Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Eurodolar (EUR/USD) powoli, ale wraca na szczyty. Złotego (PLN) wspierają dane z kraju

|
selectedselectedselected
  • Kurs €/US$ rozpoczął tydzień od umiarkowanego wzrostu z 1,08 do 1,0850. Do ostatnich szczytów po posiedzeniu Fed (1,0950) nadal sporo brakuje. Słabszy dolar pozwolił na umocnienie złotego. Para €/PLN jest rano blisko 4,30, ale do próby przełamania tego poziomu jak na razie nie doszło. Złoty od kilku dni umacnia się też na tle regionu, prawdopodobnie po serii udanych danych z kraju.
Eurodolar (EUR/USD) powoli, ale wraca na szczyty. Złotego (PLN) wspierają dane z kraju
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Na rynkach bazowych obligacji dominowały wczoraj wzrosty rentowności. Niemiecka krzywa podniosła się 5-6pb, wsparta bardziej optymistycznym wynikiem Ifo w Niemczech niż fatalne PMI z tego kraju. W USA wzrosty rentowności były o połowę niższe. Długie SPW również straciły, około 3pb. Na krótkim końcu bez dużych zmian, ale w tym segmencie ruch nastąpił w ubiegłym tygodniu po danych z kraju.

 

Stopniowy wzrost €/US$, €/PLN poniżej 4,30

  • Nadal oczekujemy, że w tym tygodniu będziemy obserwować albo stabilizację €/US$ lub niewielki wzrost kursu. Do pozbywania się dolara mogą zachęcać próby umocnienia juana wobec US$ przez chiński bank centralny, po tym jak w ub. tygodniu Chiny dokonały odwrotnej operacji. Wsparciem dla wspólnej waluty jest też poprawa PMI w strefie euro oraz zaskakująco dobry wynik niemieckiego Ifo. Technicznie kurs €/US$ ma pole do powrotu do około 1,0950 w najbliższych dniach. Prawdopodobnie €/US$ zbliży się do 1,10, ale nastąpi to raczej w kwietniu. Na ruch ponad 1,10 na razie nie liczymy.
  • Stabilny lub nieco słabszy dolar powinien w tym tygodniu wspierać dalszy spadek €/PLN, podobnie jak seria solidnych danych krajowych. Powinno to pozwolić na zejście €/PLN poniżej 4,30 w tym tygodniu. Nadal liczymy też, że €/PLN podejmie próby pogłębienia ostatnich dołków, choć może to nastąpić dopiero w kwietniu.
  • W 2kw24 oczekujemy spadku €/PLN do około 4.20. Fundamenty stojące za złotym pozostają mocne. Polska utrzymuje nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, a wkrótce napłynie pierwsza duża transza środków z KPO. Rynek wciąż liczy na obniżkę stóp NBP w 2024 i być może będzie musiał zrewidować swoje oczekiwania w najbliższych miesiącach z uwagi na stopniowe zdejmowanie tarcz antyinflacyjnych. Ryzykiem dla złotego w 2poł24 pozostaje wysokie prawdopodobieństwo zwycięstwa D. Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, co może negatywnie wpłynąć na postrzeganie ryzyka dla regionu CEE.

 

Zobacz także: Czy kurs dolara do złotego (USDPLN) zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

 

Bazowe rynki długu w trendzie bocznym

  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji notowań Treasuries. Większe pole do wzrostów rentowności widać na krzywej niemieckiej, bo wynik Ifo sugeruje, że sytuacja gospodarcza za naszą granicą jest nieco lepsza niż sugerował to wynik PMI (szczególnie przemysłowego). W horyzoncie około miesiąca, kluczowe będzie czy marcowe dane pokażą czy inflacja bazowa wraca na tory wolniejszego wzrostu (jak w 4kw23), co przywróci wiarę w większe cięcia w USA. Problemem dla dłuższych obligacji w USD jest debata rynkowa nt. wyższej stopy docelowej niż obecnie wskazuje Fed. Więcej przekonania mamy co do cięć w Europie, gospodarka jest słabsza a wypowiedzi jednoznacznie łagodne, nawet ze strony jastrzębich członków EBC.
  • Na SPW spodziewamy się uspokojenia co najmniej do danych o inflacji z kraju. Długie SPW powinny śledzić rynki bazowe co nie sugeruje dużych zmian kierunkowych. Prawdopodobnie niski odczyt krajowej inflacji CPI powinien z kolei ustabilizować lub wzmocnić krótki koniec po ubiegłotygodniowej przecenie.
  • Nadal uważamy, że w najbliższych tygodniach dojdzie do zawężenia asset swapów. Popyt z kraju na dług pozostaje mocny przez rosnące oszczędności Polaków. Być może dołączy do niego zagranica, biorąc pod uwagę mocne aukcje krajowych SPW i euroobligacji. Podaż SPW będzie też prawdopodobnie mniejsza od wcześniejszych szacunków z uwagi na napływ środków z UE i planowane dalsze emisje euroobligacji.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama

Czytaj dalej