Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,05%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,44+0,21%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dywidendy

Na GPW rozpoczął się sezon dywidendowy. Niektóre spółki zdecydowały już o wypłacie akcjonariuszom odpowiednich kwot pieniężnych. Obecnie dokonało tej czynności około sześćdziesięciu spółek.

 

Dywidenda to część dochodu netto spółki kapitałowej dla akcjonariusza lub jednego wspólnika albo przeznaczona do podziału między kilku akcjonariuszy czy też wspólników. Wielu z inwestorów przede wszystkim opiera się na tego rodzaju zapowiedziach i realizuje inwestycje w określone akcje, które mogą dać im zyski. Dywidenda jest wypłacana z zysków spółki zdobytych w ciągu roku. Zostaje dostarczana w gotówce na dany rachunek osoby inwestującej. Niektóre spółki wypłacają dywidendę systematycznie, inne dokonują tej czynności sporadycznie. Wiadomości na temat propozycji wypłacania dywidend można znaleźć między innymi na stronach spółek, które są w kręgu zainteresowania inwestora.

 

Wypłaty dywidend – propozycje spółek z uwzględnieniem ich wielkości i stopy procentowej

Reklama

Każdy, kto chce wykorzystać strategię związaną z propozycjami i wypłacaniem dywidend, musi być zaznajomiony z terminami decyzji związanymi z prawem do dywidendy, ale również z metodą rozliczania akcji z KDPW, czyli Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Ważne jest także to, aby być obeznanym z wielkościami dywidend spółek. To pomaga przy rozeznaniu się w kwestii obecnego kursu akcji i określenia stopnia jego atrakcyjności. Z pośród spółek, które ostatnio zapowiedziały wypłaty określonych sum pieniędzy w bieżącym roku, największą stopę dywidendy zaproponowała Dektra. Jej wielkość wynosi 1,3 PLN, a stopa 11,30%. Akcjonariusze na pewno będą zadowoleni z tego powodu, że spółka w ubiegłym roku mogła poszczycić się ogromnymi przychodami, najwyższymi od sześciu lat. Dużą stopę – 9,75% zaproponowała też spółka Echo Investment, której wielkość dywidendy to 0,5 złotego. Jednakże w odróżnieniu od Dektry, jej sytuacja w ubiegłym roku nie należała do dobrych. Nie miała dużych zysków, lecz przeszła dosyć spore zmiany. Należy również wiedzieć o tym, że przed dwoma laty udało jej się wypłacić naprawdę potężną dywidendę.

 

Kolejne spółki należące do czołówki w kwestii wypłaty dywidend – pierwsza dziesiątka podanych w ostatnim czasie proponowanych wielkości

Kolejną ze spółek, która należy do jednych z najwyższą stopą dywidendy – 9,07% o wielkości 0,9 jest Decora. Spółka dokonuje tej czynności od ponad 10 lat z wyjątkiem jednego roku, kiedy jej nie wypłacała. Także Elektrobudowa należy do czołówki. Proponuje stopę dywidendy wynoszącą 8,89%, której wielkość to 8 PLN. Z kolei taka spółka jak Budimex zapowiedziała wypłatę dywidendy w wysokości 17,61 PLN, a jej stopa to 8,76%. Za poprzedni rok spółka ta wypłaciła dywidendę wyższą aniżeli za 2016. Bardziej znana spółka, którą jest Play przekazała dwa miesiące temu do publicznej informacji, że na ten cel przekaże ponad 600 milionów złotych. W pierwszej dziesiątce spółek, które zapowiedziały największe dywidendy znajduje się również LC Corp, Dom Development, Atal i M.W. Trade.

 

Spółki bankowe na dalszych miejscach w podanym rankingu – dobra pozycja Banku Pekao

Ważnymi spółkami, jeśli chodzi o wypłatę dywidendy są również banki, które znajdują się na dalszych miejscach w ogólnym rankingu. Najlepiej z nich przedstawia się Bank Pekao – wielkość dywidendy wynosi 7,9 PLN, a jej stopa 6,41%. Z kolei dywidendy innych banków, które podały swoje propozycje przedstawiają się następująco: ING Bank Śląski: wielkość – 3,2 PLN, stopa – 1,63%, Pekao Bank Polski – wielkość przypadająca na jedną akcję: 0,55, stopa dywidendy: 1,36%, mBank – wielkość 5,15 PLN, a stopa 1,23%. W przypadku Pekao Banku Polskiego podano, że: „Decyzja w sprawie rekomendowanego podziału zysku za 2017 r. jest spójna z deklarowaną przez Zarząd i Radę Nadzorczą Banku decyzją o zastosowaniu się do indywidualnego zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego ("KNF") w sprawie spełnienia wymogu do wypłaty dywidendy na poziomie do 25 proc. zysku netto za 2017 rok”. Dobrze w rankingu banków stoi również Bank Handlowy – wielkość dywidendy wynosi 4,11 PLN, a jej stopa 5,44%. Najlepiej, jeśli chodzi o wypłatę dywidendy przedstawia się Bank Pekao, który dobrze sobie radzi na tle innych banków i jest w dużym stopniu lekceważony w tej sferze.

Reklama

Z branży paliwowej sporą dywidendę chce wypłacić PKN Orlen, która wynosi 3 PLN, a jej stopa 3,57%. Spółka decyduje się na stabilizację w tym przypadku, w czym mógł pomóc potężny zysk, który uzyskała w poprzednim roku kalendarzowym. Z kolei Eurocash, która w tamtym roku poniosła straty, decyduje się na wielkość dywidendy – 0,73 PLN przy stopie 3,11%. Warto uważnie śledzić propozycje wypłat dywidend, o którym decyduje walne zgromadzenie akcjonariuszy po zakończonym roku obrachunkowym oraz przyjętym sprawozdaniu finansowym. Spółki, jakie osiągnęły dodatni wynik finansowy mogą sobie pozwolić na takie przedsięwzięcie. Każda osoba, która posiada akcje jest uprawniona do dywidendy. Jednakże trzeba się liczyć z tym, że dana spółka może jej nie wypłacić, jeżeli nie osiągnie zysku.

Czytaj więcej