Reklama
WIG81 264,27-1,11%
WIG202 398,38-1,09%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN3,99+0,12%
CHF / PLN4,50+0,00%
GBP / PLN5,05+0,00%
EUR / USD1,08-0,07%
DAX17 716,17-0,11%
FT-SE7 640,30-0,55%
CAC 407 956,41+0,28%
DJI38 989,83-0,25%
S&P 5005 130,95-0,12%
ROPA BRENT82,43-0,43%
ROPA WTI78,30-0,58%
ZŁOTO2 115,48+0,06%
SREBRO23,81-0,38%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar przewartościowany o blisko 30%, szacuje znany bank

Przemysław Tabor | 16:45 12 luty 2024

Dolar amerykański może być przewartościowany o nawet 30% względem funta oraz euro. Tak sugeruje nowa analiza znanego banku. Długoterminowy model wskazuje, że główne waluty są skrajnie niedowartościowanego względem USD.

Dolar przewartościowany o 30%, szacuje wielki bank. Czy nadchodzi krach USD?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
  • Dolar jest przewartościowany, szacuje BNP Paribas w oparciu o długoterminowy model
  • Wartość godziwa w długim terminie dla kursu euro do dolara (EUR/USD) to 1,38
  • Dla GBP/USD to 1,62, zakłada model FEER

 

Skrajne przewartościowanie dolara, szacuje BNP Paribas

Ekonomiści BNP Paribas w najnowszej analizie sugerują, że w perspektywie długoterminowej amerykańska waluta może być znacznie przewartościowana. 

Analitycy BNP Paribas szacują obecnie, że euro jest względem dolara niedowartościowane o około 22%. Wartość ta opiera się analizie przeprowadzonej przez ekspertów banku w oparciu o model FEER, który wskazuje, że długoterminowa wartość godziwa kursu EUR/USD to 1,38 USD.

Tymczasem, kurs euro do dolara znajduje się obecnie na poziomie 1,077 USD. Zakładając, że w długim terminie notowania pary zmierzają do wartości godziwej na podstawie modelu FEER, to daje potencjał zwyżki na poziomie 28%.

Reklama

 

Zobacz także: Co przeszkadza Ci zarabiać na rynku? Psychologia inwestowania

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

FX:EURUSD Chart Image by FXMAG-CHART

FX:EURUSD Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Nadal uważamy, że USD może wykazywać tendencję spadkową” - stwierdzili ekonomiści BNP Paribas.

“Dzieje się tak pomimo utrzymującej się odporności na dane dotyczące aktywności w USA. Chociaż dane te mogą zagrozić postępowi inflacji i wspierać względne różnice stóp procentowych w USA w stosunku do reszty świata, nadal uważamy, że większy ruch w USD będzie w dół, jeśli dane o aktywności zwolnią” - dodali.

“W odniesieniu do ważonego handlem indeksu walut G10, dolar amerykański jest o prawie 2 odchylenia standardowe, czyli 23%, przewartościowany w stosunku do wartości otrzymanej na podstawie modelu FEER dotyczącym jego długoterminowej wartości godziwej” - podkreślili ekonomiści BNP Paribas.

“USD jest drogi w stosunku do długoterminowej wartości godziwej, a inwestorzy zagraniczni zgromadzili znaczne pozycje w aktywach denominowanych w USD bez zabezpieczenia znacznej części ekspozycji walutowej” - ostrzegli.

Reklama

Wartość godziwa według modelu FEER (Fundamental Equilibrium Exchange Rate) to wartość kursu walutowego, gdy gospodarka jest w stanie równowagi wewnętrznej. Wówczas, wartość produkcji jest zgodna z produkcją potencjalną przy pełnym zatrudnieniu i inflacji zgodnej z celem banku centralnego. Model ten też zakłada zrównoważone saldo na rachunku obrotów bieżących.

W przeszłości miały już miejsce duże odchylenia notowań kursu euro od wartości FEER, zarówno w dół, jak i w górę. Tak duża rozbieżność między długoterminową wartością nie jest zatem niczym dziwnym. Nie powinna ona również oznaczać potencjału krachu notowań danej waluty.

W przeszłości zdarzały się bowiem okresy długiego utrzymywania się notowań EUR/USD w skrajnym niedowartościowaniu lub przewartościowaniu względem modelu FEER od BNP Paribas.

Tak wyglądała historyczna wartość kursu EUR/USD w porównaniu do wartości godziwej na podstawie modelu FEER oszacowanego przez BNP Paribas:

 

Zobacz także: Kursy walut 13 lutego 2024: mocne zmiany! Ależ wzrosty dolara

Reklama

 

Źródło: BNP Paribas, Bloomberg, Macrobond.

 

Funt brytyjski również skrajnie niedowartościowany

W podobnym stopniu względem dolara niedowartościowany ma być również funt brytyjski. Długoterminowa wartość godziwa dla GBP/USD jest przez BNP Paribas szacowana na 1,62 według modelu FEER. Przekłada się to na niedowartościowanie funta o 22% względem USD. 

Reklama

Zatem, zakładając zwyżkę kursu GBP/USD z obecnych poziomów do wartości godziwej wyliczonej przez BNP Paribas, mógłby on zyskać 28,4%.

Podobna sytuacja ma również miejsce w przypadku kursu dolara do jena. Tam, stopień niedowartościowania jena do dolara to 46%! 

Lub odwrotnie: dolar jest przewartościowany w odniesieniu do długoterminowej wartości godziwej jena japońskiego o 86% (na podstawie modelu FEER)! BNP Paribas określa bowiem długoterminową wartość godziwą USD/JPY poniżej 80.

 

Zobacz także: Donald Trump szokuje słowami o Rosji i NATO. Zobacz reakcję polityków i analityków

 

Kurs dolara do jena (USD/JPY)

Reklama

FX:USDJPY Chart Image by FXMAG-CHART

FX:USDJPY Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej