Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) czeka na wytyczne od amerykańskiej gospodarki. Jaki kierunek podejmie?

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EUR/USD) czeka na wytyczne od amerykańskiej gospodarki. Jaki kierunek podejmie?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

US: Dziś o godz. 14:30 poznamy raport z rynku pracy USA w marcu, który wydaje się najważniejszą publikacją z tego tygodnia. Dane opisujące tamtejszy rynek pracy, takie jak raport ADP czy indeksy ISM, nie dają jednoznacznego wskazania, co to tego o ile przyrosło w marcu zatrudnienie w sektorach poza rolnictwem (non-farm payrolls). Sądzimy, podobnie jak konsensus prognoz, że dane te nadal będą mocne. Według konsensusu zatrudnienie przyrosło w marcu o 200 tys. m/m po wzroście o 275 tys. m/m w lutym. Oczekuje się także stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,9% oraz spowolnienia rocznego wzrostu płac do 4,1% r/r z 4,3% r/r. Realizacja tych prognoz potwierdziłaby nadal dobrą kondycję rynku pracy USA, gdzie jednak sytuacja nie jest już tak napięta jak w 2022 i 2023 r. Dane, gdyby się zmaterializowały, wpisywałyby się w scenariusz ostrożnego podejścia do łagodzenia polityki pieniężnej w USA, który jest zgodny z oczekiwaniami członków Fed, jak i rynków finansowych.

PL: Z kolei na godz. 15:00 zaplanowana jest konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego, po kwietniowym posiedzeniu, na którym Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Nie spodziewamy się, aby dzisiejsza konferencja dostarczyła nowych informacji dla perspektyw polityki pieniężnej. Zakładamy stabilizację stóp procentowych niemal przez całą resztę tego roku.

 

Rynki na dziś

Raport z rynku pracy USA będzie decydujący dla kierunku zmian eurodolara. Solidna wymowa non-farm payrolls wsparłaby amerykańską walutę i zawróciła kurs EUR/USD poniżej 200-dniowej średniej ruchomej (1,0817). Tym bardziej w świetle wczorajszych komentarzy N.Kashkariego z Fed o możliwym braku konieczności cięć stóp procentowych w USA w tym roku. Lokalnie wydarzeniem dnia będzie konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego. Przyznajemy jednak, iż nie spodziewamy się żadnych nowości w kontekście perspektyw polityki pieniężnej w Polsce.

Reklama

 

Zobacz także: Akcje Kruk szybko odrabiają ostatnie straty. WIG20 poprowadził krajowe indeksy do zwycięstwa

 

Rynek krajowy

Trzecia z rzędu sesja w wykonaniu kursu EUR/PLN kończy się na poziomie otwarcia, co nawet jak na stabilne w ostatnich tygodniach zachowanie złotego jest pewnego rodzaju novum. Zgodnie z oczekiwaniami zmienności nie wywołało najważniejsze krajowe wydarzenie jakim była decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Posiedzenie nie przyniosło zmian zarówno stóp procentowych, jak i narracji. Warto również podkreślić, iż stabilne notowania EUR/PLN w trzech ostatnich dniach kontrastują z około 1,5-centowym wzrostem eurodolara w tym okresie. Beneficjentem ruchów EUR/USD w reginie pozostaje przede wszystkim węgierski forint, który jest mocniejszy o 1% względem euro licząc od wtorku. Na krajowym rynku długu czwartek upłynął pod znakiem spadków dochodowości rozłożonych wzdłuż całej krzywej. W przypadku 10-latki obserwowaliśmy spadek rentowności o 4 pkt. baz. do 5,44%. Podobnie jak w poprzednich dniach ruchy polskich obligacji utożsamiamy przede wszystkim z analogicznymi zmianami po stronie niemieckiego i amerykańskiego długu.

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar kontynuuje wzrosty coraz wyraźniej zawracając z osiągniętego przed trzema dniami 1,5-miesięcznego minimum na poziomie 1,0730. Po tym jak w środę źródłem zmian były rozczarowujące dane dotyczące m.in. indeksu ISM w amerykańskich usługach, wczoraj pozytywnie zaskoczyły usługowe PMI dla strefy euro (w tym niemiecki przekraczający barierę 50 punktów). W reakcji kurs EUR/USD sięgnął okolic 1,0880 i na gruncie technicznym otworzył sobie drogę do ruchu w stronę 1,0953. To jednak zależne będzie m.in. od wymowy dzisiejszego raportu z rynku pracy USA. W czwartek euro zyskiwało na wartości także w relacji do franka szwajcarskiego. Tu jednak czynnikiem nadrzędnym dla zwyżki notowań były informacje z gospodarki Szwajcarii. Poznaliśmy bowiem dane o inflacji CPI, która okazała się być wyraźnie niższa od konsensusu wspierając oczekiwania na kolejne cięcia stóp procentowych w tym kraju. Przypomnijmy, iż kolejne posiedzenie SNB odbędzie się w połowie czerwca.

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej