Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena metalu mocno w dół! Nowy rekord może paść w 2024 - pomoże recesja?

|
selectedselectedselected
Cena metalu mocno w dół! Nowy rekord może paść w 2024 - pomoże recesja? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs złota spadł z rekordowych szczytów, ale zdaniem niektórych analityków to tylko przerwa przed zwyżką w przyszłym roku. Kruszec może okazać się skutecznym zabezpieczeniem przed negatywnymi szokami geopolitycznymi, ocenił wielki bank. Zobacz prognozy dla ceny tego metalu.

 

  • Na początku grudnia złoto było najdroższe w historii
  • Wystarczyło jednak kilka dni i cena metalu spadła o 8%
  • Jakie są prognozy dla ceny złota na 2024 rok?

 

 

Złoto w korekcie po rekordowych szczytach

Reklama

Cena złota przed dwoma tygodniami sięgnęła nawet 2145 USD za uncję wyznaczając nowe szczyty wszechczasów. Tak drogie złoto nie było bowiem jeszcze nigdy. Jednak po wybiciu maksimów, cena metalu w zaledwie kilka dni spadła o blisko 8% do obecnych okolic 1982 USD za uncję.

 

Cena złota na rynku spot w USD za uncję  TradingView Chart

TradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Pewnym impulsem dla zmienności notowań ceny metalu był wtorkowy odczyt inflacji konsumenckiej w USA. Wskaźnik CPI wyniósł 3,1% rok do roku. Teraz, uwaga inwestorów przeniosła się na decyzje monetarne banków centralnych. W tym tygodniu, poznamy postanowienia między innymi Fed, EBC czy BoE.

“Żółty metal szlachetny otrzymał wsparcie ze wszystkich stron: brak byczego pozycjonowania, spadające realne stopy procentowe, słaby dolar amerykański, fantazje o obniżce stóp procentowych i utrzymujące się podwyższone napięcia geopolityczne” - stwierdzili ekonomiści Berenberg.

“(...) wycena pierwszej obniżki stóp procentowych w USA przesunęła się już na marzec. Jeszcze tydzień wcześniej wycena takiej decyzji wahała się między posiedzeniem majowym, a czerwcowym. Perspektywy zakończenia cyklu podwyżek stóp w USA oraz wypatrywanie pierwszych obniżek, to historycznie dobry okres dla złota” - zaznaczył Tomasz Gessner, analityk w firmie Tavex w wypowiedzi dla FXMAG.

“(...) Rynki zaczynają coraz śmielej wyceniać termin rozpoczęcia obniżek stóp procentowych, sięgając ponad 60% przekonania analityków na obniżkę podczas marcowego posiedzenia FOMC i ponad 86% na obniżkę podczas majowej decyzji” - skomentował dla FXMAG Bogusz Kasowski z portalu Surowcowe.info.

 

Czytaj również: Korona norweska polega na ropie naftowej. Kurs NOK najniżej od 28 lat!

Reklama

 

Prognoza dla ceny złota

"Cena złota utknie w przedziale od 1950-2050 USD za uncję. Słabe dane gospodarcze i napięcia geopolityczne mogą podnieść ceny” - stwierdzili analitycy Blue Line Futures.

“Jeśli rynek pracy, odczyty PCE oraz CPI w grudniu nie zaskoczą to rok 2023 złoto powinno skończyć w okolicach 2100 USD za uncję” - stwierdził Bogusz Kasowski z portalu Surowcowe.info.

Optymistami wobec ceny metalu są eksperci z Heraeus Metals. Spodziewają się oni, że cena metalu może sięgnąć nawet 2250 USD za uncję! To oznaczałoby osiągnięcie nowych szczytów przez notowania metalu.

"Jeśli dojdzie do recesji, dolar może się osłabić, a to pomoże wywindować cenę złota na nowe szczyty.... Przewidujemy, że złoto będzie notowane w przedziale od 1880 do 2250 USD" - stwierdzili analitycy Heraeus Metals.

Reklama

 

Cena złota na przestrzeni lat  TradingView Chart

TradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Z kolei analitycy Goldman Sachs wyznaczyli 12-miesięczną docelową cenę metalu na poziomie 2050 USD za uncję.

Reklama

"Potencjalny wzrost cen złota będzie ściśle powiązany z realnymi stopami procentowymi w USA i ruchami dolara, ale spodziewamy się również utrzymującego się silnego popytu konsumpcyjnego ze strony Chin i Indii, wraz z zakupami banku centralnego, aby zrównoważyć presję spadkową wynikającą z niespodzianek wzrostowych i przeceny stóp procentowych" - podkreślili analitycy Goldman Sachs.

Eksperci banku inwestycyjnego dodali, że złoto pozostanie ważną “bezpieczną przystanią” w 2024 roku:

“(...) Złoto może być skutecznym zabezpieczeniem przed negatywnymi szokami, wynikającymi z wydarzeń geopolitycznych w scenariuszach, w których inne aktywa cierpią z powodu niższego wzrostu gospodarczego" - zaznaczyli ekonomiści Goldman Sachs.

 

Zobacz również: Cena tego kruszcu bije rekordy! Zaliczyła wzrost o 1900% od czasu klęski kursu dolara [INFOGRAFIKA]

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama

Czytaj dalej