Reklama
WIG81 780,51+1,18%
WIG202 423,18+1,48%
EUR / PLN4,32+0,01%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,53+0,06%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08+0,06%
DAX17 068,43-0,14%
FT-SE7 719,20-0,12%
CAC 407 795,22+0,34%
DJI38 563,80-0,17%
S&P 5004 975,51-0,60%
ROPA BRENT82,56-0,05%
ROPA WTI77,27+0,05%
ZŁOTO2 028,52+0,21%
SREBRO23,12+0,17%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce. Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy. Duża podaż pszenicy ciosem w jej ceny

Dorota Sierakowska | 09:22 29 listopad 2022

Surowce. Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy. Duża podaż pszenicy ciosem w jej ceny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej rozpoczęły tydzień od spadków za sprawą niepewnej sytuacji w Chinach na skutek planów kolejnych lockdownów pandemicznych. Niemniej, informacje napływające z Chin już po południu istotnie zmieniły swój wydźwięk – wiele wskazuje na to, że lokalny rząd jednak restrykcje złagodzi, biorąc pod uwagę bezprecedensowe protesty ludności przeciwko kolejnemu zamknięciu ich w domach. W rezultacie, jeszcze wczoraj ceny ropy naftowej odbiły w górę i dzisiaj rano także na rynku tym przeważa strona popytowa.

Tymczasem w Europie głównym tematem z początku tygodnia pozostaje kwestia zaakceptowania ceny maksymalnej skupu ropy naftowej z Rosji. Niedawno kraje G7 po długich naradach ustaliły maksymalną cenę importu rosyjskiej ropy naftowej na 65-70 USD za baryłkę, co jest uznawane za dość łagodne potraktowanie tego kraju – prawdopodobnie państwa G7 obawiały się, że przy niższym limicie Rosja może zdecydować się na wstrzymanie eksportu do państw stosujących limity, co przyczyniłoby się do obaw o podaż ropy naftowej na świecie (Rosja jest nadal jednym z kluczowych dostawców ropy na świecie, obok USA i Arabii Saudyjskiej).

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy.	 - 1

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy.	 - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Wczoraj o przyjęciu limitu dyskutowali przedstawiciele krajów UE, jednak nie doszło w tej sprawie do porozumienia. Na tak wysoki poziom maksymalny cen nie chciała zgodzić się głównie Polska, argumentując, że taki poziom w żaden sposób nie uderzy w Rosję – a to miało być głównym celem limitu. Obecny średni koszt wydobycia baryłki ropy w USA wynosi 20 USD za baryłkę, więc Rosja i tak czerpie ogromne zyski z eksportu surowca. W rezultacie, Polska, wraz z Litwą i Estonią, opowiadała się za limitem bliższym 30 USD za baryłkę.

O ile Polska odcięła się od importu ropy naftowej z Rosji i może pozwolić sobie na twarde stanowisko, to wiele innych krajów jest mu przeciwna. Największe obawy związane z limitem posiadają Malta, Cypr i Grecja, które obawiają się, że uderzy on w ich gospodarki, oparte m.in. o przemysł transportu wodnego. Tymczasem kraje, które wynegocjowały sobie wyłączenie z zakazu importu ropy z Rosji (m.in. Węgry) również potwierdziły wyłączenie z limitów.

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy.	 - 2

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

PSZENICA

Reklama

Sytuacja na rynku pszenicy w bieżącym roku pokazuje, jak diametralnie może się zmieniać nastawienie inwestorów do konkretnego surowca lub towaru. Jeszcze wiosną ceny pszenicy wyraźnie zwyżkowały na fali obaw o jej podaż ze strony Ukrainy i ogólnie rejonu Morza Czarnego (także Rosji), jednak już w późniejszych miesiącach cena pszenicy spadła do poziomów sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Obecnie na rynku pszenicy przeważają negatywne nastroje. Jest to efekt dużej podaży tego zboża. W listopadzie przedłużone zostało porozumienie zapewniające eksport ukraińskiego zboża korytarzem przez Morze Czarne – zresztą, zboże z Ukrainy i Rosji jest obecnie wyjątkowo tanie.

Ponadto, w ostatnich miesiącach wiele innych państw produkujących pszenicę zaangażowało się w wyścig dotyczący produkcji tego zboża po to, by móc stać się kluczowym dostawcą pszenicy do Chin. W rezultacie, rynek jest dobrze zaopatrzony – a ironią losu jest fakt, że pojawiły się obawy o popyt na pszenicę w Chinach za sprawą problemów pandemicznych tego kraju.

Według danych CBOT, obecnie fundusze wykazują najbardziej niedźwiedzią pozycję na rynku pszenicy od 2019 roku. Warto mieć jednak na uwadze, że rynek towarów rolnych jest kapryśny i jakiekolwiek kłopoty dotyczące produkcji szybko przekładają się na ceny.

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy.	 - 3

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy.	 - 3

Reklama

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

 

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej