Reklama
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy dla akcji od znanych i merytorycznych analityków – zobacz co dalej z indeksami S&P500 i WIG20

|
selectedselectedselected
Prognozy dla akcji od znanych analityków – zobacz co dalej z indeksami S&P500 i WIG20 | FXMAG INWESTOR
Prognozy dla akcji od znanych analityków – zobacz co dalej z indeksami S&P500 i WIG20
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeksy giełdowe – szczególnie te z rynków rozwiniętych - mają za sobą udany kwartał. Jednak WIG i WIG20 zostały z tyłu. Wydaje się, że od października 2022 trwa trend wzrostowy na rynkach akcji, który przerywany jest tylko skromnymi, trwającymi maksymalnie kilka tygodni, korektami. Pierwszy kwartał był całkiem niezły dla najważniejszych indeksów: S&P500 poszedł w górę o około 7%, a DAX czy Nikkei o około 10%. Niestety, jak to często bywa, słabo spisały się polskie akcje: WIG poszedł w górę o ledwie 2%.

Czy zieleń na indeksach utrzyma się na dłużej? Czy rynek gra już pod łagodzenie polityki pieniężnej w USA? Czy polskie indeksy może podnieść fala kapitału napływającego do PPK? Zapytaliśmy, jak co miesiąc, znanych i merytorycznych analityków z poważanych instytucji finansowych.

S&P500

Jarosław Jamka (WealthSeed): “SP500 – 4 000 pkt. Oczekiwanie i niepewność związana z posiedzeniem Fed na początku maja może sprzyjać zmienności. Wpływ na rynek mogą mieć publikowane wyniki spółek za I kwartał, raczej nie należy spodziewać się ponadprzeciętnych rezultatów, co może tworzyć presję spadkową. Rynek jednak z dużym prawdopodobieństwem będzie oscylować wokół 4 000 pkt.”

Wojciech Białek (TMS Oanda): „S&P500 w styczniu br. wyłamał się w górę z trwającego od stycznia 2022 kanału trendu wzrostowego. Po trwającym do 13 marca ruchu powrotnym do poziomu przełamanego oporu, indeks wznowił wzrost. Można spekulować, że w krótkoterminowej perspektywie osiągnie okolice poziomu swego szczytu z sierpnia ub.r. (4 325 pkt.).”

Reklama

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Spadek zmienności, wyciszenie kłopotów banków oraz wzrost płynności - to może wynieść indeks S&P500 w stronę 4200 pkt.”

Sobiesław Kozłowski (dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities): „SP500 – 3 700. Wyniki za 1Q '23 oraz ocena perspektyw na 2023 wraz z ofiarami wysokich stóp procentowych będzie tzw. zimnym prysznicem.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „SP500 - wzrost. Brak informacji o dalszych problemach sektora bankowego i narastające oczekiwania na dalsze spowolnienie inflacji/potencjalne obniżki stóp procentowych mogą wspierać indeks, w szczególności mocno reprezentowany w SP500 sektor technologiczny. Tym samym amerykańskie blue chipy mogą pokusić się o ponowny atak na poziom 4 200 pkt.”

Analitycy XTB: „Główny giełdowy benchmark wobec sporej wagi banków i spółek z sektora finansowego może mieć problemy, by dogonić odjeżdżający Nasdaq. Choć decyzje regulatorów i narzędzia płynnościowe Fed oddaliły widmo głębszego kryzysu, inwestorzy wciąż z niepewnością patrzą na sektor bankowy. Byki próbują szukać okazji w spadających wycenach, ale istnieje szansa, że kwiecień zdominuje awersja do ryzyka. Niepewna sytuacja sektora bankowego może skutecznie powstrzymać S&P500 przed pokonaniem szczytów z lutego.”

Zobacz również: Kiedy kupować indeks SP500? Zysk na akcje (EPS) prawdę Ci powie...

 

Notowania S&P500 – 1 rok 

Reklama

Źródło: TradingView

 

WIG20

Jarosław Jamka (WealthSeed): „WIG20  - 1 800 pkt. Na rynku miała miejsce fala spadkowa, możliwe jest odreagowanie. Ryzyka w sektorze bankowym w dużej mierze zostały zdyskontowane. W najbliższych miesiącach możliwe zwiększone napływy z tytułu ponownego zapisu do PPK.”

Sobiesław Kozłowski (dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities): „WIG20 – 1 600. Powrót globalnej awersji do ryzyka i odpływy z rynków wschodzących wsparte umocnieniem USD.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „WIG20 - wzrost. Krajowe blue chipy mocno negatywnie zareagowały na doniesienia o problemach w amerykańskim i europejskim sektorze bankowym. Spadki zatrzymane zostały jednak na 200-sesyjnej średniej kroczącej, a poprawa sentymentu na rynkach obserwowana pod koniec marca powinna doprowadzić do odreagowania wcześniejszej słabości WIG20.”

Reklama

Analitycy XTB: „Normalizacja sytuacji związanej z przejściową paniką bankową oraz spadająca inflacja w Polsce stwarzają okazję do odreagowania ostatnich spadków oraz powstania odbicia korekcyjnego. Czynnikami ryzyka mogącymi wywierać przejściową presję na akcjach banków oraz spółek Skarbu Państwa są kwestie publikacji szczegółów związanych z wakacjami kredytowymi oraz podatkiem od nadmiarowych zysków. Materializacja powyższych czynników ryzyka po kilkudniowej przecenie pozwoliłaby na kontynuację wzrostów.”

Wojciech Białek (TMS Oanda): „Kluczowy poziom oporu na WIG-u 20 znajduje się obecnie w okolicach szczytu z pierwszej dekady marca (1 883 pkt.). Można sądzić, że ten poziom zostanie przez ten indeks odwiedzony w najbliższych tygodniach.”

Zobacz również: Czy warto inwestować w spółki węglowe, skoro nie płacą dywidend?

 

Notowania WIG20 – 1 rok 

Źródło: TradingView

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej