Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota wystrzeliła w górę! Kurs jest najwyżej od pół roku

|
selectedselectedselected
Cena złota wystrzeliła w górę! Kurs jest najwyżej od pół roku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Początek nowego roku na rynku ropy naftowej jest mało wyrazisty. Dzisiaj rano notowania ropy zniżkowały, jednak później nadrobiły spadki, co składa się póki co na relatywnie neutralne nastroje i wyczekiwanie na kolejne impulsy. Cena ropy WTI przekracza 80 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę.

Kluczowym czynnikiem cenotwórczym na rynku ropy naftowej pozostają oczekiwania związane z kondycją globalnej gospodarki. Tu pojawiają się raczej pesymistyczne akcenty. W miniony weekend szefowa MFW, Kristalina Georgieva, powiedziała, że 2023 rok będzie trudniejszy dla globalnej gospodarki niż rok poprzedni, głównie ze względu na fakt, że trzy rejony świata, będące jej siłą napędową – USA, Europa i Chiny – notują jednocześnie spowolnienie gospodarcze.

Gorsze dane makro zresztą widać jak na dłoni. Wczoraj pojawiła się seria odczytów indeksów PMI w niektórych krajach azjatyckich i europejskich – w większości odczyty te nie przekraczały 50 pkt., spełniając niewygórowane oczekiwania. Dzisiejszy, poranny odczyt dla Chin, był jedynie symbolicznie wyższy od oczekiwań. Wyniósł on 49 pkt., czyli utrzymał się poniżej bariery 50 pkt., wyznaczającej granicę między wzrostem a spadkiem aktywności sektora przemysłowego.

Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej.	 - 1Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej.	 - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dziś w Chinach dodatkowo pojawiły się informacje o zwiększonych limitach na eksport produktów petrochemicznych z Chin. Ta informacja rozbudziła spekulacje, że zmiana ta wynika z oczekiwań słabszego popytu wewnętrznego na paliwa w kolejnych miesiącach.

Ogólnie, nastrojami na rynku ropy naftowej rządzą obecnie głównie spekulacje dotyczące popytu na ten surowiec. Kwestie podażowe zeszły już na dalszy plan, bowiem zostały w dużym stopniu już uwzględnione w cenach.

Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej.	 - 2Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

 

ZŁOTO

Notowania złota rozpoczęły bieżący rok silnym wzrostowym akcentem. Cena tego kruszcu dzisiaj rano pnie się w górę o 1,5% i obecnie przekracza 1850 USD za uncję. To najwyższy poziom cen złota od pół roku.

Ruch ten wynika przede wszystkim ze wzrostu nastawienia risk-off wśród światowych inwestorów ze względu na obawy o recesję – jednak warto mieć na uwadze fakt, że zwyżka ta ma miejsce przy niewielkim wolumenie, co sprawia, że ma ona mało istotną wymowę.

W tym tygodniu inwestorzy na rynku złota wyczekują przede wszystkim środowej publikacji protokołu z posiedzenia Rezerwy Federalnej. Inwestorzy będą w nich wypatrywać przede wszystkim wskazówek dotyczących możliwego złagodzenia polityki monetarnej przez Fed. Póki co instytucja ta ma jastrzębie nastawienie i zapowiada dalsze podwyżki stóp procentowych, jednak wielu inwestorów oczekuje, że już w tym roku spowolnienie gospodarcze w USA zmusi Fed do zmiany podejścia.

Jakiekolwiek sugestie związane z możliwością tzw. pivotu Fed zadziałałyby na ceny złota pozytywnie, bowiem w 2021 roku spadki na tym rynku wynikały głównie z siły amerykańskiego dolara, napędzanej jastrzębim nastawieniem Rezerwy Federalnej.

Reklama

Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej.	 - 3Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej.	 - 3

Notowania złota – dane dzienne

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama