Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Budownictwo drewniane w Polsce – to tylko 1% liczby wszystkich oddawanych budynków mieszkalnych

|
selectedselectedselected
Budownictwo drewniane w Polsce – to tylko 1% liczby wszystkich oddawanych budynków mieszkalnych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Popularność budownictwa drewnianego w Polsce jest jeszcze niewielka. Pisaliśmy o tym niedawno w raporcie Monitoring Branżowy: Więcej drewna w budownictwie?. Według najnowszych danych GUS w 2022 oddano do użytkowania 1261 budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej, co stanowiło jedynie 1,1% wszystkich nowych budynków mieszkalnych oddawanych do użytku w Polsce (wśród których 97,3% stanowią budynki jednorodzinne). Udział ten rośnie z roku na rok (w 2019 odsetek budynków o konstrukcji drewnianej sięgał 0,8%), nadal jednak mówimy o niewielkim wycinku rynku budownictwa mieszkaniowego.

 

Biorąc pod uwagę roczne dynamiki zmian liczby budynków oddawanych do użytkowania, budynki o konstrukcji drewnianej charakteryzują się od 2020 znacznie wyższą dynamiką wzrostu niż budynki wznoszone w technologiach tradycyjnych. W 2022, przy znacznym obniżeniu dynamiki liczby nowych budynków (2,6% vs 18% w 2021) oddano do użytkowania 8,7% więcej budynków o konstrukcji drewnianej niż w 2021. Podobne tendencje utrzymały się w 1q23 – liczba oddanych budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej wzrosła o 25,8% r/r (do 371), przy spadku ogólnej liczby budynków oddanych do użytkowania o 1,1,% r/r (por. wykres po prawej stronie).

Budownictwo drewniane w Polsce – to tylko 1% liczby wszystkich oddawanych budynków mieszkalnych - 1Budownictwo drewniane w Polsce – to tylko 1% liczby wszystkich oddawanych budynków mieszkalnych - 1

 

Reklama

Na wielu rynkach europejskich popularność budownictwa drewnianego jest znacznie większa. Przykładowo w Niemczech blisko 20% budynków mieszkalnych powstaje w technologii drewnianej, w Czechach 15%. W Niemczech ostatnie lata przyniosły wzrost tego wskaźnika (16% w 2015), w Czechach natomiast nie widać tak silnych przyrostów (13% w 2015).

 

 

Zobacz także: CLT jako nowoczesny materiał konstrukcyjny. Blisko połowa światowej podaży drewna CLT trafia do segmentu budownictwa mieszkaniowego

 

Większość budynków o konstrukcji drewnianej powstaje w technologii szkieletowej drewnianej. Konstrukcje prefabrykowane powstające w oparciu o panele z drewna masywnego, stanowią mniejszą część rynku, jednak ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost popularności tej technologii. Próbę oszacowania rynku budynków wznoszonych w technologii drewna CLT można oprzeć na danych z czeskiego urzędu statystycznego (CZSO), który wyszczególnia różne technologie konstrukcji drewnianych w statystykach dotyczących budynków jednorodzinnych oddanych do użytkowania (GUS i Destatis nie podają takich danych). I tak, spośród 2,6 tys. budynków jednorodzinnych o konstrukcji drewnianej oddanych do użytkowania w Czechach w 2021, jedynie 8% (tj. 220 budynków) wzniesiono w oparciu o technologię paneli z drewna masywnego (ang. solid wood panel), tj. CLT, 80% w oparciu o technologię lekkiego szkieletu, 2% szkieletu masywnego, a 9% to domy z bali. Liczba budynków z CLT w Czechach znacznie zwiększyła się w 2020, kiedy to nastąpił skok o 88% (do 218). Przed 2020 udział takich budynków oscylował wokół 4%.

Budownictwo drewniane w Polsce – to tylko 1% liczby wszystkich oddawanych budynków mieszkalnych - 2Budownictwo drewniane w Polsce – to tylko 1% liczby wszystkich oddawanych budynków mieszkalnych - 2

Reklama

 

**Materiał pochodzi z raportu PKOBP: Monitoring Branżowy: Budownictwo CLT w Polsce a światowe trendy, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama