Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota może wystrzelić! Korzysta na tym znana sieć sklepów...

|
selectedselectedselected
Cena złota może wystrzelić! Korzysta na tym znana sieć sklepów...| FXMAG INWESTOR
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jedna z największych sieci handlowych w Stanach Zjednoczonych wprowadziła do sprzedaży sztabki złota. Klienci wykupują zapasy, w oczekiwaniu na wzrost cen. Kiedy może on nastąpić? 

 

  • Amerykanie w ciągu kilku godzin wykupują sztabki oferowane przez popularne sklepy.
  • Ile sieć sprzedała sztabek w ostatnim kwartale?
  • Co dalej z ceną złota w 2024 roku? 

 

Reklama

 

Costco wprowadza sztabki i chwali się sprzedażą 

W poprzednim kwartale roku finansowego Costco sprzedało sztabki złota o wartości ponad 100 mln USD. Dyrektor finansowy Richard Galanti dodał, że 1-uncjowe sztabki wyprzedają się w ciągu kilku godzin po pojawieniu się na stronie. Popyt na kruszec rośnie na całym świecie, a znana sieć postanowiła maksymalnie uprościć sprzedaż, oferując złoto w dogodnej formie. 

Po ostatniej dostawie w piątek na stronie internetowej cena wynosiła 2069,99 USD za uncję, czyli była wyższa od ostatniej ceny spot wynoszącej 2020,58 USD. Klienci muszą zmierzyć się jednak z ograniczeniem. Karta członkostwa upoważnia do zakupu 2 sztabek, można ją wyrobić w cenie 60-120 USD rocznie, w zależności od wybranego programu.

“Prawdopodobnie czytaliście o tym, że sprzedajemy jednouncjowe sztabki złota. W tym kwartale sprzedaliśmy złoto o wartości ponad 100 mln USD” - obwieścił Galanti w trakcie konferencji wynikowej.

Zapytany, jakie trendy konsumenckie obserwuje Costco w okresie świątecznym, zażartował: „ludzie kupują złoto”.

Reklama

 

Zobacz również: Cena tego kruszcu bije rekordy! Zaliczyła wzrost o 1900% od czasu klęski kursu dolara [INFOGRAFIKA]

 

Notowania XAU/USD - YTD

Źródło: TradingView 

 

Co ciekawe, w podobnym czasie wprowadzono do oferty suszoną żywność i inne artykuły “survivalowe”. Przykładowo od niedawna można kupić zestaw do awaryjnego przygotowania żywności na 150 porcji. 

Reklama

“Przeprowadzili badania rynku. Myślę, że to bardzo sprytny sposób, aby ich nazwa znalazła się w wiadomościach i zyskała świetny rozgłos. Z pewnością istnieje sporo samowystarczalnych osób, wierzących we własną walutę. Na tym polega atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani, gdy ludzie tracą wiarę w dolara amerykańskiego” - stwierdził Jonathan Rose, współzałożyciel Genesis Gold Group.

 

Zobacz również: Cena metalu mocno w dół! Nowy rekord może paść w 2024 - pomoże recesja?

 

Jak będzie się kształtować cena złota? 

W tym roku ceny spot wzrosły o 12%, a dynamiczny wzrost notowań obserwowany był w szczególności w ostatnich tygodniach. Ekonomiści banku JP Morgan przewidują jednak przebicie również tego szczytu w 2024 r., gdy cena może wynieść nawet 2300 USD za uncję w związku z oczekiwanym spadkiem stóp procentowych. 

JP Morgan przewiduje, że cena złota może spaść do 1900 USD, co skłoni inwestorów do przygotowania się na wzrost w II połowie roku. Ostatnie wystąpienie Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej dało nadzieję na aż 3 potencjalne obniżki stóp procentowych w nadchodzącym roku. 

Reklama

Spory potencjał inwestycyjny kruszcu dostrzega słynny inwestor Jim Rickards. Na podstawie jego szacunków cena uncji w 2026 r. wyniesie 15 tys. USD. 

“To nie jest zgadywanie. To wynik rygorystycznej analizy. Moja prognoza ceny złota opiera się na najlepszych dostępnych narzędziach i modelach, które okazały się trafne w wielu innych kontekstach” - tłumaczy inwestor. 

 

Więcej o śmiałej prognozie pisaliśmy tutaj: Cena złota po 15 000 USD za uncję przed 2026 rokiem! Szalona prognoza słynnego inwestora

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej