Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile średnio zarabia się w Szwecji? Koszt życia w Szwecji - najważniejsze informacje

|
selectedselectedselected
Ile średnio zarabia się w Szwecji? Koszt życia w Szwecji - najważniejsze informacje
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szwecja jest krajem rozwiniętym, o niskiej stopie bezrobocia. Rozwój kraju sprzyja nowym przedsięwzięciom i inwestycjom z różnych obszarów. Wymagają one koordynacji i działań wykształconego w danej dziedzinie personelu, jednak w Szwecji wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Kraj oferuje więc wysokie pensje i dobre warunki pracy, co jest sposobem na werbowanie i zatrzymywanie pracowników z innych krajów. Czy opłaca się pracować w Szwecji? Czy koszty życia w tym kraju są wysokie? Jaki zawód należy wykonywać, by dużo zarabiać? Jakie formalności należy dopełnić, by móc pracować w Szwecji?

Ile średnio zarabia się w Szwecji?

 

Pensja w Szwecji jest jedną z najwyższych w Europie. Średnia miesięczna pensja na szwedzkim rynku pracy wynosi około 35 000 koron szwedzkich brutto, czyli 15 782,59 złotych polskich brutto (wg. kursu w dniu 18.09.2021 r.). Dla porównania, w 2020 roku polska średnia pensja wynosiła 5 167,47 brutto (3732 zł netto). Wniosek? Szwedzi średnio zarabiają około 205% (!) więcej niż Polacy.

Reklama

W Szwecji nie ma z góry określonej stawki płacy minimalnej – to związki zawodowe negocjują minimalne płace dla każdego z zawodów. Ustalenia co do minimalnej miesięcznej pensji nie dotyczą jednak osób, które nie pracują „na etacie”. Otrzymują one więc stawkę godzinową na poziomie 120-150 koron (ok. 54-68 zł).

Pensja zaraz po podjęciu zatrudnienia jest zazwyczaj trochę niższa, niż ta w kolejnych miesiącach. Wynagrodzenie wzrasta stopniowo – np. pensja zostanie podwyższona jeśli w pierwszych miesiącach pracownik dobrze wykonywał swoje obowiązki lub gdy odniesie znaczący sukces.

Koszty życia w Szwecji

 

Ceny w Szwecji są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Przykładowo kilogram ryżu białego w markecie w Polsce kosztuje średnio 4,06 zł. W Szwecji za ten sam produkt trzeba zapłacić ok. 11,60 zł. 

Szacunkowe miesięczne koszty utrzymania obliczone dla jednej osoby, bez uwzględnienia czynszu za mieszkanie to 3 753,95 zł (według kursu z dnia 18.09.2021 r.), co odpowiada 8 324,69 koronom szwedzkim (SEK). Dla porównania szacunkowe miesięczne koszty utrzymania liczone dla jednej osoby (bez uwzględnienia czynszu) w Polsce to 2 278,67 PLN, czyli 5 053,25 SEK (według kursu z dnia 18.09.2021 r.). Koszty życia w Szwecji są więc o ok. 65% większe niż w Polsce.

Reklama

Jeśli policzymy jaki procent średniej pensji brutto stanowią wskazane powyżej koszty utrzymania, to otrzymamy następujące wyniki: Polska – ok. 44%, Szwecja – ok. 24% .

Wnioski? Mimo większych cen i kosztów życia osoby pracujące i żyjące w Szwecji mogą pozwolić sobie na więcej wydatków (a przynajmniej kupić więcej ryżu lub niemal dwukrotnie zwiększyć swoje koszty utrzymania) niż osoby żyjące i pracujące w Polsce.

 

Czytaj więcej na kantorekspert.pl

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


KantorEkspert.pl

KantorEkspert.pl

"Internetowy Kantor Wymiany Walut KantorEkspert to nowoczesna platforma do wymiany walutowej przez Internet. Wymiana walut online w naszym kantorze internetowym gwarantuje zawsze konkurencyjne kursy na rynku walutowym, bardzo szybką realizację transakcji, oraz gwarancję bezpieczeństwa Twoich środków."


Tematy

korona szwedzka kurs ile kosztuje korona szwedzkakorona szwedzka kantor korona szwedzka cena konto walutowe korona szwedzka kurs korona szwedzka korona szwedzka pln korona szwedzka na pln korona szwedzka przelicznik 1 korona szwedzka 1 korona szwedzka ile to zł korona szwedzka kurs nbp po ile jest korona szwedzka korona szwedzka wykreskantor korona szwedzka korona szwedzka banknoty kalkulator korona szwedzka korona szwedzka to pln szwedzka korona kurs przelicznik korona szwedzka szwedzka korona pln korona szwedzka złoty szwedzka korona na pln korona szwedzka na zł kurs korona szwedzka nbp przelicznik walut korona szwedzka korona szwedzka ile to zł korona szwedzka przelicznik na zl kalkulator korona szwedzka pln ile stoi korona szwedzka korona szwedzka lublin kursy walut korona szwedzka korona szwedzka kupno ile korona szwedzka szwedzka korona korona szwedzka nbp korona szwedzka monety po ile korona szwedzka korona szwedzka wygląd korona szwedzka na euro pln korona szwedzka korona szwedzka eurokorona szwedzka kantor warszawa cinkciarz korona szwedzka korona szwedzka kurs walut korona szwedzka kurs wykres korona szwedzka ile to złotych kalkulator walut korona szwedzka korona szwedzka 500 po ile stoi korona szwedzka korona szwedzka cinkciarz korona kurs szwedzka korona szwedzka symbol 1 korona szwedzka ile to złotych ile kosztuje szwedzka korona korona szwedzka kurs pkokorona szwedzka kurs kantor szwedzka korona przelicznik ile kosztuje korona szwedzka na złotówki korona szwedzka do euro nbp korona szwedzka jak stoi korona szwedzka kurs walut korona szwedzka ceny alkoholu w szwecji ceny żywności w szwecji korona szwedzka kalkulatorżycie w szwecji pensja w szwecji koszty życia w szwecji ceny w szwecji ceny w szwecji lidl ceny w sklepie na promie do szwecji ceny w szwecji mcdonalds ceny w szwecji karlskrona ile kosztuje życie w szwecji ceny piwa w szwecji ceny paliwa w szwecji jak zacząć życie w szwecji ceny mieszkań w szwecji ceny w szwecji 2019 życie w szwecji - forum ceny w szwecji ubrania minimalne wynagrodzenie w szwecji 2019 alkohol w szwecji ceny ceny w szwecji 2018 ceny pamiątek w szwecji minimalne wynagrodzenie w szwecji 2017 ceny jedzenia w szwecji ceny w szwecji jedzenie życie w szwecji 2017 ceny w szwecji malmo ceny w szwecji obiad ceny w szwecji 2016 życie w szwecji 2016 ceny w szwecji 2021 korona szwedzka nominały średnie wynagrodzenie w szwecji życie w szwecji blog minimalne wynagrodzenie w szwecji
Reklama

Czytaj dalej