Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) świętuje pierwszy sukces od dawna. Czy złoty (PLN) będzie w stanie dalej rosnąć?

|
selectedselectedselected
Kurs dolara (USD) świętuje pierwszy sukces od dawna. Czy złoty (PLN) będzie w stanie dalej rosnąć?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwsze większe umocnienie dolara od ponad tygodnia

  • Kurs €/US$ spadł wczoraj do około 1,0830. W ciągu półtora tygodnia para cofnęła się z ostatnich szczytów z okolic 1,09. Mocniejszy dolar przełożył się na osłabienie złotego – kurs €/PLN wzrósł z nieco ponad 4,25 do 4,2660. Na parze €/PLN od kliku dni pojawiały się techniczne sygnały korekty, ale dopiero umocnienie dolara ją wywołało. Mocniejsze od oczekiwań dane z kraju o produkcji przemysłowej nie miały na to istotnego wpływu.
  • Na rynkach bazowych obserwowaliśmy dalsze wzrosty rentowności. Dochodowość amerykańskiej 2latki wzrosła o około 4pb i jest już powyżej poziomów sprzed zeszłotygodniowych danych o CPI i sprzedaży detalicznej z USA. W przypadku długich Treasuries i krzywej niemieckiej nadal jednak mówimy raczej o wahaniach w trendzie bocznym.
  • Podobnie względnie stabilne są długie SPW, generalnie utrzymujące wysoką korelację np. do Bunda. Na krajowym krótkim końcu w okolicach danych z kraju rentowności podniosły się o około 5pb, ale ruch cofnął się o około połowę potem.

 

Zobacz także: Kurs euro (EUR) dostał wsparcie od niemieckiej gospodarki. Rynki przestają wierzyć w Fed

 

Dzisiejsze dane o PMI prawdopodobnie kluczowe dla €/US$

  • Technicznie sygnał do konkretnej korekty na €/US$ powinien pojawić się w razie przełamania 1,08. To jednak będzie prawdopodobnie zależeć od publikowanych dziś danych o koniunkturze (PMI) ze strefy euro. Jeżeli potwierdzą cykliczne ożywienie z Europie, to może podtrzymać to napływ kapitału na rynki akcji i umocnienie euro. Nadal więc dość prawdopodobny jest szybki powrót €/US$ w okolice ostatnich szczytów przy 1,09.
  • Spodziewamy się, że para €/US$ pozostanie poniżej 1,10 w 2poł24. Zachowanie np. swapów w US$ pokazuje, że spore osłabienie dolara po np. ostatnich danych z rynku pracy w USA mogło być przereagowane. Ogólna sytuacja gospodarcza w USA nie daje miejsca na znaczące obniżki stóp Fed w 2024, co potwierdzają komentarze z Fed. Z drugiej strony, EBC właściwie zapowiedział obniżkę stóp w czerwcu. Wybory prezydenckie w USA mogą też mieć pro-dolarowy efekt - możliwe zmiany podatkowe lobbowane przez D. Trumpa mogą przynieść nowe fale kapitału powracającego do USA. Kolejna faza wojen handlowych może również przełożyć się na wzrost awersji do ryzyka, co generalnie wspiera dolara.
  • Aby wczorajsza korekta na €/PLN okazała się trwała, prawdopodobnie konieczny jest dalszy spadek €/US$. Bez tego widzimy raczej pogłębienie tegorocznych dołków być może jeszcze w tym tygodniu. Wczorajsze dane z kraju osłabiły tez oczekiwania na szybkie obniżki stóp NBP. Podobnej reakcji spodziewamy się też w stosunku do dzisiejszych danych. Dlatego w horyzoncie tygodnia bardziej prawdopodobne jest naszym zdaniem pogłębienie tegorocznych dołków na €/PLN niż faktyczna korekta / wzrost pary.
  • Nawet jednak gdyby do korekty/wzrostu €/PLN w najbliższych dniach doszło, to spodziewamy się spadku kursu do ok. 4,20 na koniec 2Q24. Krajowa waluta jest wspierana przez utrzymującą się nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Popyt na złotego będzie też prawdopodobnie wspierany przez wymianę przynajmniej części środków unijnych na złote na rynku. Spodziewamy się również, że RPP utrzyma jastrzębią retorykę, co wspierać powinny m.in. publikowane teraz krajowe dane.

 

Dalsze wzrosty rentowności krótkich SPW

  • W drugiej połowie tygodnia widzimy ryzyko wzrostów rentowności, ale tym razem skoncentrowane na krótkich obligacjach europejskich. Chociaż spodziewamy się PMI z Europy na poziomie zbliżonym do oczekiwań (tzn. lekka poprawa), to ew. wyższe odczyty powinny wspierać oczekiwania na odbudowę koniunktury i przerwę w cyklu łagodzenia polityki EBC po pierwszej obniżce w czerwcu.
  • Sytuację na długich SPW najprawdopodobniej zdeterminują rynki bazowe. To nie zapowiada dużych zmian. Na krótkim końcu spodziewamy się ponownych wzrostów rentowności. Publikowane dziś dane z kraju (szczególnie sprzedaż detaliczna) powinny potwierdzić, że słabe wyniki produkcji przemysłowej za marzec były raczej zaburzeniem i nie należy nastawiać się na szybkie obniżki stóp NBP.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama

Czytaj dalej