Reklama
Kurs euro:  4.32
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.55
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.32
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.55
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bitcoin podatek

W ostatnich tygodniach kryptowaluty biją kolejne rekordy popularności. Nie wykluczone, że przyczynił się do tego Elon Musk, który w serwisie Twitter zmienił opis swojego konta na „#bitcoin”[1], co wywołało wzrosty kursu Bitcoina o 20% w ciągu kilku godzin.

Wkrótce dowiedzieliśmy się, że Tesla, producent samochodów elektrycznych, firma zarządzana przez wspomnianego wizjonera zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w króla kryptowalut – Bitcoina[2]. Nie da się ukryć, że takie informacje przyczyniły się do wzrostu zainteresowania kryptowalutami. Jednak po zawarciu transakcji kryptowalutowych często pojawia się problem prawidłowego rozliczenia podatku. Naprzeciw temu problemowi wychodzi aplikacja Cryptiony.

Aplikacja Cryptiony, to internetowa aplikacja, która ułatwi użytkownikom kryptowalut rozliczyć podatek z tytułu zbycia walut wirtualnych. Wystarczy założyć darmowe konto, wprowadzić historię transakcji, a aplikacja przygotuje gotowy raport podatkowy.
W momencie uruchomienia aplikacji oferowana jest integracja przez API z czterema popularnymi giełdami kryptowalut: Binance, Bitbay, Bitstamp oraz Coinbase Pro. Transakcje z serwisu Localbitcoins mogą być zaimportowane poprzez plik wygenerowany w tym serwisie. Co jeśli użytkownik zawarł transakcje w innych miejscach? W takim przypadku aplikacja pozwala wgrać plik Excel z historią zawartych transakcji według szablonu dostępnego
w aplikacji. Twórcy aplikacji przewidzieli również możliwość ręcznego wprowadzania transakcji bez potrzeby przygotowywania pliku w formacie Excel.

Po wprowadzeniu historii transakcji aplikacja wyliczy zobowiązania podatkowe użytkownika. W przypadku transakcji fiat na parach walutowych innych niż PLN, aplikacja przeliczy transakcje po kursie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski – zgodnie
z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi rozliczania kryptowalut. Istnieje też możliwość wygenerowania raportu podatkowego w formacie PDF. Dane z raportu należy wprowadzić w swoim zeznaniu podatkowym na PIT-38 w sekcji E.

Reklama

Warto podkreślić, że aplikacja nie służy wyłącznie do przygotowania zeznania podatkowego za rok poprzedni. Dzięki aplikacji Cryptiony, użytkownik widzi swoje zobowiązania podatkowe na bieżąco – po pojawieniu się transakcji w aplikacji. Dzięki temu użytkownik może podjąć odpowiednie działania w celu optymalizacji podatkowej przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. Aplikacja importuje historię transakcji użytkownika do swojej bazy danych, co zapewnia, że użytkownik ma do niej dostęp nawet w przypadku zakończenia działalności giełdy – taka historia transakcji jest niezbędna do wykazania kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku handlu okazjonalnego, czyli do 10 transakcji fiat rocznie, korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. W przypadku większej liczby transakcji konieczna jest aktualizacja planu użytkownika na wyższy. W tym celu twórcy aplikacji zapewnili wygodne metody płatności: Blik, Paypal lub płatność szybkim przelewem. Do końca lutego ważny jest kod rabatowy: EARLY_ACCESS uprawniający do rabatu w wysokości 25%.

„Do tej pory nie istniała aplikacja, która pozwalałaby polskim rezydentom podatkowym w szybki i prosty sposób rozliczyć ich zeznania podatkowe z tytułu zbycia kryptowalut, a dodatkowo mieć w nie wgląd na bieżąco. Takie aplikacje są już dostępne w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii czy Belgii, ale nie są one dostosowane do polskich przepisów prawa podatkowego. To właśnie dlatego powstała aplikacja Cryptiony. W chwili obecnej skupiamy się na rozliczaniu podatku od kryptowalut, ale w planach mamy dodanie nowych funkcjonalności jak na przykład menedżer portfolio, aby jeszcze bardziej ułatwić użytkownikom kontrole nad ich inwestycjami w alternatywne aktywa jakimi niewątpliwie
są kryptowaluty.” – mówi Bartosz Milczarek, prezes i pomysłodawca Cryptiony.

 


 

Reklama

1.https://www.forbes.com/sites/ronshevlin/2021/02/21/how-elon-musk-moves-the-price-of-bitcoin-with-his-twitter-activity/?sh=50881c3b5d27 

2.https://cointelegraph.com/news/bitcoin-hits-43k-all-time-high-as-tesla-invests-1-5-billion-in-btc

 

Więcej informacji:

www.cryptiony.com

Reklama

 

Czytaj więcej