Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fatalne dane z USA! Zawyżone odczyty wpływały na FED

|
selectedselectedselected
Fatalne dane z USA, najsłabsze od ponad 2 lat! Zawyżone odczyty kształtowały decyzje Fedu? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy mocno rozczarowały - liczba wakatów w gospodarce USA spadła do poziomu najniższego od marca 2021 roku, czyli dwóch i pół roku. To zaś oznacza, że dalsze podwyżki stóp procentowych są coraz mniej prawdopodobne, a także wskazuje na to, że pierwsze cięcia stóp w USA są coraz bliżej. W odpowiedzi na rozczarowujące dane kurs dolara... umacnia się.

 

Słabe dane JOLTS

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy we wtorek opublikowało październikowe dane z rynku pracy w USA, tzw. JOLTS. Z najnowszych danych wynika, że łączna liczba wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych spadła do 8,733 mln na koniec października. Jest to wynik zauważalnie poniżej oczekiwań - analitycy spodziewali się bowiem odczytu na poziomie 9,3 mln wakatów. Ponadto jest to najsłabszy odczyt JOLTS od ponad dwóch lat - mniej nieobsadzonych miejsc pracy odnotowano dotychczas w marcu 2021 roku, kiedy liczba wakatów w gospodarce USA wyniosła niecałe 8,3 mln. Od tamtego czasu wszystkie późniejsze odczyty były lepsze niż dane za październik tego roku.

 

 

Co więcej, Biuro Statystyki Pracy po raz kolejny zrewidowało w dół wcześniejsze dane, obniżając wrześniowy odczyt JOLTS do 9,35 mln wakatów (z początkowo raportowanych ponad 9,55 mln).

Spadek liczby wolnych miejsc pracy na koniec października wyniósł więc -617 000 w ujęciu miesięcznym.

Największy spadek wakatów odnotowano w sektorze ochrony zdrowia i opieki socjalnej (-236 000 miejsc pracy), w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym (-168 000) oraz w branży nieruchomości (-49 000).

Reklama

W ujęciu miesięcznym wzrosła natomiast liczba miejsc pracy w sektorze informatycznym, o 39 000 wakatów.

W październiku łączna liczba zwolnień w USA wyniosła 1,64 mln i była nieznacznie wyższa od odczytu z września (1,61 mln).

 

Zobacz także: USA nie mają już pieniędzy na pomoc Ukrainie

 

Dość rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy są sygnałem wskazującym powolny spadek popytu na pracę w USA, co dla Fedu powinno być potwierdzeniem zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i otwartego zakomunikowania tego rynkowi.

Reklama

Szczególnie, że słabsze od oczekiwań odczyty JOLTS za październik mogą być dodatkowo zrewidowane w dół przez Biuro Statystyki Pracy przy okazji publikacji danych za listopad, jak miało to miejsce w ostatnich miesiącach. Rewizji w dół dokonywano m.in. we wspomnianym już odczycie za wrzesień (do 9,35 z 9,55 mln), podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu (rewizja z 9,61 mln do 9,5 mln), choć najmocniejszy spadek w stosunku do pierwotnych danych miał miejsce w czerwcu, w którym odczyt JOLTS został zrewidowany w dół z 9,58 mln do 9,165 mln wakatów.

Podoba sytuacja, z rewizjami odczytów w dół, ma miejsce również w przypadku odczytów NFP, czyli danych na temat liczby nowych etatów - np. w odczycie za wrzesień obniżono ostateczny wynik z 336 000 etatów do 297 tys. (choć np. w odczycie za sierpień dane zostały finalnie mocno zrewidowane w górę).

 

 

Reklama

Biorąc pod uwagę jak istotne z perspektywy rezerwy federalnej są dane z amerykańskiego rynku pracy, prezes Fed Jerome Powell może spodziewać się na najbliższej konferencji po grudniowym posiedzeniu FOMC pytania o to czy Komitet podejmował decyzje o podwyżkach stóp i utrzymywaniu ich na obecnym poziomie w oparciu o rzetelne i nie „zbyt optymistyczne” dane o zatrudnieniu.

W tym tygodniu poznamy jeszcze dwa istotne odczyty z amerykańskiego rynku pracy (za listopad). W środę będzie to raport ADP, zaś w piątek (o godz. 14:40) kluczowe dane NFP, publikowane przez Biuro Statystyki Pracy.

 

Czytaj również: Dezinflacja w Europie – kiedy obniżki stóp procentowych?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej