Dla jednych wojna, dla innych obrona Ojczyzny. Najbardziej masowy atak terrorystyczny na Izrael od dziesięcioleci zamienił złoto z "brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia". W okresach zawirowań geopolitycznych inwestorzy wolą trzymać w swoich portfelach metale szlachetne. Dodatkowo ryzyko nowego wzrostu inflacji w obliczu rosnących cen ropy naftowej wspiera XAU/USD. W takich warunkach Rezerwa Federalna i inne banki centralne mogą jeszcze bardziej podnieść stopy procentowe i wepchnąć gospodarkę w recesję.
Przed konfliktem zbrojnym na Bliskim Wschodzie złoto znajdowało się w trudnej sytuacji. Dolar amerykański umacniał się przez 12 kolejnych tygodni. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od 2007 roku. Czy powinniśmy być zaskoczeni spadkiem ceny kruszcu? Przeciwności były dość silne.
Dynamika rentowności złota i obligacji skarbowych
Zmiany nastąpiły w związku z atakami terrorystycznymi Hamasu na Izrael. Jerozolima jest zdecydowana pomścić najkrwawszą rzeź od dziesięcioleci i wysyła wojska do Gazy. Oskarża Teheran o pomaganie terrorystom. Jeśli Stany Zjednoczone dostarczą dowody, na Iran zostaną nałożone nowe sankcje. Dodatkowo istnieje ryzyko bezpośredniej konfrontacji między Izraelem a Iranem. W krytycznym scenariuszu może rozpocząć się kolejna wojna światowa. Jak można nie kupić złota w takich okolicznościach? Do wzrostu notowań złota przyczynia się przede wszystkim gwałtowny wzrost popytu na amerykańskie obligacje skarbowe, prowadzący do obniżenia ich rentowności.
Warto zauważyć, że Rezerwa Federalna również odegrała rolę w tym procesie. W ostatnim czasie przedstawiciele FOMC jednomyślnie stwierdzili, że nie ma potrzeby wznawiania cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Twierdzą, że wysokie stopy na amerykańskim rynku długu "odwalają brudną robotę" za bank centralny. Niektórzy przedstawiciele Rezerwy Federalnej ogłaszają nawet koniec ograniczeń monetarnych. Rynek obligacji reaguje spadkiem rentowności, co pozwala złotu na kontratak.
Zobacz także: Na rynku ropy naftowej ciągłe napięcia. Atak Hamasu na Izrael jeszcze dorzucił do pieca
Los złota w przyszłości będzie zależał zarówno od rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie, jak i doniesień ze Stanów Zjednoczonych. We wrześniu posiedzenie Fed zostało odebrane przez inwestorów jako "jastrzębie". Jeśli jednak protokół z tego posiedzenia wykaże wśród urzędników FOMC wątpliwości co do konieczności podniesienia stopy funduszy federalnych do 5,75%, rentowność obligacji skarbowych może spaść jeszcze bardziej, a cena złota może kontynuować wzrost.
Równie ważna dla pary XAU/USD będzie publikacja danych o cenach producentów i konsumentów w USA za wrzesień. Jeśli inflacja ulegnie dalszemu spowolnieniu w związku z wyczerpywaniem się oszczędności amerykańskich gospodarstw domowych i spowolnieniem wzrostu średnich wynagrodzeń, będzie to miało natychmiastowy wpływ na amerykański rynek długu i metale szlachetne.
Z technicznego punktu widzenia, po osiągnięciu docelowej wartości 161,8% w formacji AB=CD, nastąpiło naturalne cofnięcie. Pozwoliło nam to na utworzenie długich pozycji z poziomu 1833 USD za uncję. Nie warto jednak przesadzać z zakupem. Na dziennym wykresie złota następuje transformacja formacji Rekina w formację 5-0. Szukaj odbić od poziomów oporu na poziomie 1881 USD, 1894 USD i 1915 USD w celu sprzedaży.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję