Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Wielkiej Brytanii – pokazały się zaskakujące dane za sierpień 2023!

|
selectedselectedselected
Inflacja w Wielkiej Brytanii – pokazały się zaskakujące dane za sierpień 2023! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii spadła w sierpniu mocniej, niż oczekiwano. Pozytywnie zaskoczyła szczególnie inflacja bazowa. Jednak rozczarował nieco wskaźnik PPI, czyli inflacji producenckiej. Na dane pozytywnie zareagowały brytyjskie obligacje, których rentowność spadła dziś z 4,4 do 4,26%, co z kolei wywarło presję na funta brytyjskiego. Kurs GBP/USD spadł do najniższego poziomu od końca maja.

 

  • Wskaźnik CPI w sierpniu w Wielkiej Brytanii wyniósł 6,7% r/r, a spodziewano się 7%.
  • Inflacja bazowa również zaskoczyła pozytywnie.
  • Rośnie cena brytyjskich obligacji, a funt tanieje.
  • Jutro decyzja Banku Anglii o stopach.

 

Reklama

 

Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii w sierpniu wyniosła 0,3% m/m (prognoza: 0,7%) oraz 6,7% r/r (oczekiwano 7%). Inflacja bazowa w ujęciu r/r sięgnęła 6,2% (prognoza 6,8%), a w ujęciu m/m 0,1% (oczekiwano 0,6%).

Inflacja producencka w sierpniu w ujęciu r/r wyniosła -0,4% (oczekiwano -2,6%), a w ujęciu m/m 0,2% (odczyt zgodny z oczekiwaniami). Wskaźnik inflacji bazowej PPI wyniósł 1,6% r/r oraz -0,1% m/m.

Office for National Statistics stwierdziło, że spadek CPI był spowodowany spadkiem cen hoteli i biletów lotniczych, które są często zmienne, a także wzrostem cen żywności o mniej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

 

Zobacz także: Inflacja banku centralnego wciąż dwucyfrowa - rosnące ceny zostaną z nami na długo

Reklama

 

 

 

Pozytywne zaskoczenie, a jutro decyzja Banku Anglii o stopach

Reklama

Wskaźnik CPI nieoczekiwanie spadł w sierpniu do 6,7% r/r, jak pokazały oficjalne dane. Jutro powinna nastąpić kolejna podwyżka stóp procentowych, posiedzenie decyzyjne na bowiem Bank Anglii.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters prognozowali, że CPI wzrośnie do 7% z 6,8% w lipcu, ponieważ skok cen paliw i wzrost podatku od napojów alkoholowych pomogły podnieść roczną stopę inflacji po raz pierwszy od lutego.

BoE powiedział w zeszłym miesiącu, że spodziewa się, iż inflacja w sierpniu wzrośnie do 7,1%, a następnie gwałtownie spadnie do około 5% w październiku. Pamiętajmy, że celem jest 2%.

Oczekuje się, że w czwartek Bank Anglii podniesie stopy procentowe po raz piętnasty z rzędu. Podwyżka ma wynieść główną stopę do 5,5% z 5,25%. Wielu ekonomistów i inwestorów uważa, że może to być ostatnia podwyżka w cyklu, ponieważ gospodarka Wielkiej Brytanii znacznie zwalnia.

 

Czytaj także: Premier zapowiada przedłużenie wakacji kredytowych na cały przyszły rok! Zostanie wprowadzone kryterium dochodowe

Reklama

 

KOMENTARZ DLA FXMAG

Daniel Kostecki (CMC Markets)

"W sierpniu 2023 roku inflacja cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii obniżyła się, spadając z 6,8% w poprzednim miesiącu do 6,7%. To wynik, który jest poniżej oczekiwań rynkowych, które zakładały odczyt na poziomie 7,0%. Obecny poziom inflacji jest najniższy od lutego 2022 roku (1,5 roczny dołek), głównie z powodu spadku cen żywności i kosztów usług związanych z zakwaterowaniem.

Wskaźnik bazowy, który eliminuje zmienne składniki, takie jak energia i żywność, spadł do 6,2%. To jest najniższy poziom od marca i znacznie poniżej prognoz, które zakładały 6,8%. Ogólnie, ceny rosną teraz wolniej w różnych kategoriach, takich jak żywność i napoje bezalkoholowe (13,6% wobec 14,8% w lipcu), meble, wyposażenie domu i konserwacja (5,1% wobec 6,2%), rekreacja i kultura (5,8% wobec 6,5%), restauracje i hotele (8,3% wobec 9,6%), oraz różne towary i usługi (5,6% wobec 6,0%).

Warto również zaznaczyć, że ceny transportu spadły o 0,5%, co jest łagodniejszym spadkiem w porównaniu z lipcem, kiedy to odnotowano spadek o 2,0%. To można przypisać wzrostowi kosztów paliwa, które jest wynikiem rosnących cen ropy na światowym rynku. W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI wzrósł o 0,3% w sierpniu.

Niemniej jednak wciąż oczekuje się, że Bank Anglii podniesie w czwartek stopy procentowe, aby mieć pewność, że spadek inflacji jest trwały. Głowna stopa procentowa może wtedy prawdopodobnie wzrosnąć z 5,25% do 5,5%. Na dane pozytywnie zareagowały brytyjskie obligacje, których rentowność spadła dziś z 4,4 do 4,26%, co z kolei wywarło presję na funta brytyjskiego. Kurs GBP/USD spadł do najniższego poziomu od końca maja."

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Zobacz również: Stopy procentowe w USA - znamy wrześniową decyzję FOMC, bo Komitet jest zakładnikiem rynku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama