Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W październiku przemysł nadal pod presją słabego popytu. Wzrost płac w ujęciu realnym najszybszy od 2019 roku

|
selectedselectedselected
W październiku przemysł nadal pod presją słabego popytu. Wzrost płac w ujęciu realnym najszybszy od 2019 roku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja sprzedana przemysłu powróciła w październiku br. do wzrostów r/r. Dynamika r/r wyniosła 1,6% wobec -3,1% r/r we wrześniu, kończąc ośmiomiesięczny okres systematycznych spadków r/r. Czynnikiem wspierającym przyspieszenie wzrostu r/r była pozytywna różnica w liczbie dni roboczych oraz korzystna baza odniesienia z października 2022 r. Po korekcie czynników kalendarzowych i sezonowych produkcja obniżyła się natomiast o 0,1% m/m. W szczególności, według naszych obliczeń, spadła m/m produkcja w sektorze przetwórczym, najlepiej oddającym popyt w przemyśle. Inflacja cen wyprodukowanych towarów (inflacja PPI) wyniosła w październiku natomiast -4,1% r/r wobec -3,5% r/r miesiąc wcześniej. Oznacza to spadek cen o 0,5% m/m. Dane te okazały się niższe od oczekiwań.

 

W październiku przemysł nadal pod presją słabego popytu. Wzrost płac w ujęciu realnym najszybszy od 2019 roku - 1W październiku przemysł nadal pod presją słabego popytu. Wzrost płac w ujęciu realnym najszybszy od 2019 roku - 1

 

 

Reklama

W naszej ocenie dane te potwierdzają nadal słabe uwarunkowania popytowe w przemyśle, zarówno z krajowej gospodarki, jak i (jeszcze bardziej) popytu zagranicznego. O ile dynamika r/r produkcji wróciła do wartości dodatnich, to dane m/m za pierwszy miesiąc 4Q 2023 wskazują, że nasze wcześniejsze oczekiwania co do ożywienia w sektorze w 4Q 2023 r. obarczone są niepewnością i że o znaczące przyrosty produkcji m/m możemy poczekać już do 2024 r., gdy poprawa popytu krajowego zapewne będzie się utrwalać. Przyspieszeniu konsumpcji sprzyjać powinna nadal dobra sytuacja na rynku pracy, rosnące płace, w tym znacząca podwyżka płacy minimalnej, oraz zwiększenie transferów społecznych z budżetu państwa. Należy zaznaczyć jednak, że do wyraźnej poprawy koniunktury w przemyśle niezbędna będzie lepsza aktywność w strefie euro, tj. u najważniejszego partnera handlowego Polski. O to może być trudno w 2024 r., gdy stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego zapewne będą pozostawać wysokie. Jednocześnie oczekiwania dla budownictwa poprawiają się w umiarkowanym tempie, stąd skala, w jakiej przemysł będzie wspierał wzrost PKB w 2024 r. zapewne nie będzie duża.

 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w październiku o 0,1% r/r wobec 0,0% r/r miesiąc wcześniej. Dane te okazały się nieco niższe niż nasza prognoza (0,0% r/r), zgodna z konsensusem prognoz. Pozytywną niespodzianką okazał się natomiast wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wyniósł on 12,8% r/r wobec 10,8% r/r we wrześniu. Jak wskazuje raport Głównego Urzędu Statystycznego „wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, motywacyjnych, uznaniowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (…)”. W szczególności najmocniejsze przyrosty odnotowano w sektorach Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 31,6%) i Górnictwo i wydobywanie. Niemniej dane te wskazują, że o ile popyt na pracę w niektórych sektorach nie jest tak silny jak w latach ubiegłych, to ogólny wzrost płac nadal jest wysoki, nawet pomimo skondensowania wypłat nagród kwartalnych w październiku.

 

Sądzimy, że ten obraz rynku pracy nie będzie znacząco zmieniał się w nadchodzących miesiącach, choć w dłuższej perspektywie, wraz z obniżaniem się inflacji, wzrost płac powinien nieco hamować. W przypadku zatrudnienia najbliższe miesiące zapewne przyniosą stabilizację, a powrót do wzrostów będzie możliwy po utrwaleniu się poprawy aktywności gospodarczej. Wartym odnotowania jest fakt, że wzrost płac w ujęciu realnym przekroczył w październiku 6,0% r/r, co jest najszybszym wzrostem od 2019 r. Dobrze to rokuje dla wzrostu popytu krajowego w 4Q 2023 oraz w 2024 r., co powinno pomagać powolnej poprawie aktywności w przemyśle i zwiększać zatrudnienie w niektórych branżach.

 

Reklama

Opublikowane dane, w szczególności dynamika płac znacząco przewyższająca średnią historyczną i przyspieszające płace w ujęciu realnym, są zgodne ze scenariuszem stabilnych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego w najbliższych miesiącach. Perspektywa realizacji celu inflacyjnego jest odległa i Rada Polityki Pieniężnej, po zmianie retoryki na posiedzeniu w listopadzie na bardziej jastrzębią, będzie, jak nam się wydaje, bardziej powściągliwa w obniżaniu stóp procentowych. Zakładamy brak zmian stóp proc. co najmniej do marca 2024 r., a przestrzeń do obniżek stóp już w kolejnych miesiącach 2024 r. nie będzie duża ze względu na nadal wysoką dynamikę płac oraz odbudowujący się popyt.

 

Zobacz także: Wynagrodzenia w Polsce - zaskakujące dane. Sprawdź, czy zarabiasz powyżej średniej!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama