Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Grupa Pracuj w drodze na GPW. Co warto wiedzieć o ofercie publicznej, a co o samej spółce? Analiza IPO

|
selectedselectedselected
Grupa Pracuj w drodze na GPW. Co warto wiedzieć o ofercie publicznej, a co o samej spółce? Analiza IPO | FXMAG INWESTOR
Grupa Pracuj
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Trwają zapisy na akcje Grupy Pracuj w ramach IPO. Spółka zadebiutuje na głównym rynku GPW. Co warto wiedzieć?

W środę 17 listopada rozpoczęły się zapisy na akcje Grupy Pracuj, które potrwają do 24 listopada (do godz. 16:59). Przedmiotem trwającej  oferty publicznej są wyłącznie akcje należące do dotychczasowych akcjonariuszy, a więc nie ma emisji nowych akcji.

 

Działalność Grupy Pracuj

Grupa Pracuj prowadzi swą działalność od ponad 20 lat. Jest też obecna od 15 lat na Ukrainie. Oferuje usługi wspierające przedsiębiorców w zatrudnianiu pracowników, a osobom poszukującym pracy pomaga znaleźć odpowiednią ofertę i wspiera w procesie rekrutacji. Słynie z serwisu Pracuj.pl, który jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Ponadto Grupa prowadzi serwis Robota.ua na Ukrainie. Z serwisów Grupy korzysta średnio 6,8 mln użytkowników, a na jej portalach jest obecnych ok. 176 tys. ofert pracy. Grupa prowadzi także platformę do zarządzania procesami rekrutacyjnymi eRecruiter, z której korzysta ponad 1,5 tys. firm.

Grupa Pracuj rozwija ponadto dwa nowe serwisy rekrutacyjne:

 • Dryg.pl – dla pracowników fizycznych
 • the:protocol przeznaczony dla specjalistów z branży IT.
Reklama

Grupa Pracuj buduje także pierwszy w Polsce fundusz innowacji korporacyjnych Pracuj Ventures, który inwestuje w startupy z sektora HR Tech i Edu Tech, których rozwiązania mogą wpływać na dalszy rozwój branży HR.

Większość akcji Grupy Pracuj oferowanych w ramach oferty publicznej należy do funduszu TCV, który zainwestował w spółkę w 2017 r. i posiada obecnie 26,66% akcji. Sprzedaż w ramach oferty obejmie także mniejszościowe pakiety akcji należące do współzałożycieli grupy. Po zakończeniu oferty prezes Grupy - Przemysław Gacek pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki posiadającym nie mniej niż 53% akcji. Prezes ma w planach dalszy rozwój Grupy.

 

 

Wyniki finansowe spółki

Reklama

Przychody Grupy Pracuj w 2018 r. wyniosły 327 mln zł, a w 2019 r. 368 mln zł. Systematycznie rośnie także zysk netto, który w 2018 r. wynosił 118 mln zł, w 2019 r. 128 mln zł. W 2020 r. sytuacja związana z pandemią przyczyniła się do obniżenia przychodów Grupy do poziomu 299 mln zł, a zysku netto do 107 mln zł . Jednak spółka już odrabia ten spadek i w trzech kwartałach 2021 r. uzyskała już 344 mln zł przychodów, co przełożyło się na zysk netto w wysokości 213 mln zł.

Od kilku lat spółka wypłaca dywidendę. Zgodnie z przyjętą polityką dywidendową, zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy nie niższej niż 50% zysku netto za poprzedni rok obrotowy.

 

Harmonogram oferty publicznej (IPO)

W dniach 17-24 listopada 2021 r. trwa proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych oraz przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych. Zapisy na akcje w transzy inwestorów indywidualnych są przyjmowane po cenie maksymalnej w wysokości 82 zł za akcję. Minimalna wielkość zapisu dla inwestorów indywidualnych wynosi 100 akcji, a maksymalna 72 000 akcji.

W okolicach 24 listopada zostanie opublikowana informacja o ostatecznej cenie akcji, ostatecznej liczbie akcji oferowanych w ramach oferty przez każdego z dotychczasowych akcjonariuszy sprzedających oraz liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów. Do 30 listopada 2021 r. nastąpi przydział akcji oferowanych, a w okolicach 30 listopada akcje zostaną zapisane na rachunkach maklerskich inwestorów indywidualnych. Debiut na głównym rynku GPW został wstępnie zaplanowany na 9 grudnia 2021 r.

Zapisy od inwestorów indywidualnych przyjmuje Konsorcjum Detaliczne obejmujące następujące firmy inwestycyjne:

 • IPOPEMA Securities S.A.,
 • Bank Polska Kasa Opieki S.A. - Biuro Maklerskie Pekao, Alior Bank S.A. 
 • ING Bank Śląski S.A. - Biuro Maklerskie,
 • PKO Bank Polski S.A. - Biuro Maklerskie, 
 • mBank S.A. - Biuro Maklerskie,
 • Santander Bank Polska S.A. - Santander Biuro Maklerskie,
 • Noble Securities S.A.,
 • Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.,
 • Trigon Dom Maklerski S.A.,
 • Dom Maklerski BOŚ S.A.,
 • Millennium Dom Maklerski S.A.
 • Dom Maklerski BDM S.A.
Reklama

Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni mogą nabyć do 20% akcji Grupy Pracuj. Przy cenie maksymalnej wartość oferty wynosi 1,1 mld zł. Spółka poinformowała, że w przypadku dużego zainteresowania zapisami wartość ta może zostać zwiększona do 32,86% akcji, co mogłoby zwiększyć wartość oferty do 1,8 mld zł.

 

https://www.fxmag.pl/artykul/rusza-debiut-gieldowy-spolki-murapol-jeden-z-najwiekszych-deweloperow-mieszkaniowych-rozpoczyna-ipo-to-musisz-wiedziec-o-spolce

 

Ciekawostki o spółce

Historia spółki rozpoczęła się w 2000 roku , kiedy grupa przyjaciół wpadła na pomysł wykorzystania dopiero raczkującego Internetu do szukania pracy. Inspirację stanowiły brytyjskie przewodniki o rynku pracy i strony internetowe poświęcone karierze. Początkowo serwis Pracuj.pl był jedynie dodatkiem do wydawanego przez firmę papierowego przewodnika poświęconego pracy. Obecnie stronę Pracuj.pl co miesiąc odwiedzają miliony Polaków. W 2017 r. Grupa Pracuj stała się jedną ze 100 największych prywatnych firm w Polsce.

Spółka może pochwalić się licznym nagrodami

Reklama

W 2008 r. po raz pierwszy otrzymała tytuł „Najlepszego Pracodawcy” przyznawany przez pracowników w konkursie organizowanym przez firmę AoN Hewitt. Od tej pory została w ten sposób wyróżniona przez pracowników już 8 razy. W 2018 r. po raz dziewiąty Grupa Pracuj została wyróżniona nagrodą Aon Best Employers w kategorii dużych przedsiębiorstw, co stanowi najlepszy wynik w historii konkursu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Tematy

Debiut na GPW debiuty na GPW debiut giełdowy Pracuj.plGrupa Pracuj IPO Pracuj oferta publiczna Pracuj akcje Pracuj akcje Grupy Pracuj akcje pracuj.pl pracuj.pl na GPW akcje Pracuj zapisy pracuj.pl czy warto zainwestować akcje pracuj.pl czy warto czy warto zainwestować w akcje Pracuj.pl Wyniki finansowe spółki pracuj.pl pracuj.pl kiedy debiut kiedy debiut na gwp pracuj.pl pracuj na gwp od kiedy czy warto kupić akcje pracuj.pl czy warto zainwestować w debiut pracuj.pl czy zapisać się na akcje pracuj.pl czy warto zapisać się na akcje pracuj.pl dlaczego warto kupić akcje pracuj.pl dlaczego warto zainwestować w pracuj.pl pracuj.pl dlaczego warto kupić akcje oferta publiczna pracuj.pl pracuj .pl oferta akcji czy kupić akcje pracuj.pl akcje pracuj.pl co to akcje pracuj.pl zapisy od kiedy pracuj.pl na giełdzie od kiedy można zapisać się na akcje pracuj.pl czy zapisać się na akcje pracuj.pl debiut debiut pracuj .pl czy zapisać się na akcje grupa pracuj na gwp grupa pracuj czy inwestować w akcje jak zapisać się na akcje grupy pracuj jak zarobić na akcjach pracuj.pl pracuj.pl warszawa pracuj.pl kraków pracuj.pl wrocław pracuj.pl giełda grupa pracuj sp. z o.o. grupa pracuj opinie grupa pracuj s.a. grupa pracuj warszawa grupa pracuj kontakt grupa pracuj spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pracuj.pl giełda akcje zapisy zapisy na akcje pracuj.pl gdzie Wyniki finansowe Grupa pracuj pracuj pl Wyniki finansowe jakie wyniki finansowe grupy pracuj czy grupa pracuj wypłaci dywidendę dywidenda od grupy pracuj w jakich domach maklerskich mogę się zapisać na debiut akcji grupy pracuj co to jest Dryg.pl co to Dryg.pl czym jest Dryg.pl serwis Dryg.pl przyszłe debiuty
Reklama
Reklama