Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cotygodniowy przegląd rynku złota: najwyższa inflacja od początku lat 80, ryzyko wojny oraz moneta z bydgoskiej mennicy za prawie milion złotych

|
selectedselectedselected
Cotygodniowy przegląd rynku złota: najwyższa inflacja od początku lat 80, ryzyko wojny oraz moneta z bydgoskiej mennicy za prawie milion złotych
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od poprzedniego przeglądu rynku cena złota wzrosła o ponad 1% i to pomimo obaw związanych z niepewną sytuacją na Ukrainie. Chociaż przyśpieszone podnoszenie stóp procentowych w USA może wpłynąć na wycenę cennego kruszcu, w ostatnich dniach jego cena utrzymuje się na najwyższych od dwóch miesięcy poziomach.

 

Złoto wciąż ma się dobrze

Zdaniem niektórych analityków wraz z umocnieniem się dolara amerykańskiego i wzrostem rentowności tamtejszych obligacji skarbowych krótkoterminowo zainteresowanie złotem może zmaleć. Na razie jednak król metali radzi sobie bardzo dobrze, na co przez cały czas niewątpliwie wpływają obawy o rosnącą inflację.

Pomimo tego, że System Rezerwy Federalnej zapowiedział na razie trzy podwyżki stóp procentowych na 2022 roku, to część instytucji uważa, że będzie ich więcej. Wśród nich znalazł się Goldman Sachs, który przewiduje nawet cztery podwyżki.

Reklama

 

Najwyższa inflacja od początku lat 80.

Wysoka inflacja w USA (konsumencka na koniec roku sięgnęła 7%) to problem nie tylko dla obywateli, którzy płacą coraz więcej za te same rzeczy, ale również dla prezydenta kraju. Według ekspertów to właśnie rosnące ceny produktów i energii miały największy wpływ na spadek notowań Joe Bidena.

Podwyższona zmienność rynkowa to natomiast dobra wiadomość dla osób, które zastanawiają się nad zakupem złota. W przeszłości w takich momentach pozwalało ono uzyskać lepsze wyniki niż akcje.

 

Reklama

 

Ryzyko ataku Rosji na Ukrainę

Przy podejmowaniu decyzji warto oczywiście uwzględnić ryzyko ataku Rosji na Ukrainę. W takich momentach większość inwestorów zdecydowanie unika ryzykownych inwestycji, co dodatkowo przemawia za złotem. Od wielu lat jest ono postrzegane jako doskonały sposób na utrzymanie wartości zaoszczędzonych pieniędzy.

 

Złota moneta za prawie milion dolarów

Warto również wspomnieć o zaskakującej kwocie, za jaką sprzedano złotą monetę z bydgoskiej mennicy (80 dukatów z 1621 r.). Cena wywoławcza wynosiła “zaledwie” 180 tysięcy dolarów, ale ostatecznie zwycięzca aukcji zapłacił aż 900 tysięcy dolarów.

Początkujący inwestorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę ze złotymi monetami, powinni się jednak skupić na monetach bulionowych. Dzięki dużej rozpoznawalności na całym świecie można je w dowolnym momencie sprzedać bez najmniejszego problemu.

Reklama

 

Gdzie kupić złoto?

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność. 

Sprawdź ofertę 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama

Czytaj dalej