Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar dostaje paliwa do wzrostów po danych z rynku pracy w USA

|
selectedselectedselected
PILNE! Dolar dostaje paliwa do wzrostów po danych z rynku pracy w USA | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po ostatnich słabych danych z rynku pracy w USA, w tym liczby wolnych miejsc pracy (JOLTS), można było spodziewać się kolejnego rozczarowania. Listopadowe odczyty NFP okazały się jednak zauważalnie lepsze od oczekiwań, na co kurs dolara zareagował natychmiastowym umocnieniem.

 

Rynek pracy w USA wciąż trzyma się nieźle

Biuro Statystyki Pracy opublikowało w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy, potocznie określane jako raport NFP. W listopadzie liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym wyniosła 199 000 i tym razem była wyższa od oczekiwań analityków. Konsensus rynkowy zakładał bowiem odczyt na poziomie 180 000 nowych etatów. Tym razem nie doszło do rewizji danych NFP za poprzedni miesiąc (październik).

Warto przypomnieć, że poprzedni, październikowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy przyniósł spore rozczarowanie. Liczba etatów w sektorze pozarolniczym wyniosła zaledwie 150 000 (wobec oczekiwań na poziomie 180 tys.), co było najgorszym wynikiem od niemal trzech lat - słabsze dane NFP ostatni raz notowano w grudniu 2020 roku, kiedy liczba etatów spadła o 227 000.

Reklama

 

 

To cię zainteresuje: Uciekaj z rynku akcji w 2024! To czas na inne aktywa - prognoza giganta z USA

 

Mocną kondycję amerykańskiego rynku w listopadzie potwierdza również odczyt stopy bezrobocia - ta bowiem wyniosła 3,7 proc., wobec oczekiwanych przez analityków 3,9 proc. (odnotowanych również w październiku).

Reklama

Płaca godzinowa w listopadzie również okazała się nieznacznie wyższa od oczekiwań - dynamika wzrostu wyniosła bowiem 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym, wobec 0,2 proc. mdm w październiku. Analitycy oczekiwali wyniku na poziomie 0,3 proc. Płaca godzinowa w skali roku utrzymała dynamikę wzrostu na poziomie 4 proc. (zgodnie z oczekiwaniami i wynikiem z poprzedniego miesiąca). W listopadzie przeciętna płacą godzinowa w USA wyniosła 34,10 USD (o 12 centów w porównaniu do października).

Długość tygodnia pracy nieznacznie wzrosła, do 34,4 godzin, wobec 34,3 h miesiąc wcześniej.

Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniosła w listopadzie 150 000 etatów.

 

Reklama

 

Listopadowe dane NFP, po rozczarowującym październiku i słabym odczycie JOLTS z początku tygodnia, potwierdziły że rynek pracy w USA wciąż jest mocny, a jego kondycja pogarsza się w umiarkowanym tempie.

Opublikowane we wtorek październikowe dane JOLTS przyniosły spore rozczarowanie - wynika z nich bowiem, że łączna liczba wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych spadła do 8,733 mln na koniec października. Jest to wynik zauważalnie poniżej oczekiwań - analitycy spodziewali się bowiem odczytu na poziomie 9,3 mln wakatów. Ponadto jest to najsłabszy odczyt JOLTS od ponad dwóch lat - mniej nieobsadzonych miejsc pracy odnotowano dotychczas w marcu 2021 roku, kiedy liczba wakatów w gospodarce USA wyniosła niecałe 8,3 mln. Biuro Statystyki Pracy po raz kolejny zrewidowało w dół wcześniejsze dane, obniżając wrześniowy odczyt JOLTS do 9,35 mln wakatów (z początkowo raportowanych ponad 9,55 mln). 

Piątkowy odczyt NFP - szczególnie ze względu na zauważalnie niższą stopę bezrobocia w listopadzie - oddala jednak perspektywę zwrotu rezerwy federalnej w kierunku pierwszych cięć stóp procentowych

Najbliższe posiedzenie FOMC odbędzie się 13 grudnia i rynek nie ma wątpliwości w kwestii tego, że  Komitet utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie (5,25-5,50 proc).

Reklama

 

Czytaj również: Fatalne dane z USA! Zawyżone odczyty wpływały na decyzje FED?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej