Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WAŻNE! Gospodarka Norwegii - znamy nowe dane! Marne prognozy i klęska kursu korony norweskiej NOK

|
selectedselectedselected

Gospodarka Norwegii słabo radziła sobie na początku 2024 roku. Wygląda na to, że perspektywy na resztę roku również są mizerne. Nowe prognozy sugerują, że wzrost pozostanie słaby. Czy inflacja wzrośnie, i co z kursem korony norweskiej?

Gospodarka Norwegii - znamy nowe dane! Marne prognozy i klęska kursu korony norweskiej NOK
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jakie są prognozy dla korony norweskiej i gospodarki?
  • Czy gospodarka wróci na tory solidnego wzrostu gospodarczego?
  • Co jest piętą achillesową gospodarki Norwegii?

 

 

Norwegia z problemami wzrostu w gospodarce

Gospodarka Norwegii słabo radziła sobie w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, wynika z nowych danych. W trakcie I kwartału tego roku, wzrosła ona o zaledwie 0,2% kwartał do kwartału.

 

Reklama

Wykres: Stopa wzrostu PKB w gospodarce Norwegii w danym kwartale (kwartał do kwartału)

Źródło: Macronext

 

Nie uwzględniając dochodów z ropy oraz gazu, wskaźnik wzrostu PKB przyjął tą samą wartość, która wyniosła 0,2%.

Reklama

Zaskakujące jest to, że w marcu 2024 roku PKB miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,6%, jednak bez ropy i gazu był to spadek o 0,2%, co ponownie pokazuje zależność gospodarki Norwegii od surowców energetycznych.

Wysoka inflacja i zaostrzenie polityki pieniężnej osłabiły aktywność w gospodarce Norwegii, uważają ekonomiści OECD w raporcie wydanym na początku maja.

Spowodowało to stagnację w gospodarce większości sektorów innych niż naftowy i gwałtowny spadek w budownictwie, podczas gdy wydobycie ropy i gazu pozostało na wysokim poziomie. Inflacja w Norwegii będzie spadać jedynie powoli, powstrzymywana przez deprecjację kursu walutowego i presję kosztową, biorąc pod uwagę wciąż napięty rynek pracy i słaby wzrost wydajności - czytamy w analizie OECD na temat Norwegii.

Zadaniem ekspertów z OECD, polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna przez pewien czas, aby zapewnić, że inflacja w gospodarce zbliży się do celu. Oznacza to, że stopy procentowe w Norwegii powinny według nich pozostać na podwyższonym poziomie.

Polityka fiskalna nie powinna zwiększać presji inflacyjnej. W średnim okresie powinna stać się coraz bardziej restrykcyjna, tworząc przestrzeń do radzenia sobie z presją wydatkową związaną ze starzeniem się społeczeństwa - podkreślili ekonomiści OECD.

Reklama

 

Czytaj również: Kurs korony norweskiej przed wystrzałem. Wzrost ceny NOK ma wiele argumentów, uważają ekonomiści

 

Prognoza dla gospodarki Norwegii

Gospodarka Norwegii stoi w obliczu spodziewanego wyraźnego spowolnienia. Ekonomiści OECD szacują, że PKB Norwegii (na kontynencie) wzrośnie zaledwie o 0,5% w 2024 roku, ale już w 2025 roku odbije do 1,6%. 

Przewidujemy, że wzrost PKB w gospodarce Norwegii (na kontynencie) będzie słaby w 2024 roku, a następnie wzrośnie do 1,6% w 2025 roku. - stwierdzili ekonomiści OECD.

Z kolei Bank of America szacuje, że norweska gospodarka poradzi sobie nieco słabiej szacując stopę wzrostu gospodarczego na poziomie 0,4% w 2024 roku oraz 1,2% w 2025 roku.

Mimo spowolnienia, zarówno inflacja CPI, jak i bazowa, pozostają wysokie i w marcu 2024 roku wyniosły odpowiednio 3,9% i 4,5%. Wysoka inflacja i płatności odsetkowe odbiły się na konsumpcji prywatnej Norwegów, która skurczyła się o 0,7% w 2023 roku. Oszczędności zgromadzone podczas pandemii zapewniły ograniczone wsparcie. - czytamy w analizie OECD.

Inwestycje biznesowe niezwiązane z ropą naftową spowolniły, a inwestycje mieszkaniowe skurczyły się z powodu wyższych stóp procentowych. Inwestycje w ropę naftową wzrosły i oczekuje się, że pozostaną silne w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę liczbę zgłoszonych projektów. Ponieważ rynek pracy pozostawał napięty, płace silnie wzrosły, ale w 2023 roku przewyższyła je inflacja. Koszty pracy znacznie wzrosły, częściowo z powodu słabego wzrostu wydajności, co podtrzymuje presję kosztową na firmach.

 

Zobacz również: Mocny spadek inflacji w Norwegii! Kurs korony norweskiej i tak głęboko jak dno fiordu

 

Inflacja w Norwegii - co dalej? Jaka jest prognoza inflacji?

Co dalej z gospodarką Norwegii w 2025 roku? Ekonomiści z OECD mają odpowiedź w postaci swej prognozy:

Inflacja będzie stopniowo spadać, ale w 2025 roku utrzyma się na średnim poziomie bliskim 3%. Podczas gdy rentowność firm pozostaje wysoka, oczekuje się wzrostu płac realnych, co powinno zwiększyć konsumpcję prywatną. Niższe stopy procentowe będą wspierać zarówno inwestycje mieszkaniowe, jak i inwestycje biznesowe niezwiązane z ropą naftową w 2025 roku.

Wraz z ożywieniem wzrostu gospodarczego u partnerów handlowych Norwegii, eksport produktów innych niż ropa naftowa odzyska dynamikę. Koszty obsługi zadłużenia gospodarstw domowych mogą pozostać wyższe niż prognozowano, co może osłabić konsumpcję gospodarstw domowych i zagrozić stabilności finansowej, biorąc pod uwagę bardzo wysokie zadłużenie gospodarstw domowych. Światowe ceny energii mogą znacznie wzrosnąć, co zwiększyłoby przychody Norwegii z ropy naftowej, a także eksport usług związanych z energią. - dodali.

 

Kurs korony norweskiej - co dalej?

Kurs korony norweskiej NOK nadal notowany jest w pobliżu najniższych poziomów wobec polskiego złotego od 16 lat (pomijając krótki epizod w marcu 2020 roku). Jeszcze w 2022 roku cena NOK sięgała nawet 0,51 PLN. Teraz, kurs korony norweskiej to 0,36 PLN.

Oznacza to, że względem początku 2022 roku, gdy za NOK płaciliśmy około 0,49 PLN, korona norweska potaniała do złotego o blisko 27%. 

Reklama

 

Wykres: Kurs korony norweskiej do polskiego złotego (NOK/PLN) FX_IDC:NOKPLN Chart Image by FXMAG-CHART

FX_IDC:NOKPLN Chart Image by FXMAG-CHART
 

Źródło: tradingview.com

 

W rezultacie, sezonowa praca emigracyjna w Norwegii z uwagi na niski kurs korony jest mniej opłacalna. Znaczne osłabienie waluty norweskiej sprawia też, że siła nabywcza Norwegów znacznie spadła.

Reklama

Z drugiej strony, słaba korona norweska oznacza, że wakacje w Norwegii są obecnie bardzo opłacalne. 

 

Czytaj również: Kurs korony norweskiej tonie do 29-letniego dołka. Czy cena NOK w końcu wzrośnie? Mamy nowe prognozy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej