„NBP będzie bronił wolności wyboru obywatela i bezpieczeństwa płatności w skali całego państwa, a kierunek tych działań określi Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego" – wystąpienie prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, podczas VII Kongresu Obsługi Gotówki
Narodowy Bank Polski poinformował o wystąpieniu prof. Adama Glapińskiego podczas odbywającego się dziś VII Kongresu Obsługi Gotówki. Prezes banku centralnego otworzył konferencję wraz z wiceprezesem Związku Banków Polskich Włodzimierzem Kicińskim. Poniżej przestawiamy najważniejsze tezy z wystąpienia prof. Adama Glapińskiego:
§ Gotówka odgrywa kluczową rolę w systemie ekonomicznym, w tym w jego podsystemach: monetarnym i finansowym. Jest tak, ponieważ gotówka, fizyczny pieniądz emitowany przez bank centralny, jest prawnym środkiem płatniczym, co oznacza, że posiada moc uwalniania od zobowiązań, czyli z mocy prawa nie można odmówić jej przyjęcia.
§ Ponieważ zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach obywatele chcą używać tej formy pieniądza, eliminacja gotówki byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami. I sprzeczne z interesem publicznym. Dlatego też bank centralny dla zapewnienia równowagi gospodarczej musi zaspokajać popyt na prawny środek płatniczy jakim jest gotówka. W tej roli – gotówki nic nie zastąpi.
§ Jak wynika z badań NBP 76 proc. Polaków, to jest zdecydowana większość, wskazuje, że gotówka jest potrzebna w gospodarce.
§ W Polsce w ubiegłym roku po wybuchu pandemii popyt na gotówkę wzrósł gwałtownie. Dość powiedzieć, że mamy dzisiaj w obiegu około 350 mld zł gotówki, licząc razem z kasami banków. A na koniec 2019 r. kw