Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane inflacyjne przyjęte z ulgą - S&P500 i Nasdaq zdołały się wybronić. Kurs EUR/PLN spada po niespodziewanym komunikacie

|
selectedselectedselected
Dane inflacyjne przyjęte z ulgą - S&P500 i Nasdaq zdołały się wybronić. Kurs EUR/PLN spada po niespodziewanym komunikacie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki europejskie rozpoczęły środową sesję na minusach i pozostały na nich do samego końca handlu, lekko pogłębiając je przed amerykańskimi danymi o inflacji, ale później odpracowując w całości straty. Najważniejsza publikacja dnia nie przyniosła minimalne negatywne zaskoczenie, ale miało ono skalę drugiego miejsca po przecinku – na poziomie CPI zobaczyliśmy wzrost z 3,2% r/r do 3,7% r/r, o 0,1pp większy od oczekiwań (przy zbieżnej z nimi dynamice miesięcznej), inflacja bazowa spadła zgodnie z prognozami z 4,7% r/r do 4,3% r/r (tutaj nieznacznie wyższa była dynamika miesięczna). Rynek w pierwszym momencie zareagował negatywnie, ale straty szybko zostały odrobione. Finalnie rynki w Europie kończyły dzień lekką przeceną, tracąc od 0,02% (FTSE100) do 0,42% (CAC40).

 

 

Reklama

WIG20 zamknął się neutralnie, mWIG40 zyskał 0,66%, a sWIG80 0,02%. Wyraźnie przeceniały się Kęty (-3,22%), LPP (-1,66%) i Dino (-1,43%), dołki pogłębiało Pepco (-2,11%), ale kolejną bardzo dobrą sesję ma za sobą PZU (+2,50%) wspierane wczoraj przez telekomunikację, a w niewielkim stopniu także przez banki. Znacznie ciekawiej niż na giełdzie było wczoraj na rynku walutowym, werbalną próbę naprawy szkód wyrządzonych przez prezesa NBP podjął szef PFR, Paweł Borys, udzielając wywiadu, w którym powiedział m.in. że „rząd dysponuje narzędziami, które mogą umocnić złotego z powrotem do optymalnego poziomu”. Nie jest jasne, czy jego słowom towarzyszyła inna forma interwencji. Kurs EURPLN spadł w każdym razie z 4,67 rano nawet do 4,61 zanim ustabilizował się poniżej poziomu 4,63.

 

Giełda amerykańska zareagowała na dane inflacyjne znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy, S&P500 wzrosło o 0,12%, a NASDAQ o 0,29% mimo początkowych problemów z utrzymaniem poziomów neutralnych. Wsparciem dla odbicia był rynek długu, rentowności obligacji 2-letnich, które przed publikacją sięgały 5,04%, kończyły dzień w okolicy 4,97%. Reakcja jest w naszej ocenie kontrintuicyjna i może okazać się nietrwała. Z perspektywy Fed raport był raczej gorszy niż lepszy, tzw. „inflacja superbazowa” (ceny usług z wyłączeniem mieszkań) wzrosła o 0,37%, najwięcej od marca. Dobrze zachowywały się jednak półprzewodniki, Amazon (+2,56%) czy Tesla (+1,43%).

 

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, w szczególności japoński, zachowanie kontraktów futures sugeruje pozytywne otwarcie w Polsce i Europie. Charakter dzisiejszej sesji pozostaje jednak dzisiaj otwarty, wiele będzie zależało od tego, czy zwyżki zostaną scementowane decyzją EBC o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Cały czas nie wydaje się ona przesądzona, „gołębia podwyżka”, czyli ruch połączony z sygnałem końca cyklu, pozostaje bardzo realną opcją. Duże znaczenie będą miały także dane o inflacji PPI w USA i tamtejszej sprzedaży detalicznej. Dołek inflacji producenckiej został zapewne wyznaczony w lipcu, w sierpniu oczekiwany jest jej wzrost z 0,8% r/r do 1,2% r/r.

Zobacz także: NBP na ratunek polskiemu złotemu (PLN)! Kolejna zwyżka indeksu WIG20 z akcjami JSW i Cyfrowy Polsat na czele

Reklama

 

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama

Czytaj dalej