Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) słabnie w obliczu niesprzyjających okoliczności. Dolar (USD) zaczyna rosnąć w siłę

|
selectedselectedselected

W środę złoty wyraźnie się osłabił, kurs EUR/PLN zwyżkował w pobliże 4,27, a USD/PLN do okolic 3,9450. Na rynkach bazowych FX kurs EUR/USD zniżkował w pobliże 1,0820. 

Kurs złotego (PLN) słabnie w obliczu niesprzyjających okoliczności. Dolar (USD) zaczyna rosnąć w siłę
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Słabsze zachowanie złotego to efekt zbiegu kilku czynników, z których wzrost napięcia geopolitycznego w naszym regionie, globalne umocnienie dolara oraz realizacja zysków na mocno wykupionym PLN należały naszym zdaniem do głównych. Regionalny wzrost napięcia geopolitycznego nastąpił po informacjach o rzekomych planach Rosji dotyczących rewizji morskich granic z Finlandią i Litwą, które to informacje zostały później zdementowane przez agencje TASS i RIA. Nie zatrzymało to jednak presji na waluty z regionu CEE-3, które zachowywały się słabiej od całego koszyka walut EM.

Mocniejszy globalnie dolar był efektem powrotu rynkowych obaw dotyczących wolniejszego tempa obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne do czego przyczyniły się opublikowane w środę dane o inflacji konsumenckiej z Wielkiej Brytanii. Złotemu nie pomogły nawet mocniejsze od rynkowych oczekiwań odczyty kwietniowej produkcji przemysłowej z Polski (7,9% r/r vs. oczekiwane 6% r/r). Stąd pod wpływem niekorzystnych impulsów płynących z otoczenia zewnętrznego zagraniczni inwestorzy prawdopodobnie ograniczyli swoją ekspozycję na PLN, doprowadzając do korekty spadkowej na mocno już wykupionym technicznie rynku.    

 

W naszej opinii środowe przesunięcia kursów na lokalnym i bazowych rynkach FX nie doprowadziły póki co do zmian w obrazie budujących się od kilku tygodni trendów, choć ewentualny powrót kursu EUR/PLN powyżej 4,28 czy EUR/USD poniżej 1,08 mógłby takie zmiany wywołać. W czwartek o poranku globalne nastroje są pozytywne po mocnych wynikach Nvidii i neutralnym odbiorze „minutes” FOMC, wobec czego oczekujemy dobrej sesji dla złotego z możliwym ruchem kursów EUR/PLN i USD/PLN w kierunku odpowiednio 4,2550 i 3,92.

 

Zobacz także: Kursy walut 23.05.: waluty mogą zaskoczyć!

Reklama

 

Na bazowych rynkach stopy procentowej środowa sesja przyniosła powrót niewielkiej presji na wyższe rentowności obligacji skarbowych, które poszły w górę o ok. 2-4 pb. Polskie SPW na środkowym i długim końcu krzywej były ponownie stabilne, a o 5 pb. w górę poszły dochodowości obligacji 2-letnich. Kluczowy wpływ na zachowanie rynków bazowych FI miały w czwartek dane o inflacji CPI za kwiecień br. z Wielkiej Brytanii, które pomimo, że pokazały na silny proces dezinflacji, to jednak jego tempo było wolniejsze od rynkowych oczekiwań. Odczyty te ponownie wywołały dyskusję na temat przyszłych decyzji głównych banków centralnych, a rentowności obligacji z Wielkiej Brytanii poszły w górę o ponad 10 pb. Co ciekawe w takim otoczeniu środkowy i długi koniec polskiej krzywej dochodowości ponownie był stabilny, a rentowności 5-cio letnich obligacji kontynuowały konsolidację na średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Presja na krótki koniec krajowej krzywej, to natomiast efekt mocniejszych, danych o produkcji przemysłowej z Polski, które to utwardzały rynkowe oczekiwania na brak obniżek stóp procentowych NBP w bieżącym roku.

 

W czwartek rynki FI będą pod wpływem odbioru wstępnych odczytów indeksów PMI z Europy i USA oraz tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. W kraju odbędzie się aukcja obligacji organizowana przez MF (podaż 5-10 mld PLN), która pokaże czy pewne problemy z popytem są kontynuowane. Odreagowania z ostatnich dni na rynkach bazowych są już spore i w sprzyjających okolicznościach, głównie jeśli chodzi o dane z USA, rynek może podjąć próbę ich zakończenia. To mogłoby wesprzeć krajowe SPW, których rentowności w tenorze 5- i 10-letnim mogłyby się wówczas kierować odpowiednio w stronę 5,30% i 5,50%.

 

Wykres dnia: Wolniejszy proces dezinflacji w Wielkiej Brytanii oraz malejące szanse na obniżkę stóp procentowych BoE w czerwcu zwiększają prawdopodobieństwo wzrostu kursu GBP/USD w kierunku tegorocznych maksimów

Reklama

 

kurs zlotego pln slabnie w obliczu niesprzyjajacych okolicznosci dolar usd zaczyna rosnac w sile grafika numer 1kurs zlotego pln slabnie w obliczu niesprzyjajacych okolicznosci dolar usd zaczyna rosnac w sile grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama