Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej pod presją. Zapasy czarnego złota w USA w górę

|
selectedselectedselected

Po poniedziałkowym wzrostowym akcencie na rynku ropy naftowej nie ma już śladu. Od wczoraj na rynku tego surowca z powrotem dominuje strona podażowa, napędzana obawami związanymi z rozczarowującym popytem na paliwa.

Ceny ropy naftowej w dół. Zapasy czarnego złota w USA w górę
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj najwięcej uwagi na rynku ropy naftowej przyciągnął raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API), dotyczący zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Instytucja ta podała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 509 tys. baryłek, co było negatywnym zaskoczeniem, bowiem oczekiwano spadku zapasów o ponad milion baryłek. Jednocześnie, API podał, że wzrosły również zapasy benzyny i destylatów.

 

Liczby przedstawione przez instytut nie są ostatecznymi danymi dotyczącymi zapasów, bowiem dzisiaj pełniejsze dane przedstawi w swoim raporcie amerykański Departament Energii. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatnie dane dotyczące zapasów ogólnie przedstawiały wątły popyt, a to przekładało się na presję podażową na rynku ropy naftowej. Pewną szansą na zwiększony popyt jest jednak zbliżający się sezon letnich wyjazdów, będący z zasady okresem wzmożonego popytu na paliwa.

 

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Dużo emocji zaczynają wzbudzać jednak już także spekulacje związane z potencjalnymi działaniami OPEC+. Rozszerzony kartel spotyka się co prawda kolejnym razem dopiero na początku czerwca (dokładniej, 1 czerwca), jednak będzie to spotkanie szczególne, bowiem może na nim zapaść decyzja o przedłużeniu cięć produkcji ropy naftowej na kolejne miesiące. Dla przypomnienia: OPEC+ już wiele miesięcy temu zadeklarował duże cięcia produkcji ropy do końca czerwca, więc na najbliższym spotkaniu mogą zapaść decyzje nawet dotyczące całego kolejnego kwartału.

 

Zobacz także: Krach sprzedaży samochodów elektrycznych wielkiego koncernu. To zapaść o 28%! Producent porzuca elektryki?

Reklama

 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej