Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta przed wielkim zamieszaniem. Będzie się działo na GBP/PLN

|
selectedselectedselected

Kurs funta już zareagował na zaskakujące wcześniejsze ogłoszenie wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Ekonomiści ostrzegają, że notowania GBP będą poddane sporym wahaniom przed tym ważnym wydarzeniem.

Kurs funta przed wielkim zamieszaniem. Będzie się działo na GBP/PLN - idą wybory w Wielkiej Brytanii
Adam Burakowski/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak na wybory zareaguje funt? Czy będzie to wzrost czy spadek?
  • Co czeka kurs GBP/PLN? Jakie są prognozy?
  • Kto wygra wybory w Wielkiej Brytanii? Jak wpłynie to na gospodarkę UK?

 

Kurs funta może ulec dużym wahaniom po ogłoszeniu wyborów w Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił, że wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się 4 lipca. To spore zaskoczenie i krok wbrew powszechnym oczekiwaniom, że głosowanie odbędzie się jesienią.

Ten wcześniejszy termin wyborów jest niespodzianką, ponieważ poparcie Partii Konserwatywnej w sondażach opinii publicznej uległo pogorszeniu.

Partia Konserwatywna od dłuższego czasu pozostaje daleko w tyle w sondażach opinii publicznej, a sondaże te zostały poparte ostatnimi wynikami wyborów lokalnych, więc uczestnicy rynku powinni już przewidywać, że Partia Pracy prawdopodobnie utworzy następny rząd. Partia Konserwatywna będzie głównie starała się ograniczyć swoje straty, chyba że pojawi się znacząca niespodzianka. - skomentowali ekonomiści banku MUFG.

Reklama

 

Wykres: Sondaż wyborczy Politico dla wyborów w Wielkiej Brytanii - dane z 24 maja 2024 roku

Źródło: Politico.

 

Reklama

Sondaże wskazują, że Partia Pracy zdobędzie większość i wróci do władzy po 14 latach. Partia Pracy ma około 20 punktów procentowych przewagi w ankietach. To największa różnica między dwiema głównymi partiami od 1930 roku.

Nastąpił wzrost implikowanej zmienności funta po ogłoszeniu wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii na 4 lipca. - stwierdzili ekonomiści Lloyds Bank.

W skrócie, oznacza to, że możliwe są duże wahania kursu funta. Notowania GBP/PLN mogą cechować się dużymi zmianami wartości w kolejnych dniach i tygodniach. Jednak jak wyglądają perspektywy dla funta GBP po ogłoszeniu wyborów?

 

Zobacz także: Kurs dolara (USD) na długo poniżej 4 PLN? 

Reklama

 

Kurs funta może zyskiwać po wyborach

Ogólny wpływ wyborów na kurs funta brytyjskiego powinien być pozytywny, uważają ekonomiści JP Morgan.

Uważają oni, że Partia Pracy będzie mocno ograniczona fiskalnie i dążyć będzie do wspierania wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii poprzez reformy po stronie podaży, a nie ryzykowne wydatki finansowane deficytem.

Zwycięstwo Partii Pracy byłoby stosunkowo korzystne dla banków, firm budujących domy, opieki zdrowotnej i handlu detalicznego żywnością, a mniej korzystne dla transportu, usług użyteczności publicznej i energetyki. - czytamy w analizie JP Morgan.

 

Reklama

Czytaj również: Kto poczuje potężny ból, gdy kurs euro (EUR) potanieje? Polski złoty może pójsc jeszcze wyżej!

 

Wybory w Wielkiej Brytanii jednak nie mają znaczenia dla GBP?

Nie spodziewamy się, aby zaskakujące ogłoszenie lipcowych wyborów w Wielkiej Brytanii zmieniło narrację dla kursu funta brytyjskiego. - stwierdził analityk rynku walutowego w ING, Francesco Pesole.

Pomimo nieoczekiwanego ruchu Sunaka, rynki prawdopodobnie ufają sondażom opinii publicznej, które obecnie stawiają Partię Pracy znacznie przed rządzącą Partią Konserwatywną. - dodał.

Przewaga ta oznacza, że lider Partii Pracy Keir Starmer będzie w stanie rządzić nawet bez bezwzględnej większości w parlamencie.

Co najważniejsze, wiele wydarzeń wywołujących zmienność kursu funta, które były związane z brytyjską polityką w poprzednich latach (stosunki handlowe między Wielką Brytanią a UE, niefinansowane wydatki budżetowe, referendum w Szkocji) wydaje się obecnie raczej niewielkim ryzykiem. - dodał Francesco Pesole, ekonomista ING.

 

Wykres: Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

Źródło: TradingView.

Reklama

 

Wątpimy również, by wybory miały jakikolwiek wpływ na plany polityczne Banku Anglii i harmonogram obniżek stóp procentowych.

Na kurs funta brytyjskiego mogą wpłynąć niektóre przedwyborcze obietnice liderów Partii Pracy. Mimo to może to być tylko szum w ogólnym kierunku dla funta, który pozostaje zdeterminowany przez dane z Wielkiej Brytanii, wynikającą z nich politykę BoE i oczekiwania Rezerwy Federalnej. - zaznaczył ekonomista ING.

Jednak innego zdania są eksperci z banku MUFG. Według nich, niepewność związana z wyborami wpłynie negatywnie na notowania brytyjskiej waluty GBP.

Wybory powszechne zwiększą niepewność polityczną w Wielkiej Brytanii w nadchodzących miesiącach, co może być postrzegane jako umiarkowanie niedźwiedzie dla kursu funta GBP, wpływ wyborów powinien być ograniczony.

Reklama

 

Zobacz również: Cena funta przed dużym ruchem? Słabość gospodarki i zamieszanie przed wyborami - co czeka kurs GBP/PLN?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej