Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Brent ustanawia tegoroczny szczyt powyżej 92 USD/b w przededniu irańskiego ataku na Izrael

|
selectedselectedselected

4 kwietnia notowania Brenta 1M, wsparte napiętą sytuacją geopolityczną, po raz pierwszy od października ub.r. przekroczyły poziom 90 USD/b. Po ataku Izraela z początku miesiąca na irański konsulat w Syrii inwestorzy uważnie śledzili rozwój wydarzeń na Środkowym Wschodzie – zapowiedziany przez Iran odwet wydawał się kwestią czasu.

Brent ustanawia tegoroczny szczyt powyżej 92 USD/b w przededniu irańskiego ataku na Izrael
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

12 kwietnia cena surowca ustanowiła tegoroczny szczyt osiągając 92,2 USD/b. Rynek zignorował rewizję w dół przez Międzynarodową Agencję Energetyczną prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę w 2024 r. o 130 tys. b/d do 1,2 mln b/d.

 

Zobacz także: Cena gazu o 370% wyższa jeszcze w 2024? Ostrzeżenie ekspertów przed nowym kryzysem i wojną

 

Brent, w przededniu irańskiego ataku na Izrael, ustanawia tegoroczny szczyt na poziomie 92,2 USD/b; po odwecie sytuacja rynkowa się uspokaja. Atak powietrzny na Izrael przeprowadzony 13-14 kwietnia przez Iran paradoksalnie uspokoił sytuację rynkową (kupuj plotki, sprzedawaj fakty). 15-16 kwietnia Brent oscylował wokół 90 USD/b z nieco niedźwiedzią tendencją. Skurczyło się backwardation na krótko- i średnioterminowych spreadach kalendarzowych – oznaka malejących obaw o zakłócenia podażowe. 17 kwietnia cena ropy spadła w pobliże 87 USD/b, negatywną presję wywarły przyrost zapasów surowca w USA i stabilizacja sytuacji na Środkowym Wschodzie. Premia geopolityczna dyskontowana przez rynek pozostaje jednak podwyższona ze względu na ryzyko zaognienia konfliktu między Izraelem a Iranem. Izrael zapowiedział, że Iran w odpowiednim czasie „zapłaci cenę” za atak, choć USA nie zamierzają uczestniczyć w operacjach przeciwko Iranowi, a on sam uważa operację odwetową za zakończoną.

Reklama

 

Cena ropy Brent oraz spread kalendarzowy 1M-7M, ICE.

Źródło: LSEG Eikon

 

Reklama

Uczestnicy rynku podnoszą prognozy cen ropy, w centrum uwagi geopolityka. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że w przypadku eskalacji konfliktu na Środkowym Wschodzie ropa może zdrożeć o 15%. Ryzyka geopolityczne obok topniejących zapasów surowca były powodami podniesienia przez amerykański Departament Energii prognozy ceny Brenta w Q2’24 do 90 USD/b (+2 USD/b m/m). Rewidują do góry swoje oczekiwania niektórzy gracze rynkowi – Brent, zdaniem pewnego banku z Wall Street, będzie w Q3’24 kosztował 94 USD/b. W Q2-Q3’24 wsparcie zapewnią ograniczone wydobycie surowca w gronie OPEC i Rosji oraz sezonowa poprawa popytu.

 

Zobacz także: Cena surowca spada, może wyprzedzać kryzys na rynku nieruchomości

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej