Brak publikacji najważniejszych wskaźników makroekonomicznych.
Wydarzenia i komentarze
EZ: Indeks Sentix dla strefy euro, odzwierciedlający nastroje wśród inwestorów w tej gospodarce wzrósł w lutym do -8,0 pkt z -17,5 pkt w styczniu przewyższając oczekiwania. Jest to najwyższa wartość od marca 2022 r. Indeks ten składa się z dwóch komponentów – oceny bieżącej sytuacji oraz oczekiwań, a w lutym istotnie wzrosły oba z nich. Indeks Sentix jest pierwszym wskaźnikiem koniunktury w strefie euro dla lutego br. i pozostaje zgodny z rejestrowanym w ostatnich miesiącach trendem poprawiających się nastrojów w tej gospodarce. Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy przyczynia się do tego brak realizacji czarnego scenariusza niedostatecznej podaży gazu ziemnego, obniżająca się inflacja oraz lepsze oczekiwania dla gospodarki światowej po zmianie polityki co do pandemii Covid-19 w Chinach. Czynniki te zapewne znajdą swoje odzwierciedlenie w nowych prognozach Komisji Europejskiej, które mają zostać opublikowane w ten czwartek.
PL: Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu do 5,5% z 5,2% w grudniu. Wzrost ten był spodziewany, ze względu na realizację wzorca sezonowego. Po wyrównaniu sezonowym danych stopa bezrobocia na przełomie 2022 i 2023 przedstawia się stabilnie. Niemniej w tym roku spodziewamy się wzrostu stopy bezrobocia na skutek spowolnienia wzrostu gospodarczego, jednak podtrzymujemy ocenę, że wzrost ten nie będzie silny.
Rynki na dziś
Globalna presja na aprecjację dolara mająca swoje umocowanie zarówno w rewizji rynkowego scenariusza perspektyw polityki pieniężnej Fed (w kierunku bardziej jastrzębim), ale i we wzroście awersji do ryzyka (agencja Bloomberg donosi o możliwym nałożeniu wysokich ceł na aluminium sprowadzane do USA z Rosji) skutkuje podwyższoną presją na złotego. W rezultacie kurs EUR/PLN dzisiejsze notowania rozpoczyna w okolicy 4,74 i jest to (wyłączając chwilowy ruch po spadku rakiety w polskim Przewodowie) najwyższy od października poziom. Obecnie próżno doszukiwać się argumentów – poza wskazaniami technicznymi - mogących sprzyjać umocnieniu polskiej waluty. Tym bardziej, iż kończące się jutro posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej oraz czwartkowa konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego powinny utwierdzić rynek w dość łagodnym nastawieniu polskiego banku centralnego. Tym bardziej, iż wydarzeniem wtorku jest wystąpienie szefa Fed, które wzmocnić powinno siłę dolara. W szczególności, iż wczoraj R.Bostic z Atlanta Fed stwierdził, że piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy zwiększa prawdopodobieństwo wyższego niż oczekiwano docelowego poziomu stopy procentowej w USA w tym cyklu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję