Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rusza debiut giełdowy spółki Murapol! Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych rozpoczyna IPO. To musisz wiedzieć o spółce

|
selectedselectedselected
Rusza debiut giełdowy spółki Murapol! Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych rozpoczyna IPO. To musisz wiedzieć o spółce | FXMAG INWESTOR
Murapol
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spółka z branży deweloperskiej – Murapol rozpoczyna IPO. Debiut jest zaplanowany na grudzień. Jak wyglądają szczegóły oferty? Co warto wiedzieć? 

Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce wkrótce zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Zapisy dla inwestorów indywidualnych rozpoczęły się 23 listopada i potrwają do 29 listopada. Debiut na GPW jest planowany na 8 grudnia 2021 r.

 

Działalność spółki

Grupa Murapol jest obecna na polskim rynku nieruchomości od 20 lat, a  jej historia sięga 2001 roku. Od początku swej działalności spółka sprzedała 21,8 tysięcy lokali w 324 wzniesionych budynkach. Firma jest obecna w 17 miastach, m. in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Toruniu, Wieliczce, Bielsko-Białej, w aglomeracji śląskiej. Rozważa także nowe lokalizacje. W ofercie firmy dominują mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni 38-52 m2. W trwającym 2021 roku ponad 80% sprzedanych mieszkań stanowią lokale w cenie do 400 tys. zł. Nabywcami lokali sprzedawanych przez Murapol, są przede wszystkim osoby poszukujące pierwszego mieszkania. Inwestycje spółki nie są zlokalizowane ani w centrum miast ani na przedmieściach. Lokalizacje takie są raczej spokojne, z dala od największego miejskiego zgiełku, a przy tym dobrze skomunikowane z resztą miasta. Według zarządu powinny się także cechować stosunkowo dużą odpornością na wahania rynkowe.

Reklama

Obecnie Murapol posiada bank ziemi umożliwiający wybudowanie ponad 19 910 lokali o łącznej powierzchni użytkowej ponad 881 tys. m2, z czego około jedną czwartą stanowią projekty w trakcie realizacji. Bank ziemi jest stale rozbudowywany.

W 2021 r. zarząd spółki podjął decyzję o wejściu w nowy, dodatkowy  segment działalności – instytucjonalny wynajem mieszkań (PRS). W tym celu Murapol nawiązał współpracę z Grupą Ares.

Czynnikiem ryzyka w branży deweloperskiej jest duża konkurencja na tym rynku i wzrost cen gruntów. Liczne firmy rywalizują o najkorzystniejsze lokalizacje dla swych inwestycji. Jednocześnie jednak deweloperom sprzyja duży popyt na mieszkania ze strony klientów, szczególnie młodych ludzi, kupujących swe pierwsze lokum. Szanse na zakup upragnionego mieszkania zwiększa wzrost wynagrodzeń i niskie stopy procentowe.

 

Wyniki finansowe spółki

W 2018 r. przychody ze sprzedaży mieszkań wyniosły 603,1 mln zł, skorygowana EBITDA 135,5 mln zł, a zysk netto 78 mln zł. W 2019 r. przychody wzrosły do poziomu 787,7 mln zł, skorygowana EBITDA do 158,7 mln zł, a zysk netto wyniósł 64 mln zł. W 2020 r. przychody wyniosły 836,2 mln zł, skorygowana EBITDA 195,3 mln zł, a zysk netto wzrósł do 92,5 mln zł. W pierwszych 9 miesiącach obecnego roku przychody ze sprzedaży mieszkań wyniosły 565,4 mln zł, a z PRS spółka pozyskała 149,9 mln zł przychodów. W tym okresie skorygowana EBITDA wyniosła 225,7 mln zł, a zysk netto 153,9 mln zł.

Reklama

Inwestorzy, którzy wezmą udział w IPO, otrzymają dywidendę za 2021 rok w wysokości 4,17 zł na akcję. W kolejnych latach zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy w wysokości co najmniej 75% skonsolidowanego zysku netto.

 

URL Artykułu

 

Szczegóły oferty publicznej

W ramach oferty publicznej oferowane są akcje już istniejące, spółka nie pozyska więc nowych środków. Większościowym akcjonariuszem jest fundusz AEREF V PL Investment S.à r.l., posiadający 98,04% akcji. Jest to podmiot należący do międzynarodowej grupy Ares. Po zakończeniu oferty publicznej pozostanie wciąż większościowym akcjonariuszem Murapolu, posiadającym co najmniej 63% akcji spółki. Oferta obejmie do 14 280 000 istniejących akcji, stanowiących 35% kapitału zakładowego spółki. Transza dla inwestorów indywidualnych obejmuje od 10% do 15% akcji w ramach całej oferty publicznej.

Harmonogram oferty publicznej:

Reklama

W dniach 22–30 listopada 2021 r. trwa proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, a w dniach 23–29 listopada 2021 r. przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych. Cena maksymalna w zapisach w transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 40 zł na akcję. Minimalny zapis wynosi 50 akcji o łącznej wartości 2000 zł. Maksymalny zapis może opiewać na 200 000 akcji. Przy cenie 40 zł za akcję wartość oferty publicznej wyniesie 571 mln zł.

Zapisy na akcje Murapolu w ramach IPO prowadzi konsorcjum biur maklerskich:

 • Santander Bank Polska S.A. – Santander Biuro Maklerskie,
 • Bank Polska Kasa Opieki S.A. - Biuro Maklerskie Pekao,
 • Alior Bank S.A.,
 • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A .,
 • Dom Maklerski BDM S.A.,
 • ING Bank Śląski S.A.,
 • IPOPEMA Securities S.A.,
 • mBank S.A.,
 • Noble Securities S.A.,
 • Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. Oddział – Biuro Maklerskie,
 • Trigon Dom Maklerski S.A.

Do 30 listopada 2021 r. zostanie opublikowana informacja o ostatecznej cenie akcji, ostatecznej liczbie akcji oferowanych oraz ostatecznej liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów.

Około 3 grudnia 2021 r. akcje zostaną zarejestrowane na rachunkach maklerskich inwestorów indywidualnych.

Do 6 grudnia 2021 r. nastąpi przydział akcji oferowanych.

8 grudnia 2021 r. (lub w okolicach tej daty) odbędzie się debiut spółki na GPW. Jest to kolejna spółka, która w najbliższym czasie zadebiutuje na głównym parkiecie.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Tematy

Murapol deweloperzy deweloper firmy deweloperskie Debiut na GPW kto to deweloper giełda akcje akcje giełda giełda papierów wartościowych akcje deweloper kto to ile zarabia deweloper kto to jest deweloper co to jest deweloper giełda jak kupić akcje giełda akcje co to giełda jak kupować akcje akcje giełda papierów wartościowych akcje giełda papierów wartościowych notowania deweloper ile zarabia Murapol IPO Murapol debiut Murapol GPW Murapol akcje murapol parki krakowa murapol warszawa murapol kraków murapol opinie murapol poznań murapol wrocław murapol łódź murapol gdynia murapol katowice murapol gliwice murapol toruń murapol mieszkania akcje Murapol inwestycja w akcje Murapol inwestycja Murapol czy warto zainwestować w Murapol czy warto inwestować w akcje Murapol Zapisy dla inwestorów indywidualnych murapol czy warto zapisać się na akcje murapol akcje murapol czy warto Grupa Murapol zapisy na akcje murapol akcje czy warto murapol na giełdzie akcje jak zapisać się na akcje murapol dlaczego warto zapisać się na akcje murapol murapol Wyniki finansowe spółki murapol dane finanowe jak inwestować w akcje murapolu akcje murapolu gwp debiut murapolu na gwp kiedy kiedy murapol na gwp akcje deweloperów na gwp deweloper murapol deweloper murapol na gwp czy warto inwestować w akcje deweloperów nowy deweloper na gwp debiut dewelopera na gwp murapol deweloper cz warto zainwestować zapisy na akcje deweloperów zapisy na akcje deweloperów murapol dlaczego warto zainwestować w murapol polska dlaczego warto zainwestować w akcje spółek deweloperskich deweloper jak zacząć deweloper jak zostać co robi deweloper
Reklama

Czytaj dalej