Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs franka: ile kosztuje frank 19 stycznia? Sprawdź aktualny kurs franka szwajcarskiego (CHF) do złotego (PLN), dolara (USD), euro (EUR) w piątek

|
selectedselectedselected
Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 19 stycznia 2024? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kursy walut 19 stycznia 2024. Sprawdź, ile zapłacisz za waluty dzisiaj. W tym artykule podajemy aktualne kursy walut. Kurs franka szwajcarskiego (19.01.2024) CHF/PLN: w piątek za jednego franka musisz zapłacić ok 4.6650 złotego.

 

Ile kosztuje frank? Zobacz kurs franka szwajcarskiego (CHF) 19 stycznia, godzina 6:30, aktualna cena franka:

 • Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHF/PLN w piątek: 4.6650
 • Kurs euro do franka szwajcarskiego EUR/CHF w piątek: 0.9435
 • Kurs dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego USD/CHF w piątek 0.8677

 

Wykres pary walutowej CHFPLN:

 

 

Notowania franka (CHF): prawdziwa historia i znaczenie szwajcarskiej waluty

Frank szwajcarski jest to jedna z najważniejszych walut świata. Uznawana jest za uosobienie pewności i stabilności. Każdy z nas słyszał o nim, każdy z nas chciałby na co dzień zarabiać w tym środku płatniczym. W finansach międzynarodowych odgrywa ważną rolę. Rolę, którą podważa prawdopodobnie tylko jeden naród. Naród, dla którego szwajcarska waluta utożsamiania jest nie ze wspomnianą stabilnością, lecz z okrytymi niechlubną sławą kredytami mieszkaniowymi.

Oczywiście mowa tu o naszej rodzimej Polsce i Polakach. Sama historia franka szwajcarskiego jest bez dwóch zdań warta bliższej uwagi. Od tysięcy różnorakich monet, przez silne powiązanie z francuską walutą, aż po środek wymiany gospodarczej posiadający ogromny szacunek i renomę wśród inwestorów. Zapraszam na kolejną lekcję z przedmiotu pt. „Historia walut światowych”.

 

Monety CHF i banknoty franka szwajcarskiego – wygląd oraz nominały 

Banknoty szwajcarskiej waluty są uważane za jedne z najnowocześniejszych. Przez wielu uznawane wręcz za dzieła sztuki użytkowej. Osoby, które tak twierdzą, najprawdopodobniej nie mijają się z prawdą. Zdecydowanie owe banknoty zadziwiają „urodą”. Ważnym aspektem, który również dodaję nowoczesności, innowacyjności jest fakt, iż pieniądz ten drukowany jest pionowo.

Jest to bardzo rzadko spotykany sposób druku banknotów. Kolejnym ciekawym atrybutem tych środków płatniczych jest ich rozmiar, a dokładniej różnica rozmiarów między poszczególnymi banknotami. Im wyższy nominał, tym większy rozmiar. Zdecydowanie dodaje to oryginalności czy niesztampowości.

Na banknotach widnieją napisy w czterech językach (niemieckim, francuskim, włoskim oraz retoromańskim).

Warto także napomknąć o zabezpieczeniach, jakimi dysponują owe banknoty. Posiadają one około 18 elementów zabezpieczających. Należą do nich m.in. farba opalenizująca, znak wodny, włókna świecące czy efekt kątowy. Sprawia to, że są one bardzo trudne do sfałszowania. A sam fakt częstej wymiany serii banknotów dodatkowo utrudnia zadanie fałszerzom.

Szwajcarski „sentyment” do fałszerstwa widoczny jest w wielu aspektach. Seria 7 banknotów „frankowych” w ogóle nie była używana w obiegu. SNB chcąc zabezpieczyć się przed próbą masowego fałszowania banknotów, zaprojektował „rezerwową” wersję waluty. O tym fakcie szersza publiczność dowiedziała się dopiero w sytuacji, gdy do obiegu weszła seria 8. Dlatego wiele osób nazywa banknoty serii 7 banknotami widmo. Widzimy zatem, jak innowacyjne podejście reklamuje SNB w swych poczynaniach.

Monety franka szwajcarskiego występują w następujących nominałach:

 • 5 centymów
 • 10 centymów
 • 20 centymów
 • 50 centymów (1/2 franka)
 • 1 frank
 • 2 franki
 • 5 franków

Oficjalna nazwa mniejszych jednostek franka jest zróżnicowana. W zależności od kraju jest określana jako:

 • Rappen (Rp.) po niemiecku
 • centime (c.) po francusku
 • centesimo (ct.) po włosku
 • rap (rp.) w języku retoromańskim (romansz)

W Polsce najczęściej spotykana jest nazwa „centym”.

 

Zobacz także: Kurs franka (CHF) prognoza 2024. Czy frank szwajcarski pójdzie w górę?

 

**********

 

Kursy walut 19.01.2024 r: potężny spadek złotego!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Swoją karierę zawodową rozpoczynała jako sekretarka zarządu samorządu studentów, a następnie pracowała jako asystentka w Regionalnym Centrum Koprporacyjny PKO Banku Polskiego w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama

Czytaj dalej