Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tak słabych danych z USA nie było od niemal 3 lat! Kurs dolara (USD) w dół

|
selectedselectedselected
PILNE! Tak słabo nie było pd niemal 3 lat! Rozczarowujące dane z USA pogrążają kurs dolara | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane z amerykańskiego rynku pracy tym razem rozczarowały - tak słabego odczytu liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym nie było od niemal trzech lat. To zaś oznacza, że na dwunastą podwyżkę stóp procentowych w USA nie ma co liczyć.

 

Na skróty:

  • Dane z amerykańskiego rynku pracy przyniosły rozczarowanie
  • Liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym okazała się najniższa od grudnia 2020 roku
  • W reakcji na słabe odczyty dolar (USD) osłabia się
  • Potencjalna podwyżka stóp procentowych w USA na początku 2024 roku staje się coraz mniej realna
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Tym razem rozczarowanie danymi z rynku pracy

W pierwszy piątek miesiąca Biuro Statystyki Pracy tradycyjnie już opublikowało dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli tzw. raport NFP. Wg najnowszego odczytu, w październiku liczba etatów w sektorze pozarolniczym wyniosła zaledwie 150 000 i tym razem okazała się zauważalnie niższa od oczekiwań. Konsensus rynkowy zakładał bowiem odczyt na poziomie 180 000. Biuro Statystyki Pracy zrewidowało również w dół zaskakująco mocne dane za wrzesień - finalnie wrześniowe NFP wyniosły 297 000, czyli o niemal 40 tys. etatów mniej niż początkowo zakładano.

Październikowy odczyt jest najgorszym od niemal trzech lat - słabsze dane NFP ostatni raz notowano w grudniu 2020 roku, kiedy liczba etatów spadła o 227 000.

 

Zobacz także: Drastyczna podwyżka podatku od nieruchomości! To największy wzrost od 25 lat

 

 

Pozostałe dane z rynku pracy również są dość rozczarowujące - zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w październiku wyniosła zaledwie 99 000, wobec oczekiwanych 150 000 miejsc pracy.

Płaca godzinowa zanotowała wzrost wyższy od oczekiwań w skali roku (4,1 proc., wobec oczekiwanych 4 proc.) i niższy od założeń w ujęciu miesięcznym (0,2 proc., wobec oczekiwanych 0,3 proc.). Średnia stawka godzinowa w październiku wzrosła o 7 centów w porównaniu do września, do równych 34 USD.

Stopa bezrobocia okazała się nieznacznie wyższa od oczekiwań - wyniosła 3,9 proc., wobec konsensusu na poziomie 3,8 proc. (Wrześniowy odczyt).

Reklama

Październikowe odczyty NFP wskazują na słabnący rynek pracy w USA i oddalają perspektywę dwunastej podwyżki stóp procentowych - ponad 90 proc. Uczestników rynku terminowego obstawia pozostawienie stóp na obecnym poziomie (5,25-5,50) na ostatnim tegorocznym posiedzeniu FOMC (13 grudnia).

Kurs dolara osłabił się w odpowiedzi na raport NFP - notowania EUR/USD wzrosły o 0,6 proc., do poziomu powyżej 1,07, czyli najwyższego od 20 września.

 

Czytaj również: Kiedy obniżki stóp w USA? Konferencja prasowa Jerome Powella

 

Reklama

 

Warto przypomnieć, że wrześniowy odczyt NFP kompletnie zaskoczył rynek - wg danych Biura Statystyki Pracy we wrześniu liczba etatów w sektorze pozarolniczym wyniosła zaskakujące 336 000, wobec oczekiwanych 170 000. Był to najwyższy odczyt od maja tego roku. Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniosła we wrześniu 263 000 i również była dużo wyższa od rynkowych oczekiwań na poziomie 160 tys. etatów (177 000 w sierpniu).

Tak mocne dane były szczególnie zaskakujące w kontekście wcześniejszych odczytów ADP, które były dużo gorsze od oczekiwań - liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym wg ADP wzrosła we wrześniu zaledwie o 89 000, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 150 000.

 

Sprawdź także: Najnowsze dane z polskiej gospodarki! Jak reaguje złoty (PLN)?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej