I pokusił się o wyliczenie tych przeszkód:

„Po pierwsze, gospodarka brytyjska wciąż trawi poprzednie podwyżki stóp. Po drugie, rynek pracy odzyskuje równowagę, spadają wskaźniki pustostanów, spowalnia wzrost zatrudnienia, a stopa bezrobocia rośnie. Po trzecie, jesteśmy sceptyczni co do tego, czy brytyjska rada polityki pieniężnej porozumie się co do tak dużego tempa zacieśniania, podczas gdy inne banki centralne zbliżają się do końca cyklu zacieśniania” – napisał analityk w raporcie.

Zobacz również: Inflacja w Polsce: co dalej? Widać istotne ryzyko, powrót do celu NBP będzie mozolny – ostrzegają analitycy


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Redaktor portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama