Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar (USD) rośnie w siłę, ale złoty (PLN) jeszcze się nie obawia

|
selectedselectedselected
Dolar (USD) rośnie w siłę, ale złoty (PLN) jeszcze się nie obawia
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje Biuletyn Statystyczny. Będzie on obejmował m.in. oficjalne dane o stopie bezrobocia rejestrowanego w lutym. Według wstępnych danych MRiPS wyniosła ona 5,4%, podobnie jak w styczniu. W Biuletynie znajdziemy inne interesujące dane, np. szczegóły wskaźników koniunktury, a także nowe zamówienia w przemyśle. O godz. GUS przedstawi także dane o wynikach firm niefinansowych, które zapewne potwierdzą niezłą rentowność w II poł. 2023, pomimo szybko rosnących płac i niższej inflacji.

 

Rynki na dziś

Krótszy tydzień pracy na rozwiniętych rynkach finansowych (Święta Wielkanocne) i ubogie kalendarium danych makroekonomicznych to przepis na spokojny koniec marca dla większości aktywów. Kurs EUR/PLN porusza się wokół poziomu 4,31 z zachowaniem niewielkiej zmienności. Lokalnie wydarzeniem tygodnia będzie publikacja wstępnych danych inflacyjnych, które jednak nie zmienią perspektyw polityki pieniężnej NBP. Nastrojów na złotym zmieniać nie powinny także informacje Financial Times, który poinformował, iż prezes A.Glapiński zamierza wysłać list do premiera D.Tuska, by „zakończyć spór, który szkodzi Polsce”. Globalnie wydarzeniem tygodnia będzie odczyt inflacji PCE z USA. Fakt, iż niedawno miało miejsce posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym m.in. przedstawiono najnowsze prognozy, sprawia, że wspomniana publikacja nie powinna wzbudzać większego entuzjazmu.

 

Zobacz także: Kursy walut 25.03.: prawdziwa burza na walutach! Ogromne zaskoczenia

 

Rynek krajowy

Reklama

Kurs EUR/PLN zachowywał spokój podczas wczorajszej sesji kończącej mało intensywny tydzień. Notowania poruszały się wokół poziomu 4,31 zachowując niewielką zmienność i to pomimo umacniającego się – drugi dzień z rzędu – dolara. W piątek przecena złotego była spójna z zachowaniem pozostałych walut regionu emerging markets. Podczas minionej sesji złoty słabł także w relacji do pozostałych głównych walut tj. dolara i szwajcarskiego franka. Wyprzedaż rozszerzyła się także na polskie obligacje, które w piątek silnie traciły na wartości odwracając trendy widoczne w pozostałych dniach zakończonego tygodnia. Dochodowość 2-latki wzrosła o 9 pkt. baz. do 5,24%. Niemal niezmienione stawki asset swap tego dnia świadczą, iż ruch ten wiązał się głównie z ograniczeniem oczekiwań na obniżki stóp procentowych w Polsce. Niewykluczone, iż częściowo jest to związane z rozważanym wnioskiem o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Stanu.

 

Rynki zagraniczne

Dolar pogłębiał w piątek wzrosty wartości, które widoczne były już w czwartek. W dwa dni eurodolar obniżył się o około 1,5 centa tj. w najszybszym tempie od prawie dwóch miesięcy. Jednocześnie dochodowość obligacji na rynkach bazowych wyraźnie zniżkowała w piątek. W przypadku 10-latki amerykańskiej mowa o spadku o 6 pkt. baz. do 4,22% a w skali całego zakończonego tygodnia o 9 pkt. baz. Nieco silniejsze były zmiany długiego końca niemieckiej krzywej. Bund zakończył tydzień na poziomie 2,34% tj. o 7 pkt. baz. niższym niż czwartkowe zamknięcie.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama