Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro i dolar w górę [EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN, EUR/USD, EUR/CHF]

Nowy tydzień złoty rozpoczął od wyraźnego osłabienia względem dolara oraz euro, kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice 4,34, a USD/PLN w pobliże 4,04. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD spadł do tegorocznych minimów w pobliże 1,0740.

Euro i dolar w górę [EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN, EUR/USD, EUR/CHF]
Depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rynek stopy procentowej - Rentowności UST testowały tegoroczne maksima.
  • Rynek walutowy - Złoty słabszy, EUR/USD w strefie wsparć.


W poniedziałek złoty podlegał głównie trendom i nastrojom z rynków bazowych FX, a tam wyraźnie umacniał się dolar, osłabiało się euro oraz tracił chiński juan. Umocnienie dolara było głównie echem mocniejszych od rynkowych oczekiwań piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy (NFP), choć wzrost napięcia geopolitycznego w regionie Bliskiego Wschodu (odwetowe naloty USA na cele w Iraku i Syrii) mógł również powodować przepływy kapitału w kierunku USD. Skutkiem ww. czynników było powiększenie wybicia górą z budującego się od 17 stycznia trendu bocznego na wykresie indeksu dolara (DXY). Ruch ten dodatkowo wspierała presja na deprecjację euro po słabszych odczytach na temat grudniowego eksportu z Niemiec oraz danych wskazujących na pogłębienie tendencji deflacyjnych po stronie cen producentów w strefie euro. W takim niekorzystnym otoczeniu złoty wyraźnie osłabił się, choć warto dodać, że traciły także pozostałe waluty z regionu CEE-3. 

 

Zobacz także: spadamy! Najgorsze jest dopiero przed nami? 

 

Reklama


Podczas poniedziałkowej sesji kurs EUR/PLN dotarł do okolic wskazywanych przez nas krótkoterminowych celów (4,34), a USD/PLN zbliżył się do górnego ograniczenia budującego się od okolic połowy stycznia trendu bocznego (4,06), czemu towarzyszyło dotarcie przez kurs EUR/USD do dolnych zakresów ważnej strefy wsparć rozciągającej się między 1,0710 a 1,0790.

 

Zobacz także: Nad waluty nadciągają czarne chmury…

 

 

Reklama

Na globalnych rynkach stopy procentowej w poniedziałek słabe nastroje z końca ubiegłego tygodnia były kontynuowane, rentowności krajowych SPW poszły w górę w zakresie 4-14 pb., a na rynkach bazowych zwyżkowały w przedziale 8-13 pb. Przyczyną kontynuacji wzrostów rentowności obligacji z rynków głównych było dalsze zmniejszanie dyskontowania przez inwestorów skali obniżek stóp przez Fed w 2024 roku po piątkowych odczytach miesięcznych danych z rynku pracy z USA. Tendencje te w poniedziałek wspierał wyższy od rynkowych oczekiwań odczyt indeksu ISM dla usług ze Stanów Zjednoczony za styczeń br. (53,4 pkt. vs. oczekiwane 52 pkt.) oraz weekendowy wywiad prezesa Fed, w którym tonował on rynkowy optymizm odnośnie skali tegorocznych obniżek stóp przez FOMC. Co ciekawe negatywnych, rynkowych nastrojów na rynku FI nie łagodziły słabe dane makro z Niemiec, pogłębiające się procesy dezinflacyjne w strefie euro (inflacja PPI) oraz dalsze spadki notowań ropy naftowej, które przybliżają jej ceny do tegorocznych minimów. Polskie SPW poruszały się w rytm zmian rynków bazowych w zbliżonej do nich skali.

 

Zobacz także: burza na walutach ⚠️ Kurs euro ostro w dół

 


Wtorkowe kalendarium makro na rynkach głównych nie jest rozbudowane, uwagę inwestorów mogą zwrócić raczej słabe dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec oraz odczyt sprzedaży detalicznej za grudzień ’23 ze strefy euro. Uwzględniając skalę wzrostów rentowności obligacji skarbowych z ostatnich dni oraz fakt ich zbliżenia do tegorocznych szczytów (w Polsce dla środkowego i długiego odcinka krzywej), oczekujemy co najmniej uspokojenia nastrojów na globalnych rynkach FI, a w scenariuszu bazowym spadku ich rentowności w zakresie 5-10 pb. w najbliższych dniach. Dotyczy to również krajowych SPW na środkowym i długim odcinku krzywej dochodowości.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny węgla idą na łeb! Tu jest najtaniej! Zobacz, ile kosztuje tona węgla

 

Wykres dnia: Dolar osiągnął 2,5-miesięczne maksimum do głównych walut pod wpływem spadku rynkowych oczekiwań na szybki start cyklu obniżek stóp Fed.

Źródło: Refinitiv

Reklama

 

*****************

Kursy walut NBP 07.02.2024 r.: strach na FOREX! Kursy poleciały na łeb na szyję

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej