Reklama
WIG80 780,85-0,59%
WIG202 376,45-0,91%
EUR / PLN4,32+0,04%
USD / PLN3,99+0,10%
CHF / PLN4,50+0,04%
GBP / PLN5,05-0,03%
EUR / USD1,08-0,08%
DAX17 663,04-0,30%
FT-SE7 615,98-0,32%
CAC 407 943,36-0,16%
DJI38 989,83-0,25%
S&P 5005 130,95-0,12%
ROPA BRENT82,31-0,58%
ROPA WTI78,16-0,76%
ZŁOTO2 121,29+0,33%
SREBRO23,92+0,08%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Polsce w listopadzie 2023 - ile wyniesie? Mamy najnowsze szacunki

Agnieszka Patyk | 09:59 14 listopad 2023

Inflacja w Polsce w listopadzie 2023 - ile wyniesie? Mamy najnowsze szacunki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Oczekiwania inflacyjne nasilają się zarówno wśród konsumentów, jak i producentów. To źle wróży dla dalszego spadku. Może być o niego coraz trudniej, szczególnie biorąc pod uwagę bieżącą sytuację w kraju. 

 

Inflacja w Polsce: wiemy o ile rosną ceny! Tym razem jest zaskoczenie

 

  • Wskaźnik Przyszłej Inflacji w październiku niemal nie uległ zmianie. 
  • Nasilają się oczekiwania inflacyjne wyrażane przez konsumentów i menadżerów.  
  • Najmocniejszy wpływ na wskaźnik będą miały m.in. ceny żywności.
Reklama

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Reklama

 

Inflacja w listopadzie - dalsze spadki pod znakiem zapytania!

Inflacja może napotykać coraz więcej przeszkód na drodze do spadku. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) autorstwa Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych pozostał w listopadzie na poziomie zbliżonym do październikowego odczytu. 

Ekonomiści zwracają uwagę, że wskaźnik wzrósł w 10. miesiącu 2023 r. o 0,7 pkt, a coraz więcej jego komponentów oddziaływało w kierunku wzrostu aniżeli spadku inflacji. To przede wszystkim koszty produkcji oraz oczekiwania uczestników rynku co do dalszego kierunku zmian. Jak wskazują ekonomiści, zagrożeniem dla kierunku, w jakim podąży CPI, jest sztuczne zaniżanie poprzez ingerencję w wolnorynkowy mechanizm, ustalanie cen paliw, energii i żywności. 

 

Zobacz również: Jaka będzie inflacja w 2024 roku? Nowa ważna prognoza dla Polski

 

Wskaźnik Przyszłej Inflacji BIEC 

Reklama

Źródło: BIEC

 

O ile przed miesiącem zmiana wskaźnika oczekiwań inflacyjnych była silniejsza w przypadku konsumentów, o tyle obecnie w większym stopniu dotyczy ona menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych. Z punktu widzenia kształtowania się procesów inflacyjnych ma to spore znaczenie. Przedsiębiorcy bowiem w badaniach wyrażają swe plany co do przyszłej polityki cenowej, które będą starali się realizować, jeśli tylko wysokość popytu pozwoli im na to. Od sierpnia br. systematycznie zwiększa się przewaga firm planujących w najbliższym czasie podnieść ceny na swe wyroby nad odsetkiem firm zamierzających je obniżyć” - informują ekonomiści. 

 

Zobacz również: Polacy oszaleli na punkcie zakupów. Komercja zachęca nas mocniej niż Amerykanów

 

Reklama

Charakteryzowana tendencja ma być najmocniej widoczna w branży spożywczej, odzieżowej czy w firmach zorientowanych na naprawę i konserwację urządzeń. 

 

  

Będzie coraz trudniej o redukcję? 

Reklama

Warto zaznaczyć również duży wpływ cen żywności w inflację. W koszyku CPI to 27% ogółu. Co istotne, pośredni wpływ na wskaźnik CPI będą mieć ceny benzyny, napraw i konserwacji urządzeń. Te ostatnie od miesięcy wykazują trend wzrostowy. Co więcej, obciążające będą także same koszty pracy. Warto przypomnieć, że od 2024 r. podwyższeniu ulega płaca minimalna. 

Wskazane wyżej czynniki są już widoczne we wskaźniku PPI, a więc inflacji producenckiej stanowiącej niejako wyprzedzenie konsumenckiej. Koszty produkcji we wrześniu wzrosły w ujęciu miesięcznym po raz pierwszy od stycznia 2023 r., co wyhamowało spadkową tendencję dynamiki rocznej tego indeksu.

Wzrostu inflacji obawiają się również konsumenci. Jak pokazuje analiza BIEC, po raz kolejny zwiększył się odsetek odpowiedzi wskazujący na szybsze od dotychczasowego tempo wzrostu cen. Co więcej, ubyło osób, które spodziewały się wolniejszego wzrostu i tych, które zakładały spadek. 

“Indeks cen surowców IMF utrzymał się na poziomie września br. i jest niższy niż przed rokiem, pomimo, że latem i wczesną jesienią wiele surowców energetycznych drożało. Ceny podstawowych surowców zarówno przemysłowych, jak i żywnościowych na razie nie wykazują tendencji do wzrostu” - dodają analitycy BIEC. 

 

Zobacz również: Czy będą podwyżki dla nauczycieli w 2024? Umowa koalicyjna podpisana!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej