Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.13
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.13
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fatalne dane z Polski i USA. Ponad 90% rynku akcji w rękach najbogatszych

|
selectedselectedselected

Giełdy akcji stają się jeszcze bardziej skoncentrowane w gronie najbogatszych. Z nowych danych Rezerwy Federalnej wynika, że obecnie 10% najbogatszych Amerykanów kontroluje 93% akcji na amerykańskim rynku. Tymczasem, tylko 2% Polaków zamierza w najbliższym czasie zainwestować na polskiej giełdzie.

Fatalne dane z Polski i USA. Ponad 90% rynku akcji w rękach najbogatszych
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • 9 na 10 Polaków nie rozważa samodzielnego inwestowania
  • Tymczasem, najbogatsi Amerykanie inwestują 4 razy więcej w akcje niż w nieruchomości
  • Większość Amerykanów inwestuje w akcje, ale tylko jedna trzecia robi to bezpośrednio

 

Bogaci kontrolują 93% giełdy akcji

Obecnie, 10% najbogatszych obywateli USA jest właścicielami 93% akcji na giełdzie w USA. To najwyższy poziom w historii. Jeszcze nigdy tak duży udział w rynku akcyjnym nie należał do tak wąskiej grupy najbogatszych. Aby znaleźć się w gronie 10% najbogatszych gospodarstw domowych w USA, należy posiadać majątek netto co najmniej 3,8 mln USD, wynika z badania Fed z 2022 roku.

Tymczasem, gorzej sytuowana połowa obywateli Stanów Zjednoczonych posiada zaledwie 1% akcji na amerykańskiej giełdzie, podała Rezerwa Federalna.

To zaskakujące dane biorąc pod uwagę, że w 2023 roku około 158 milionów Amerykanów posiadało akcje spółek notowanych na giełdzie, wynika z sondażu Gallup. To około 61% dorosłych w USA.

Reklama

Co ciekawe udział ten wzrósł z 52% w 2015 roku, jednak nie jest rekordowy. W 2004 roku akcje posiadało 63% dorosłych obywateli, pokazały dane ankiety Gallup.

 

Zobacz również: Miliarderzy płacą nawet 3 razy mniejsze podatki niż reszta zarabiających. Europa to raj dla bogaczy

 

Akcje czy nieruchomości?

Wygląda na to, hossa na giełdzie sprawia, że bogaci stają się bogatsi. Powodem jest między innymi to, że najbogatsze gospodarstwa w USA większość swoich aktywów lokują w akcjach czy funduszach inwestycyjnych.

Portfele inwestycyjne klasy średniej są zdominowane przez nieruchomości mieszkaniowe, podczas gdy bogate gospodarstwa domowe posiadają głównie akcje spółek. - czytamy w badaniu “Income and Wealth Inequality in America, 1949–2016”

Dane potwierdzają spostrzeżenie badaczy. Pod koniec 2023 roku gorzej sytuowane 50% amerykańskich gospodarstw domowych posiadało 4,8 bln USD aktywów w postaci nieruchomości. Jednocześnie, ta biedniejsza połowa społeczeństwa posiadała tylko 0,3 bln USD w akcjach.

Dla porównania, 1% najbogatszych Amerykanów posiadało ponad 16 bln USD w akcjach i nieco ponad 6 bln USD w nieruchomościach. Relacja ta była zatem odwrócona.

Większość posiadaczy akcji w USA jest właścicielami w sposób pośredni, np. poprzez fundusz inwestycyjny, indeksowy lub konto emerytalne, takie jak 401k. Znacznie mniejsza grupa osób posiada akcje w sposób “bezpośredni”, tj. osobiście kupując konkretne walory notowanych spółek.

Z danych Rezerwy Federalnej wynika, że w 2022 roku 58% amerykańskich gospodarstw domowych posiadało akcje, ale tylko 21% zakupiło je we wspomniany wyżej “bezpośredni” sposób.

Reklama

Porównajmy to z danymi z Polski, gdzie 90% Polaków nie rozważa samodzielnego inwestowania, wynika z sondażu “Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023” przygotowanego CBM Indicator dla GPW i Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Tylko 2% obywateli Polski w 2023 roku rozważało w najbliższym czasie zainwestować samodzielnie w instrumenty finansowe na GPW, 3% w fundusze inwestycyjne, a 4% w indywidualne instrumenty i konta emerytalne, wynika z badania CBM Indicator.

 

Zobacz również: Rolnik znalazł w polu złoty skarb i z miejsca stał się milionerem

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej