Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki zarabiają krocie choć gospodarka jest w zapaści. Eldorado potężnych zysków

|
selectedselectedselected

Banki radzą sobie świetnie i osiągają największe od lat zyski, podczas gdy gospodarka mierzy się z poważnymi problemami. Dwa wielkie molochy pokazały wyniki finansowe za pierwsze miesiące tego roku, które okazały się zdumiewające wysokie. Jak to możliwe, że bankierzy zbijają krocie, gdy region mierzy się z poważnym załamaniem koniunktury?

Banki zarabiają krocie choć gospodarka jest w zapaści. Eldorado potężnych zysków
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Zyski giganta bankowości w Europie były o 29% większe niż przed rokiem
  • Inny bank osiągnął największy dochód netto w I kwartale od 11 lat
  • Dlaczego banki mają tak duże zyski?

 

Eldorado dla zysków banków na tle kulejącej gospodarki

Gospodarka Niemiec mierzy się z poważnym spowolnieniem gospodarczym, ale to nie przeszkadza wielkim bankom z tego kraju na osiąganie potężnych zysków.

Koniunktura w Niemczech jest słaba, co obrazuje wskaźnik stopy wzrostu PKB, który w I kwartale 2024 roku wyniosła -0,2% w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. Gospodarka skurczyła się zatem, podobnie było zresztą kwartał wcześniej, gdy również był to spadek o 0,2% rok do roku.

 

Reklama

Wykres: Stopa wzrostu gospodarczego w Niemczech - dane kwartalne w ujęciu rocznym

Źródło: Trading Economics w oparciu o dane niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego

 

Jednocześnie, w I kwartale 2024 roku niemieckie wielkie banki inwestycyjne notują pokaźne zwyżki zysków. W środę rano dowiedzieliśmy się, że Commerzbank, drugi co do wielkości bank tego kraju z siedzibą we Frankfurcie, osiągnął w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrost zysku netto o 29% rdr!

Reklama

Jest to największy kwartalny zysk od dekady. Wyniósł on 747 mln EUR (blisko 3,2 mld PLN) wobec 580 mln EUR rok w analogicznym okresie rok wcześniej.

Co więcej, dochód ten znacznie przekroczył oczekiwania analityków, którzy przeciętnie spodziewali się, żę będzie on wynosił 652 mln EUR. Zatem, niemiecki Commerzbank zarobił w I kwartale o prawie 15% więcej niż się spodziewano.

Mało tego, drugi największy bank Niemiec poinformował, że zyski za cały 2024 rok będą wyższe niż jeszcze niedawno oczekiwał sam Commerzbank. 

Jak to możliwe, że banki zarabiają krocie, gdy koniunktura w gospodarce Niemiec jest najgorsza od lat? Commerzbank, i nie tylko, korzysta na wysokich stopach procentowych, jakie od miesięcy utrzymuje Europejski Bank Centralny.

 

Reklama

Wykres: Stopy procentowe w strefie euro (stopa MRO ustalana przez EBC)

Źródło: Trading Economics

 

Obecnie stopy procentowe EBC są najwyższe od 23 lat, bowiem tak wysoka stopa referencyjna MRO była w 2001 roku. Tak wysoki poziom stóp wpływa na marże odsetkowe banków. Chodzi o różnicę między odsetkami od kredytów a odsetkami od depozytów, co wpływa na pokaźny wzrost zysków.

Przychody odsetkowe netto Commerzbanku wzrosły w I kwartale 2024 roku o 9,2% do poziomu 2,13 mld EUR. To również wynik przekraczający oczekiwania konsensusu, ale tylko nieznacznie, które wynosiły 2,096 mld EUR.

Reklama

Commerzbank podniósł swą prognozę wyniku odsetkowego netto w całym 2024 roku do 8,1 mld EUR z 7,9 mld EUR poprzednio.

 

Zobacz także: W jakich krajach jest 4 dniowy tydzień pracy? Będziemy szczęśliwsi, ale wykończymy gospodarkę? Analiza i skutki ekonomiczne

 

Deutsche Bank również zarabia krocie

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy również o pokaźnym wzroście zysków innego niemieckiego banku, Deutsche Banku. Jego zysk netto w I kwartale 2024 roku wyniósł 1,45 mld EUR i był o 10% wyższy niż rok wcześniej.

Był to największy dochód netto banku w pierwszych trzech miesiącach roku od 11 lat, czyli od 2013 roku. Duży wzrost wyników finansowych skłonił Deutsche Bank do poprawy prognoz na 2024 rok, które zakładają teraz przychody ze sprzedaży na poziomie 30 mld EUR.

Reklama

Deutsche Bank jest na dobrej drodze, bo w I kwartale 2024 roku przychód wyniósł 7,8 mld EUR.

 

Zobacz również: Cel inflacyjny jest wyssany z palca. Noblista porównał skuteczność banku centralnego do dedukcji swego psa

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej