Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wielka Brytania - stopy procentowe. Znamy decyzję banku centralnego BoE - co z kursem funta (GBP)?

PILNE! Wielka Brytania - stopy procentowe. Znamy decyzję banku centralnego BoE - co z kursem funta (GBP)? | FXMAG INWESTOR
Unsplash.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bank Anglii (BoE) zdecydował się pozostawić stopę procentową na obecnym poziomie 5,25% na czwartkowym posiedzeniu. To nie była decyzja jaką wyceniał rynek i tego nie spodziewała się większość prognostów. Niemal wszyscy oczekiwali podwyżki o 25 pb.


  • Konsensus zakładał podniesienie stopy procentowej przez Bank of England o 25 pb do 5,50%: tak się nie stało
  • Rynkowa wycena również nie wskazywała na taki ruch ze strony banku centralnego
  • Zaskakująco niski odczyt inflacji CPI w środę w Wielkiej Brytanii przekonał decydentów do wstrzymania się od podwyżki stopy procentowej

 

Bank Anglii wciąż w gronie jastrzębi - stopy procentowe w UK bez zmian

Stopa procentowa pozostała bez zmian: tak zadecydował Bank Anglii w czwartek 21 września. W rezultacie, wciąż wynosi ona 5,25%. Przed posiedzeniem brytyjskie rynki stopy procentowej skłaniały się nieznacznie ku wycenie kolejnej podwyżki o 25 pb.

 

Wśród członków Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii zdania były podzielone. Czterech z nich było za podwyżką, a pięciu przeciwko.

“Rynek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii wyceniał około 14 pb podwyżki w porównaniu do około 20 pb przed publikacją raportu CPI (...).” - stwierdzili analitycy banku inwestycyjnego MUFG.

 

Reklama

“Przed decyzją przedstawiciele Banku Anglii wyrażali gołębie komentarze na temat przyszłej ścieżki polityki, podkreślając, że wolą utrzymać wyższe stopy procentowe przez dłuższy czas niż przeprowadzać dodatkowe podwyżki” - zauważyli ekonomiści z banku Goldman Sachs.

 

Zobacz również: Szwajcaria – stopy procentowe. Jest decyzja banku centralnego SNB

 

 

Reklama

 

 

Zaskakujący spadek inflacji w Wielkiej Brytanii

Ogromny spadek inflacji w Wielkiej Brytanii w środę wywołał poważne wątpliwości co do tego, czy Bank Anglii podniesie stopy procentowe w czwartek. Jak się okazało, uzasadnione.

Stopa inflacji CPI wyniosła w sierpniu 6,7% rdr, opadając względem 6,7% miesiąc wcześniej. Tymczasem, prognoza wskazywała odczyt na poziomie 7,0% rdr. Co istotne z perspektywy banku centralnego, inflacja bazowa znacznie spowolniła, z 6,9% w lipcu do 6,2% w sierpniu. Tu również prognoza była znacznie wyższa, bowiem konsensus wynosił 6,8%.

 

 

Inflacja usługowa, na której głównie koncentruje się BoE, spadła z 7,4% rdr w lipcu do 6,8% w sierpniu, czyli poniżej projekcji banku.

 

Więcej o inflacji tutaj: Inflacja w Wielkiej Brytanii – zaskakujące dane za sierpień 2023!

 

Reklama

“Niższy od oczekiwań odczyt stopy inflacji CPI wzmocnił nasze oczekiwania na mniej jastrzębią decyzję co do polityki pieniężnej przez BoE w czwartek. Wywołało to spekulacje, że BoE pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie” - skomentowali jeszcze przed decyzją analitycy banku inwestycyjnego MUFG.

 

Co z kursem funta?

Funt w czwartek po decyzji Banku Anglii wyraźnie osłabia się w stosunku do euro, przez co kurs euro do funta wspina się do 0,867. Ten poziom po raz ostatni notowany był przed dwoma miesiącami.

Z kolei w stosunku do polskiego złotego, brytyjska waluta kontynuuje trend osłabienia. Jeszcze przed dwoma tygodniami, GBP/PLN notowany był nawet po 5,47 zł. Tymczasem, we wtorek było to 5,41 zł, w czwartek jest to już nawet 5,32 zł.


Kurs funta do złotego (21.09.2023)

Źródło: tradingview.com

Reklama“Podczas gdy silniejsza brytyjska waluta ostatecznie wsparłaby cel BoE, jakim jest doprowadzenie inflacji do celu, ostatnia komunikacja i polityka przyniosły odwrotny skutek. Aby zobaczyć większą siłę funta szterlinga, uważamy, że cykliczny obraz w Europie musi się poprawić, a Bank Anglii musi podążać bardziej jastrzębią ścieżką polityki. Niestety, żadna z tych rzeczy nie wydaje się prawdopodobna w najbliższym czasie” - stwierdzili eksperci z banku Goldman Sachs.

 

Zobacz również: Kolejna podwyżka stóp procentowych w Turcji! Czy Ankarze w końcu uda zdusić się inflacje?

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej