Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej: właśnie tyle będzie kosztować! Ogromne wzrosty i jeszcze większe spadki cen

|
selectedselectedselected

Brent oddaje wzrosty z końcówki stycznia, schodzi poniżej 80 USD/b; geopolityka w centrum uwagi inwestorów.

Ropa Brent oddaje wzrosty z końcówki stycznia i schodzi poniżej 80 dolarów
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W trzeciej dekadzie stycznia ceny surowca wzrosły do poziomu najwyższego od początku listopada ubiegłego roku. Zaogniona sytuacja geopolityczna na Środkowym Wschodzie wywindowała notowania Brenta do 84,8 USD/b podczas sesji 29 stycznia. Kolejne dni przyniosły spadki intraday do 76,6 USD/b, w tydzień surowiec stracił prawie 10%. Do przeceny przyczyniło się umocnienie dolara po silnych danych z USA nt. zatrudnienia. 6 lutego notowania Brenta odbiły się powyżej 79 USD/b, przecinając 50-dniową średnią kroczącą. Umocnienie było niewielkie, gdyż inwestorzy wyczekują reakcji Hamasu na złożoną przez Izrael propozycję zawieszenia broni (Hamas przedstawił kontrofertę). Jej ewentualne wejście w życie może zmniejszyć i tak już ograniczoną premię geopolityczną dyskontowaną przez rynek surowca.

 

Zobacz także: Tyle właśnie Polacy muszą zapłacić dziś za węgiel! Zobacz, ile kosztuje ekogroszek

 

Reklama

 

Rynek spodziewa się średniej ceny Brenta w 2024 roku na poziomie 81,5 USD/b; OPEC+ pozostawia limity wydobycia bez zmian. Ankietowani przez Reutersa analitycy obniżyli oczekiwania odnośnie średniej ceny Brenta w 2024 roku. Konsensus na koniec stycznia wyniósł 81,5 USD/b wobec 82,6 USD/b przewidywanych w grudniu. Prognozy mieszczą się w przedziale 74-89,5 USD/b. Rosnąca podaż i niski wzrost gospodarczy będą niwelowały premię z tytułu ryzyka geopolitycznego.

 

Zobacz także: Upadek, śmierć, demontaż i klęska EURO. Weryfikujemy prognozy Cezarego Grafa

 

1 lutego, na pierwszym tegorocznym spotkaniu OPEC+, kartel pozostawił limity wydobycia ropy bez zmian. W marcu zapadną decyzje odnośnie kolejnych kwartałów, prawdopodobne jest przedłużenie ograniczeń i ostrożne zwiększanie produkcji, zapobiegające przyrostowi globalnych zapasów surowca. Arabia Saudyjska ostatnio zaskoczyła inwestorów obniżając planowane zdolności produkcyjne o 1 mln b/d do 12 mln b/d oraz – walcząc o udział w rynku – utrzymując cenę ropy dostarczanej do Azji na najniższym od dwóch lat poziomie.

Reklama

 

Zobacz także: Zyski rosyjskich banków są rekordowe! Czy sankcje jeszcze w ogóle działają?

 

**************

Kursy walut NBP 04.03.2024 r.: główne waluty idą na łeb

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej